ΓΟΥΟΤΦΟΡΝΤ - ΜΑΝΤΣΕΣΤΕΡ ΣΙΤI 1-3: Πατήσε κορυφή με... αφηνιασμένο Μπερνάρντο Σίλβα (hls)

Μόνη πρώτη στην κορυφή του βαθμολογικού πίνακα βρίσκεται η Μάντσεστερ Σίτι, μετά την άνετη επικράτησή της στο Λονδίνο κόντρα στη Γουότφορντ με 3-1, έχοντας τον Μπερνάρντο Σίλβα σε ακόμα μία εξαιρετική ημέρα…

Οι «πολίτες» από το μεσημέρι γνώριζαν πως έχουν μία τεράστια ευκαιρία να βρεθούν στην κορυφή του βαθμολογικού πίνακα, μετά την ήττα της Τσέλσι από την Γουέστ Χαμ με 3-2. Την ευκαιρία αυτή θέλησαν να την αρπάξουν αμέσως και να μην αφήσουν περιθώρια στη Γουότφορντ να ελπίζει για κάτι θετικό στη αναμέτρηση.

Η ομάδα του Πεπ Γκουαρντιόλα μπήκε στο αγωνιστικό χώρο του Vicarage Road με το πόδι στο «γκάζι» και στο 4ο λεπτό της αναμέτρησης βρήκε το γκολ που θα της απέβαλε το άγχος για την συνέχεια του ματς. Οι «σίτιζενς» κυκλοφόρησαν τη μπάλα γύρω από την περιοχή των γηπεδούχων, έφτασε στον Φόντεν ο οποίος από αριστερά με σέντρα βρήκε με ακρίβεια τον Στέρλινγκ, ο οποίος έστειλε με κεφαλιά τη μπάλα στα δίχτυα.

Η… αποφόρτιση του γρήγορου τέρματος έδωσε «φτερά» στα πόδια των παικτών της Μάντσεστερ Σίτι, οι οποίοι προσπάθησαν να εκμεταλλευτούν την πολύ καλή αρχή, ψάχνοντας το δεύτερο γκολ, με το οποίο θα αποκτούσαν μαξιλαράκι ασφαλείας. Η αποστολή έμοιαζε δύσκολη, καθώς ο Μπάτσμαν ήταν σε εξαιρετική μέρα αποκρούοντας τα σουτ των Γκρίλις και Στέρλινγκ, οι οποίοι βρέθηκαν σε θέση τετ-α-τετ.

Το δεύτερο τέρμα ήρθε για τους «πολίτες», στο 31′, με τον πιο φορμαρισμένο παίκτης τους μέχρι σήμερα. Ο Μπερνάρντο Σίλβα ανέκτησε τη μπάλα, μετά την απόκρουση του πορτιέρε της Γουότφορντ σε σουτ του Γκουντογκάν, μπήκε στη μεγάλη περιοχή και με ωραίο πλασέ διαμόρφωσε το 2-0, το οποίο ήταν και σκορ ημιχρόνου.

Το παιχνίδι στην επανάληψη ήταν παρόμοιο με το πρώτο 45λεπτο. Η Σίτι έχοντας κατεβάσει μία ταχύτητα συνέχισε να δημιουργεί για να πετύχει το τρίτο γκολ. Ξανά το βασικό εμπόδιο για τους «πολίτες» ήταν ο Μπάτσμαν, ο οποίος με τις επεμβάσεις του κρατούσε σε λογικά επίπεδα το σκορ.

Το γκολ που τελείωσε την υπόθεση νίκη το πέτυχε ο εκπληκτικός Μπερνάρντο Σίλβα. Στο 63ο λεπτό ο Πορτογάλος υποδέχτηκε τη μπάλα από τα δεξιά, κινήθηκε παράλληλα με τη μεγάλη περιοχή και με πλασέ έστειλε τη μπάλα στο απέναντι «παραθυράκι» για του Μπάτσμαν.

Η μόνη αντίδραση των παικτών του Κλαούντιο Ρανιέρι ήταν 11 λεπτά αργότερα με τον Κούτσο. Ο επιθετικός της Γουότφορντ με διπλή προσπάθεια πέτυχε το γκολ της τιμής για τις «σφήκες». Αρχικά, σούταρε με τη μπάλα να βρίσκει δοκάρι και στη συνέχεια είδε την μπάλα να γυρίζει πάλι σ’ εκείνον όπου με δεύτερο σουτ διαμόρφωσε το 3-1, το οποίο ήταν και το τελικό σκορ.

ΕΝΔΕΚΑΔΕΣ:

ΓΟΥΟΤΦΟΡΝΤ: Μπάτσμαν, Ρόουζ (71′ Ενγκακία), Τρουστ-Εκόνγκ, Κάθκαρτ, Φεμένια, Λούζα (46′ Κούτσο), Κλέβερλι (46′ Κούτσκα), Ζοάο Πέδρο, Σισοκό, Ντενίς, Κινγκ

ΜΑΝΤΣΕΣΤΕΡ ΣΙΤΙ: Έντερσον, Ντίας, Λαπόρτ, Γουόκερ, Κανσέλο, Γκουντογκάν (67′ Ντε Μπρόινε), Ρόντρι, Μπερνάρντο Σίλβα, Στέρλινγκ, Γκρίλις (68′ Μαχρέζ), Φόντεν