ΕΒΕΡΤΟΝ - ΛΙΒΕΡΠΟΥΛ 1-4: Κόκκινο πάρτι οργίων και στο Γκούντισον!

Μετά το «Ολντ Τράφορντ» η Λίβερπουλ… άδειασε τις εξέδρες και του «Γκούντισον Παρκ» συντρίβοντας και την Έβερτον μέσα στο σπίτι της!

Καταιγιστική ήταν η Λίβερπουλ και απέναντι στην Έβερτον, στην εκτός έδρας αναμέτρηση της Premier League, νικώντας με 4-1 μέσα στο «Γκούντισον Παρκ»!

Δε λέει να την αφήσει σε ησυχία την Τσέλσι η Λίβερπουλ, αφού το πάει… τρένο και διατηρεί την επαφή της με την κορυφή του πρωταθλήματος.

Πριν από το ματς με την Έβερτον πολλοί το θεωρούσαν ντέρμπι, όμως η εξέλιξη του αγώνα δε θύμισε κάτι τέτοιο…

Μόλις στο 9′ ο Χέντερσον κατάφερε να ανοίξει το σκορ με απευθείας σουτ στην κίνηση έξω από τη μεγάλη περιοχή από ασίστ του Ρόμπερτσον. Δέκα λεπτά αργότερα, στο 19′, ο Σαλάχ δέχτηκε την μπάλα από τον Χέντερσον έτρεξε το μισό γήπεδο και από πλάγια θέση τετ α τετ πλάσαρε για το 0-2!

Εκεί που όλα έδειχναν ότι τα πράγματα θα κυλήσουν… ήρεμα, η Έβερτον μπόρεσε να μειώσει. Στο 32′ ο Γκρέι ήταν αυτός ο οποίος έκανε το 1-2 στο ματς.

Στο δεύτερο ημίχρονο όμως η Λίβερπουλ συνέχισε με τον ίδιο δαιμονιώδη ρυθμό τον οποίο δεν μπορούσε να ακολουθήσει η Έβερτον. Στο 64′ ο Σαλάχ, ο οποίος έκανε ό,τι ήθελε την άμυνα των γηπεδούχων, πήρε την μπάλα από το κέντρο του γηπέδου, έτρεξε σε όλο το μισό, έφτασε μέχρι την περιοχή και πλάσαρε… άνετος για το 1-3!

Το τελικό 1-4 δεν άργησε να έρθει, με τον Ζότα να… ζηλεύει και να θέλει να βάλει και εκείνος το όνομά του στον πίνακα του σκορ…

Έβερτον: Πίκφορντ, Ντίνιε, Κιν, Γκόντφρεϊ, Κόλεμαν, Γκρέι (85′ Τόσουν), Άλλαν, Ντουκουρέ, Τάουνσεντ (73′ Ντελφ), Ριτσάρλιντσον, Ρόντον (59′ Γκόρντον).

Λίβερπουλ: Άλισον, Αλεξάντερ-Άρνολντ, Ματίπ, Βαν Ντάικ, Ρόμπερτσον, Χέντερσον (83′ Τσαμπερλέιν), Φαμπίνιο, Τιάγκο (75′ Μίλνερ), Σαλάχ, Μανέ, Ζότα (88′ Μιναμίνο).