SUPER LEAGUE 2: Καταιγιστικό το Αιγάλεω, «σεφτέ» στις νίκες για Τρίγλια (vids)

Το παιχνίδι ανάμεσα στο «Σίτι» και τον Ηρόδοτο ξεχώρισε στα απογευματινά ματς της Super League 2 για την 6η αγωνιστική, ενώ Πιερικός και Τρίγλια «απέσπασαν» τεράστιες νίκες

Την αυλαία της 6ης αγωνιστικής στην Super League 2 άνοιξαν τα ματς Απόλλων Λάρισας – Τρίγλια και Ολυμπιακός Βόλου – Πιερικός για τον Βόρειο όμιλο, ενώ το Αιγάλεω υποδέχτηκε τον Ηρόδοτο για τον Νότιο όμιλο.

Νότιος Όμιλος

Αιγάλεω – Ηρόδοτος 2-0

Ματς με άγρια ομορφιά ήταν αυτό στο Αιγάλεω, με το τελικό σκορ 2-0 να… αδικεί τους γηπεδούχους. Το σκορ άνοιξε το «Σίτι», όταν ο Αρναρέλλης πήδηξε πιο ψηλά από όλους και με κεφαλιά έκανε το 1-0 στο 17′.

Διαμαρτυρίες υπήρξαν από τον πάγκο του Αιγάλεω, καθώς οι γηπεδούχοι ζητούσαν πέναλτι για κράτημα στον Τσιλιγκίρη, το οποίο λανθασμένα δεν δόθηκε. Η ατυχία συνεχίστηκε για το «Σίτι», όπου είχε δοκάρι στο 54′ και έχασε τρομερή ευκαιρία να κάνει το 2-0.

Τρομερή ήταν και η ενέργεια του Τριμμάτη, ο οποίος… αναστάτωσε τους αντίπαλους αμυντικούς στο 73′, με το σουτ του να καταλήγει εκτός εστίας.

Το Αιγάλεω ήταν ανώτερο στο παιχνίδι και ο Βουκελάτος το επιβεβαίωσε στο 80′, κάνοντας το τελικό 2-0, λίγα λεπτά αφού μπήκε στο ματς.

Αιγάλεω: Σικαλιάς, Παναγιώτου, Αναστασίου, Βλάχος, Παπανικόλας, Λάσκαρης, Καθάριος (87’ Σταματάκης), Τριμμάτης (87’ Μπρέμπος), Αρναρέλλης (46′ Καββαδίας), Τσιλιγκίρης (79′ Τσίτσαρης), Πιαστόπουλος (79′ Βουκελάτος).

Ηρόδοτος: Δήμιζας, Λουμπάκης, Κόρτσαμ, Αργκιλέσι (61’ Γ. Κοιλιάρας), Γκίνη, Καντέ (61’ Δ. Κοιλιάρας), Σουρνάκης, Αποστολίδης, Βρεττός, Κατίδης Χατζησάββας

Βόρειος Όμιλος

Ολυμπιακός Βόλου – Πιερικός 0-1

Η αναμέτρηση κρίθηκε από νωρίς, καθώς μόλις στο 14΄, οι φιλοξενούμενοι πέτυχαν ένα ωραίο τέρμα, με τον Ζαφειράκη να κάνει το 1-0 και να χαρίζει σημαντική νίκη στην ομάδα του. Ο Ούμπιακός Βόλου είχε την δυνατότητα να ισοφαρίσει στο 57΄, όμως το γκολ ακυρώθηκε αφού ο Βερνάρδος ήταν σε θέση οφσάιντ.

Στο ματς υπήρξε πεντάλεπτη διακοπή καθώς άνθρωπος του Πιερικού δέχθηκε μπουκάλι και έπεσε στο έδαφος. Το ματς είχε οκτώ λεπτά καθυστερήσεις με τον Πιερικό να χάνει τρομερή ευκαιρία στο 90+6′ για το 2-0.

Ολυμπιακός Βόλου (Μανού Γκαγιέχα): Ξενοδόχοφ, Γραικός, Να’α, Παπακώστας, Φιλίποβιτς, Σκοπελίτης (83′ Κατσούκης), Κιτόκο, Βερνάρδος (76′ Βερνάρδος), Κουντουριώτης (73′ Χατζηπιρπιρίδης), Μπάτροβιτς, Σιαφά.

Πιερικός (Νίκος Θεοδοσιάδης): Γαλάνης, Μηλιώτης, Τοπαλίδης, Παντελιάδης, Χαρτσιάς, Εμπουσί, Καρανάτσιος (75′ Καρβούνης), Μπουόλι (75′ Κριμιτζάς), Σουντάρ, Ζαφειράκης (90’+3′ Παπουτζίδης), Χαντζάρας (30′ Ίτσιος).

Απόλλων Λάρισας – Τρίγλια 0-1

Την πρώτη της νίκη στο πρωτάθλημα πήρε η Τρίγλια κόντρα στην ομάδα της Λάρισας, επικρατώντας με σκορ 1-0, μόλις πέντε λεπτά πριν την λήξη του παιχνιδιού.

Στο πρώτο ημίχρονο της αναμέτρησης, οι φιλοξενούμενοιμπήκαν πιο δυναμικά, με το σουτ του Τότσκα στο 3′ αλλά και η κεφαλιά του στο 5΄, απείλησαν τον Απόλλωνα Λάρισας. Στο 20′ υπήρξε μεγάλη ευκαιρία για τους «κυανόλευκους», όμως η μπάλα έφυγε ελάχιστα δίπλα από το δεξί δοκάρι του Αστρά.

Στο δεύτερο ημίχρονο ο ρυθμός έπεσε αισθητά, με την Τρίγλια να φτάνει κοντά στο 1-0 στο 67′ με το σουτ του Τόσκα να καταλήγει σε κόρνερ. Τελικά, η λύτρωση για την ομάδα του Γεωργιάδη ήρθε στο 85, με τον Καρτσαμπά να διαμορφώνει το τελικό 1-0.

Απόλλων Λάρισας (Στράτσια): Αστράς, Καρρίκι, Λίταινας, Σκούπρα, Χατζής, Γιαννίτσης, Βίγια (Ζιάκας 69′), Τιμπουέ (Νούσιος 90+1′), Κανούλας, Παναγιώτου, Κοζούχ (Λεμάνγκρ 82′).

Ηρακλής (Γεωργιάδης): Παλαβράκης, Πανάγου, Μανωλάκης, Χρουσιέλ, Α. Παπαστεριανός, Πήλιος (Κωστούλας 90+3′), Μ. Παπαστεριανός, Καρτσαμπάς, Τότσκα (Κάκκο 82′), Ματίας (Μασούρας 72′), Μπαστακός (Βιτίνιο 90+3΄).