ΑΓΙΟΣ ΝΙΚΟΛΑΟΣ - ΑΝΑΓΕΝΝΗΣΗ ΚΑΡΔΙΤΣΑΣ 0-1: Με... buzzer του Μανιού μια ανάσα από τους «8» (highlights)

Η Αναγέννηση Καρδίτσας πήρε μία σπουδαία νίκη με 0-1 επί του Αγίου Νικολάου, με τον Παναγιώτη Μανιό να σημειώνει το μοναδικό γκολ της αναμέτρησης στις καθυστερήσεις του δεύτερου ημιχρόνου.

Σε ένα παιχνίδι που οι δύο ομάδες είχαν από ένα καλό ημίχρονο, η Αναγέννηση Καρδίτσας πήρε τη νίκη με 0-1 και έκανε το πρώτο βήμα για πρόκριση στην επόμενη φάση του Κυπέλλου Ελλάδας.

Καλύτεροι αλλά άστοχοι οι γηπεδούχοι

Με δύο μεγάλες ευκαιρίες για τους γηπεδούχους ξεκίνησε η αναμέτρηση, με τον Μηνά στο 5’ να πλασάρει από πλεονεκτική θέση αλλά τον τερματοφύλακα της Αναγέννησης, Γκέκα να κάνει μια σπουδαία επέμβαση.

Ο ΑΟΑΝ δεν σταμάτησε όμως εκεί και στο 8’ έφτασε ακόμα πιο κοντά στο γκολ, με τον Νοκάι να στέλνει τη μπάλα στο δοκάρι.

Οι φιλοξενούμενοι έδειχναν να μπορούν να κρατήσουν και να κυκλοφορήσουν τη μπάλα, χωρίς όμως να μπορούν να δημιουργήσουν τη μεγάλη φάση, με τον Άγιο Νικόλαο από την άλλη να δείχνει σαφώς πιο επικίνδυνος και να χάνει αρκετές ευκαιρίες, χωρίς όμως να μπορεί να βρει το γκολ.

Μανιός ο… λυτρωτής

Στο δεύτερο μέρος οι δύο ομάδες δεν μπόρεσαν να δημιουργήσουν αρκετές φάσεις, με τις άμυνες να καθαρίζουν όποια επικίνδυνη μπαλιά γινόταν.

Τελικά στο 91ο λεπτό ο Παναγιώτης Μανιός έλυσε τον… γόρδιο δεσμό. Η μπάλα βρέθηκε στην μικρή περιοχή του Μπένκο και ο επιθετικός της Καρδίτσας με κεφαλιά έκανε το 1-0 για την ομάδα του.

Στα τελευταία λεπτά οι γηπεδούχοι δεν μπόρεσαν να ισοφαρίσουν, ενώ οι φιλοξενούμενοι έχασαν μία ευκαιρία για να διπλασιάσουν τα τέρματά τους.

Δείτε τα highlights:

ΑΟΑΝ: Μπένκο, Δολαψάκης, Πλουσής, Πιθαρούλης, Τσανάι, Μαυρής, Κίτος, Μηνάς, Παπαδόπουλος, Μαρκάκης, Νοκάι

Αναγέννηση Καρδίτσας: Γκέκας, Γκόλιας, Καρανίκας, Κοτσώνης, Σταμόπουλος, Μπάλλας, Πλέγας, Μανιός, Μπενγόα, Μπιανκόνι, Βιδάλ