ΓΡΑΝΑΔΑ - ΑΛΑΒΕΣ 2-1: Ο Αρίας της χάρισε τη νίκη

Οι γηπεδούχοι πήραν μία αγχωτική, αλλά συνάμα σημαντική νίκη απέναντι στους Βάσκους με 2-1 και τους προσπέρασαν στην βαθμολογία.

Η Γρανάδα επικράτησε με 2-1 της Αλαβές σε αγώνα για την 16η αγωνιστική της La Liga φτάνοντας μόλις στην δεύτερη νίκη της στη σεζόν εντός έδρας και στην τρίτη της συνολικά.

Ο Αντόνιο Πουέρτας άνοιξε το σκορ για τους γηπεδούχους μόλις στο 14ο λεπτό, με τους Βάσκους να ισοφαρίζουν με αυτογκόλ του Έιμπραμ στο 81ο λεπτό. Η Γρανάδα δεν είχε πει, όμως, την τελευταία της λέξη, αφού ο Σαντιάγκο Αρίας, που είχε μπει στον αγωνιστικό χώρο έξι λεπτά νωρίτερα, της έδωσε ξανά προβάδισμα στο 86ο λεπτό χαρίζοντάς της τελικά τη νίκη με 2-1.

Αυτή η νίκη έφερε τους γηπεδούχους μπροστά από την Αλαβές πλέον, στην 15η θέση με 15 βαθμούς ενώ οι Βάσκοι έμειναν 16οι με 14.

Γρανάδα (πρ. Ρόμπερτ Μορένο): Μαξιμιάνο, Έιμπραμ, Τορέντε, Κίνι, Νέβα, Μίγια (80′ Μόντσου), Γκοναλόν, Εσκουντέρο (61′ Ετέκι), Πουέρτας (80′ Αρίας), Σουάρες, Μολίνα (71′ Σόρο)

Αλαβές (πρ. Χαβιέρ Καγιέχα): Πατσέκο, Λαγκουάρντια, Λεζέν, Αγκιρεγκαρίμπια, Λόπεθ, Πονς (78′ Σιλά), Εντιαγέ (71′ Πίνα), Μόγια (57′ Γκαρθία), Μέντεθ (71′ Πελίστρι), Ριόχα, Χοσέλου