ΟΥΝΙΟΝ ΒΕΡΟΛΙΝΟΥ- ΛΕΙΨΙΑ 2-1: Νίκη τετράδας για την ομάδα της πρωτεύουσας

Οι γηπεδούχοι πέτυχαν μία τεράστια νίκη απέναντι στους «ταύρους» με 2-1 και επανήλθαν στον δρόμο των θετικών αποτελεσμάτων.

Η Ουνιόν Βερολίνου επικράτησε με 2-1 στην έδρα της απέναντι στην Λειψία, επέστρεψε στις νίκες και μπήκε στην πρώτη τετράδα της βαθμολογίας.

Ο Ταΐβο Αβονίγι άνοιξε το σκορ για την ομάδα της πρωτεύουσας μόλις στο 6ο λεπτό με την Λειψία να αντιδράει γρήγορα και να ισοφαρίζει σε 1-1 με τον Ενκουνκού. Το αποτέλεσμα αυτό διατηρήθηκε μέχρι και το ημίχρονο.

Στο δεύτερο μέρος, οι γηπεδούχοι παρουσίασαν αρκετά καλό πρόσωπο. Ο Μπαουμγκάρτλ έδωσε ξανά προβάδισμα στην ομάδα της πρωτεύουσας με τέρμα που σημείωσε στο 57ο λεπτό.

Η Λειψία προσπάθησε στη συνέχεια να ισοφαρίσει κι έχασε μία τεράστια ευκαιρία στο φινάλε με τον Μπρόμπεϊ, που σούταρε λίγο έξω από την μικρή περιοχή, αλλά το έγκαιρο τάκλιν ενός αμυντικού της Ουνιόν αποσόβησε ένα σίγουρο γκολ.

Έτσι, οι γηπεδούχοι πήραν την νίκη και τους τρεις βαθμούς ανεβαίνοντας στην τέταρτη θέση της βαθμολογίας ενώ η Λειψία έφτασε τις τρεις συνεχόμενες ήττες όντας πλέον στην 8η θέση με 18 βαθμούς.

Ουνιόν Βερολίνου (πρ. Ουρς Φίσερ): Λούτε, Φρίντριχ, Νότσε, Μπαουμγκάρτλ, Ρίερσον, Γκίσελμαν, Κρούζε (72′ Χαραγκούτσι), Κεντίρα, Πρόμελ, Μπέκερ (80′ Βογκλσάμερ), Αβονίγι (80′ Μπέχρενς)

Λειψία (πρ. Τζέσε Μαρτς): Γκουλάκσι, Μουκιέλε, Κλόστερμαν (70′ Σιμακάν), Γκβάρντιολ, Χένρικς (64′ Φόρσμπεργκ), Ανχελίνιο, Λάιμερ (70′ Καμπλ), Άνταμς, Ενκουνκού, Σόμποζλαϊ (78′ Μπρόμπεϊ), Σίλβα