ΜΠΑΡΤΣΕΛΟΝΑ - ΡΕΑΛ ΜΠΕΤΙΣ 0-1: Ο Χουάνμι υπέγραψε την πρώτη ήττα του Τσάβι

Μεγάλη νίκη για τη Μπέτις στο Καμπ Νου, κόντρα στην Μπαρτσελόνα, με σκορ 1-0. Το πολύτιμο γκολ για τους Ανδαλουσιανούς πέτυχε ο Χουάνμι…

Την πρώτη του ήττα (1-0), στον πάγκο της Μπαρτσελόνα, γνώρισε ο Τσάβι με αντίπαλο τη Ρεάλ Μπέτις του Μάνουελ Πελεγκρίνι, για την 16η αγωνιστική της La Liga, σ’ ένα παιχνίδι δύο όψεων.

Αγωνιστικά το πρώτο μέρος εύκολα θα ξεχαστεί, καθώς αμφότερες οι ομάδες είχαν ως πρώτο μέλημα να μην δεχτουν τέρμα, με τις επιθέσεις να έχουν μπει σε δεύτερη μοίρα. Οι τερματοφύλακες είχαν εύκολο έργο, μιας και στο πρώτο 45λεπτο είχαν ρόλο θεατή αφού οι απειλές των αντιπάλων επιθετικών δεν ήταν ουσιαστικές.

Σε αντίθεση με το πρώτο ημίχρονο, στο δεύτερο το θέαμα άλλαξε 180 μοίρες. Η ομάδα του Μάνουελ Πελεγκρίνι μπήκε πολύ δυνατά, βρίσκοντας τον δρόμο προς τα δίχτυα με τον Χουάνμι να υποδεικνύεται οφσάιντ και το γκολ να ακυρώνεται με τη βοήθεια του VAR.

Το ακυρωθέν γκολ ταρακούνησε τους «μπλαουγκράνα», με τον Τσάβι να ρίχνει στο παιχνίδι τον Ουσμάν Ντεμπελέ. Η Μπαρτσελόνα, αμέσως μετά την αλλαγή, έγινε σαφέστατα πιο απειλητική με τον Γάλλο να πρωταγωνιστεί στις περισσότερες ευκαιρίες των Καταλανών

Βέβαια, τις άστοχες ευκαιρίες της Μπαρτσελόνα εκμεταλλεύτηκε με τον καλύτερο τρόπο η Μπέτις, η οποία με πολύ ωραία κόντρα άνοιξε το σκορ, παγώνοντας το Καμπ Νου. Πιο συγκεκριμένα στο 79‘ ο Κουαρδάδο βρήκε τον Τέγιο, ο οποίος ψύχραιμος έδωσε την ασίστ στον Χουάνμι με τον τελευταίο να κάνει το 1-0.

Στο τελευταίο δεκάλεπτο οι «μπλαουγκράνα» προσπάθησαν να βρουν το γκολ της ισοφάρισης, ωστόσο η Μπέτις στάθηκε πολύ καλά στα αμυντικά της καθήκοντα, με το τελικό σφύριγμα να την βρίσκει νικήτρια.

ΕΝΔΕΚΑΔΕΣ:

ΜΠΑΡΤΣΕΛΟΝΑ: Τερ Στέγκεν, Ντεστ, Λενγκλέ, Αραούχο, Τζόρντι Άλμπα, Μπουσκέτς, Γκάβι (36′ Πούιγκ), Νίκο (59′ Ντε Γιονγκ), Αμπντέ, Ντεπάι, Κουτίνιο (59′ Ντεμπελέ)

ΡΕΑΛ ΜΠΕΤΙΣ: Ρουί Σίλβα, Άλεξ Μορένο, Μπαρτρά, Βίκτορ Ρουίζ, Μπεγερίν, Ροντρίγκεζ, Γκουαρδάδο, Κανάλες, Χουάνμι, Αϊτόρ (63′ Κρίστιαν Τέγιο), Γουίλιαν Ζοσέ (71′ Γουίλιαμ)