PREMIER LEAGUE: Έπεσε τρίτη η Τσέλσι - Πρώτη νίκη για την Νιουκάστλ των Αράβων (highlights, βαθμολογία)

Η Τσέλσι έπεσε στην τρίτη θέση με τις Σίτι και Λίβερπουλ να ανεβαίνουν στην πρώτη και στη δεύτερη θέση αντίστοιχα ενώ οι «καρακάξες» πέτυχαν την πρώτη τους νίκη την φετινή χρονιά χάρη στον Γουίλσον.

Η Νιουκάστλ κατόρθωσε επιτέλους να πάρει την πρώτη της νίκη στο φετινό πρωτάθλημα της Premier League επικρατώντας με 1-0 της Μπέρνλι για την 15η αγωνιστική.

Οι «Κλάρετς» έχασαν τον Κορνέ στο 32ο λεπτό με τραυματισμό με τον Βίντρα να περνάει στην θέση του και οκτώ λεπτά αργότερα έμειναν και πίσω στο σκορ μετά από γκολ που δέχθηκαν από τον Κάλουμ Γουίλσον στο 40ο λεπτό της αναμέτρησης.

Αυτό στάθηκε αρκετό για να οδηγήσει τις «καρακάξες» στην πρώτη τους νίκη στην φετινή σεζόν φτάνοντας τις Μπέρνλι και Νόριτς στους 10 βαθμούς και ξεφεύγοντας από την τελευταία θέση της βαθμολογίας.

Νιουκάστλ (πρ. Έντι Χάου): Ντουμπράβκα, Λασέλς, Σαρ, Μανκίγιο, Λιούις, Σέλβεϊ, Γουίλοκ, Αλμιρόν (85′ Φερνάντες), Σεν-Μαξιμέν (90+1′ Μέρφι), Γουίλσον, Ζοέλιντον

Μπέρνλι (πρ. Σον Ντάις): Πόουπ, Κόλινς, Ταρκόφσκι, Λόουτον (75′ Ρόμπερτς), Τέιλορ, Γουέστγουντ, Μπράουνχιλ, Γκούντμουντσον (81′ Ροντρίγκες), ΜακΝέιλ, Γουντ, Κορνέ (32′ Βίντρα)

Η Σαουθάμπτον υποδέχθηκε την Μπράιτον σ’ ένα παιχνίδι που και οι δύο ομάδες έψαχναν την επιστροφή τους στα νικηφόρα αποτελέσματα, αλλά καμία δεν τα κατάφερε μένοντας στο 1-1.

Το παιχνίδι ήταν αρκετά καλό και μοιρασμένο. Ο Αρμάντο Μπρόχα άνοιξε το σκορ για την Σαουθάμπτον στο 29ο λεπτό και οι «Άγιοι» έδειχναν να κρατούν τη νίκη στα χέρια τους μέχρι που ήρθε ο Μοπέ στο 90+8′ κι έσωσε την… παρτίδα για την ομάδα του Γκρέιχαμ Πότερ ισοφαρίζοντας σε 1-1.

Σαουθάμπτον (πρ. Ραλφ Χάσενχουντλ): ΜακΚάρθι, Λιάνκο, Σαλισού, Λιβραμέντο, Γουόκερ-Πίτερς, Γουόρντ-Πρόους, Ρομέου, Ρέντμοντ, Τέγια (84′ Ελιγιουνούσι), Άνταμς, Μπρόχα (81′ Άρμστρονγκ)

Μπράιτον (πρ. Γκρέιχαμ Πότερ): Σάντσες, Βέλντμαν (78′ Μόντερ), Ντάφι, Μπερν, Λάμπτεϊ (63′ Μαρτς), Κουκουρέγια, Γκρος (55′ Κόνολι), Μπισουμά, Εμβεπού, Τροσάρντ, Μοπέ

Η βαθμολογία όπως έχει διαμορφωθεί με τα μέχρι στιγμής αποτελέσματα της 15ης αγωνιστικής: