ΑΡΗΣ: Τόπο στο rotation, «ζεσταίνονται» Λούμορ και Μπεναλουάν

Τα συνεχόμενα παιχνίδια αναγκάζουν τον Άκη Μάντζιο να ανοίξει το rotation και να δώσει χρόνο συμμετοχής σε ξεχασμένους παίκτες στον πάγκο

Τα παιχνίδια πληθαίνουν και είναι συνεχόμενα και αρκετοί ποδοσφαιριστές του Άρη έχουν αγγίξει τα κόκκινα από την κούραση. Στην εξίσωση έχουν μπει και οι απουσίες λόγω καρτών και ο τεχνικός της ομάδας Άκης Μάντζιος αρχίζει να ανοίγει το rotation σε μια προσπάθεια να βρει φρέσκους παίκτες από τον πάγκο που να δώσουν ανάσες, χωρίς όμως να διαταράξει τον βασικό κορμό.

Λούμορ η επιστροφή

Στο ματς Κυπέλλου με τον ΟΦΗ πήρε χρόνο συμμετοχής ερχόμενος από τον πάγκο ο Λούμορ Αγκμπενιένου. Ο Γκανέζος αριστερός μπακ αποκτήθηκε το καλοκαίρι για να πάρει φανέλα βασικού, όμως οι χαμηλές πτήσεις και έναν τραυματισμός τον έθεσαν στο περιθώριο. Ο Λούμορ έπαιξε για πρώτη φορά μετά τις 2 Οκτωβρίου, όταν είχε αγωνιστεί 21 λεπτά στο 0-0 με τον Απόλλωνα Σμύρνης, ενώ μετράει ακόμα 90 λεπτά από το ισόπαλο 0-0 της πρεμιέρας με τον ΟΦΗ. Ο Γκάνεα έχει φτάσει στα όρια του από τα συνεχόμενα παιχνίδι, δείχνει να έχει «αδειάσει» με εννιά συνεχόμενα 90 λεπτα και είναι η αιτία που στο τελευταίο ματς ο Άρης έπαιζε μονόπατα με τον Σούντγκρεν από δεξιά. Είναι πιθανό λοιπόν την Κυριακή να δούμε τον Λούμορ στην ενδεκάδα.

Η ώρα του Μπεναλουάν

Η δεύτερη πιθανή αλλαγή στην ενδεκάδα είναι ο Μπεναλουάν. Ο Φαμπιάνο έχει μία ευπάθεια στους τραυματισμούς και το τελευταίο χρονικό διάστημα σφίγγει τα δόντια και παίζει, καθώς η απουσία του στο 0-5 με τον ΠΑΣ κόστισε στον Άρη. Αυτή τη φορά φαίνεται ότι έρχεται η ώρα του Μπεναλουάν, που δεν έχει παίξει ούε λεπτό στο πρωτάθλημα και βρίσκεται μεταξύ πάγκου και κερκίδας. Ο Γαλλοτυνήσιος έχει αγωνιστεί μόνο στα δύο ευρωπαϊκά ματς με την Αστάνα 90 και 120 λεπτά, το τελευταίο στις 29 Ιουλίου. Από τότε περιμένει μία ευκαιρία, καθώς είχε βρεθεί τέταρτος στο rotation των στόπερ πίσω από τον Δεληζήση.

Ντένις, ο αναπληρωματικός

Στην εστία επέστρεψε ο Ντένις για να καλύψει το κενό του τραυματία Κουέστα και δεν αποκλείεται να παίξει και την Κυριακή, καθώς ο Ισπανός γκολκίπερ που έχει πάρει θέση βασικού, συνέχισε και σήμερα με ατομικό πρόγραμμα. Ο Βραζιλιάνος Ντένις έχασε τη θέση του μετά την ήττα από τον Ιωνικό και μετράει πέντε συμμετοχές ως βασικός, 2 στην Ευρώπη, 2 στο Πρωτάθλημα και 1 στο Κύπελλο. Εχει δεχτεί 5 γκολ και κράτησε το μηδέν μόνο στο ματς πρωταθλήματος με τον ΟΦΗ.

«Μπέρτο» ο επιδραστικός

Τέλος, στο ματς με τον Αστέρα τρίπολης γυρίζει και ο Φακούντο Μπερτόγλιο, ο οποίος όμως βάσει συμμετοχών θεωρείται βασικός. Ο «Μπέρτο» έχασε τρία ματς λόγω αποβολής και δύο ακόμη εξαιτίας τραυματισμού, αλλά η παρουσία του είναι ιδιαίτερα επιδραστική στο παιχνίδι του Άρη. Το θέμα είναι αν θα έχει ρυθμό, καθώς τελευταία φορά έπαιξε πριν από ένα μήνα στον Βόλο.