ΕΡΓΟΤΕΛΗΣ - ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ Β' 1-0: Η γκολάρα του Βουτσά χάρισε τη νίκη στους Κρητικούς (highlights)

Η ομάδα του Μπαδήμα επέστρεψε στις νίκες κόντρα στους «πράσινους» χάρη στο υπέροχο τέρμα του Έλληνα μέσου, που έκανε τη διαφορά.

Ο Παναθηναϊκός Β’ γνώρισε την ήττα στην Κρήτη απέναντι στον Εργοτέλη με 1-0 για την 6η αγωνιστική του Νοτίου Ομίλου της Super League 2. Το καθοριστικό, όπως αποδείχθηκε, γκολ της αναμέτρησης πέτυχε ο Χρήστος Βουτσάς στο 14ο λεπτό με τρομερό σουτ έξω από την περιοχή.

Η «κανονιά» του Βουτσά το μόνο αξιόλογο γεγονός του πρώτου μέρους

Το παιχνίδι δεν είχε γρήγορο ρυθμό και φάσεις στο ξεκίνημά του. Ο Εργοτέλης ευτύχησε να πάρει το προβάδισμα μ’ ένα εκπληκτικό σουτ του Βουτσά στο 14ο λεπτό με την μπάλα να πηγαίνει στο δεξί «Γ» της εστίας του Χριστογεώργου, που δεν μπορούσε να κάνει τίποτα για να το αποσοβήσει.

Οι «πράσινοι» προσπάθησαν λίγο να πιέσουν, αλλά δεν κατόρθωσαν κάτι παραπάνω από το να κερδίσουν κάποια κόρνερ, χωρίς να δημιουργήσουν κάποια ουσιαστική απειλή. Η επόμενη μεγάλη ευκαιρία ήταν και πάλι για τους Κρητικούς, αλλά το σουτ του Κουατένγκ μέσα από την περιοχή κόντραρε και πέρασε λίγο άουτ από την εστία του «τριφυλλιού».

Το υπόλοιπο ημίχρονο πέρασε χωρίς ιδιαίτερες συγκινήσεις, με τον Εργοτέλη να είναι καλύτερος και να έχει δίκαια το προβάδισμα.

Ο επιδείνωση του καιρού δεν βοήθησε – Ο Εργοτέλης διατήρησε εύκολα το προβάδισμα

Στο δεύτερο μέρος το παιχνίδι συνέχισε να έχει την ίδια εικόνα. Η έντονη βροχόπτωση που ξεκίνησε δεν βοήθησε στο να βελτιωθεί το θέαμα, αλλά ούτε και τις προσπάθειες των δύο ομάδων γενικότερα.

Ο Παναθηναϊκός προσπαθούσε να πάρει τον έλεγχο του αγώνα στα χέρια του, αλλά ο Εργοτέλης ήταν αρκετά καλός και δεν του επέτρεπε κάτι τέτοιο. Οι δύο ομάδες έκαναν αρκετά λάθη και δυσκολεύονταν να φτάσουν στην εκδήλωση τελικών προσπάθειων, με τον Εργοτέλη να είναι ένα κλικ καλύτερος στην δημιουργία, χωρίς όμως κι αυτός να δημιουργεί κάποια αξιόλογη ευκαιρία στο δεύτερο μέρος.

Έτσι, η ήττα δεν κατέστη δυνατό να αποφευχθεί για τον Παναθηναϊκό, που μετά τα δύο σερί παιχνίδια που απέφυγε την ήττα, επέστρεψε στα αρνητικά αποτελέσματα φτάνοντας τις τρεις ήττες σε πέντε αγώνες και μπαίνοντας στην «επικίνδυνη ζώνη» (έχοντας κι ένα παιχνίδι λιγότερο). Από την άλλη ο Εργοτέλης επέστρεψε στις νίκες και ανέβηκε στην 7η θέση της βαθμολογίας.

Εργοτέλης (πρ. Νίκος Μπαδήμας): Τσέλιος, Ντουμάνης, Σερβιλάκης (87′ Μποζατζίδης), Σαρρής, Μίκο, Μπουτσάκης (80′ Νεράλ), Βουτσάς, Πέϊος, Κωστανάσιος, Κούατενγκ (68′ Κοκκίνης), Κόνρααντ (87′ Πατρινός).

Παναθηναϊκός Β’ (πρ. Γιάννης Βονόρτας): Χριστογεώργος, Σένκεφελντ (69′ Ρόμπι), Χατζηθεοδωρίδης, Θεοχάρης (78′ Τσιριγώτης), Σέχου, Αθανασακόπουλος, Αντωνίου, Σαρδέλης, Τουρκοχωρίτης, Μαραθωνίτης (60′ Κρυπαράκος), Ηλιάδης (69′ Μαρτίνης)