ΜΑΝΤΣΕΣΤΕΡ ΓΙΟΥΝΑΪΤΕΝΤ - ΑΡΣΕΝΑΛ 3-2: «Καθάρισε» ο Ρονάλντο στο πιο... freak ντέρμπι (highlights)

Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ και Άρσεναλ προσέφεραν ένα χορταστικό ντέρμπι για τη 14η αγωνιστική της Premier League, με τον Κριστιάνο Ρονάλντο να είναι ο πρωταγωνιστής με δύο γκολ, χαρίζοντας τη νίκη με 3-2 στους γηπεδούχους!

Υπό το βλέμμα του Ραλφ Ράνγκνικ στις εξέδρες, η Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ υποδέχθηκε την Άρσεναλ σε ένα ντέρμπι για την 14η αγωνιστική που τα είχε όλα και εν τέλει η μπίλια κάθισε στο… κόκκινο με το τελικό 3-2! Οι φιλοξενούμενοι προηγήθηκαν με «freak» γκολ, ο Ρονάλντο τα έχει… 801, οδηγώντας με τα δύο του γκολ στην ανατροπή και τη νίκη των «κόκκινων διαβόλων», που τους κρατάει σε απόσταση βολής από την 4άδα.

Ο αγώνας:

Με το ξεκίνημα η Γιουνάιτεντ άφησε την μπάλα στα πόδια των παικτών της Άρσεναλ, με την κεφαλιά του Γουάιτ στο 2′ να απομακρύνεται από τον Ράσφορντ στη γραμμή. Για να έρθει το 13ο λεπτό με την πιο… περίεργη φάση. Ο Ντε Χέα βρέθηκε στο έδαφος μετά από κόρνερ και ο Σμιθ Ρόου έστειλε με σουτ εκτός περιοχής την μπάλα στα δίχτυα! Ο Άτκινσον δεν είδε τον πεσμένο Ντε Χέα για να διακόψει και αφού από το VAR επιβεβαίωσαν πως ο τερματοφύλακας της Γιουνάιτεντ «τράκαρε» με τον Φρεντ, το γκολ μέτρησε κανονικά.

Οι γηπεδούχοι είδαν το πρόβλημα του να δημιουργήσουν ευκαιρίες σε σετ παιχνίδι, με τον Μαρτινέλι μάλιστα να χάνει σημαντική ευκαιρία στο 37′, αφού δεν είχε καλή ισορροπία για να πλασάρει, μετά τη συνεργασία με τον Όντεγκαρντ. Ό,τι έχτισε η Άρσεναλ σε όλο το ημίχρονο, γκρεμίστηκε στο 44′, όταν από τη συνεργασία των Σάντσο και Φρεντ, που πάτησαν περιοχή από τα αριστερά, ο Μπρούνο Φερνάντεζ βρέθηκε σε θέση βολής για να ισοφαρίσει σε 1-1!

Το δεύτερο ημίχρονο είχε και τους δύο να χάνουν από μία σημαντική στιγμή. Ο Ντε Χέα αρνήθηκε το γκολ στην κεφαλιά του Γκάμπριελ στο 46ο λεπτό, όπως και ο Ράμσντεϊλ λίγο αργότερα στον Ρονάλντο. Ο Πορτογάλος όμως δε θα μπορούσε να μην πετύχει το 800ο του γκολ με συλλόγους και Εθνικές ομάδες, αφού εκμεταλλευόμενος της πάσας του Ράσφορντ, νίκησε τον Άγγλο τερματοφύλακα στο 52′.

Προβάδισμα που δεν κράτησαν για πολύ οι γηπεδούχοι, αφού δύο λεπτά αργότεραμ σε μία παρόμοια φάση με αυτή του 2-1, ο Μαρτινέλι βρήκε τον Όντεγκαρντ και αυτός με ένα φαλτσαριστό πλασέ ισοφάρισε για τους «κανονιέρηδες».

Και οι δύο έψαξαν το γκολ της νίκης, αλλά η Γιουνάιτεντ είχε τον Φρεντ που, μάλλον, βρήκε κίνητρο για να εξιλεωθεί για τη φάση του πρώτου γκολ. Μετά την ασίστ στον Μπρούνο, ο Βραζιλιάνος μέσος πάτησε περιοχή στο 68′ και ο Όντεγκαρντ του κλείδωσε το αριστερό πόδι. Το VAR χρειάστηκε για να σφυριχτεί ένα πέναλτι που ο Ρονάλντο δε θα έχανε, διαμορφώνοντας το 3-2.

Ο Ομπαμεγιάνγκ έχασε τη σημαντικότερη στιγμή της Άρσεναλ στο 78′, όταν βρέθηκε εντελώς μόνος του στο δεύτερο δοκάρι αλλά σταμάτησε πάνω στον… τοίχο Ντε Χέα. Οι «κανονιέρηδες» δεν κατάφεραν να βρουν κάποια άλλη σημαντική στιγμή, με τον Φρεντ να βάζει μπλοκ στο σουτ του Σακά και τη Γιουνάιτεντ να έχει σφυγμό, με τον Κάρικ να μετρά δύο νίκες και μία ισοπαλία στο σύντομο πέρασμά του από τον πάγκο της!

Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ: Ντε Χέα, Νταλό, Λίντελοφ, Μαγκουάιρ, Άλεξ Τέλες, ΜακΤόμινεϊ, Φρεντ, Σάντσο, Μπρούνο Φερνάντεζ (90′ Φαν Ντε Μπεκ), Ράσφορντ (79′ Λίνγκαρντ), Ρονάλντο (88′ Ρονάλντο)

Άρσεναλ: Ράμσντεϊλ, Τομιγιάσου, Γουάιτ, Γκάμπριελ, Ταβάρες, Μαρτινέλι, Παρτέι, Ελνένι, Σμιθ Ρόου (71′ Σμιθ Ρόου), Όντεγκαρντ (79′ Ν’Κέτια), Ομπαμεγιάνγκ (79′ Λακαζέτ)