BUNDESLIGA: Η Λεβερκούζεν έριξε «7αρα» με... όργια Σικ - Νίκη τετράδας για την Χόφενχαϊμ

Σταθερά στην τρίτη θέση η Λεβερκούζεν που «σκόρπισε» την Γκρόιτερ Φιρτ κερδίζοντάς την με 7-1 ενώ ακριβώς πίσω της βρίσκεται η Χόφενχαϊμ, που κέρδισε την Άιντραχτ με ανατροπή.

Η Μπάγερ Λεβερκούζεν διέλυσε με 7-1 την Γκρόιτερ Φιρτ για την 14η αγωνιστική της Bundesliga. Ο Αντλί άνοιξε το σκορ για τις «ασπιρίνες» στο 12ο λεπτό με τον Ταπσόμπα να κάνει το 2-0 πέντε λεπτά αργότερα.

Ο Ντούντζιακ μείωσε σε 2-1 στο 33′ με τον Χινκάπιε να κάνει το 3-1 στο 45ο λεπτό. Στο δεύτερο μέρος ο Πάτρικ Σικ ανέλαβε δράση και μ’ ένα κουαρτέτο τερμάτων (49′, 69′, 74′ και 76′) εκτόξευσε τον δείκτη του σκορ στο τελικό 7-1.

Εκτός αποστολής έμεινε ο Παναγιώτης Ρέτσος.

Η Χόφενχαϊμ επικράτησε με 3-2 της Άιντραχτ Φρανκφούρτης με ανατροπή και ανέβηκε στην τέταρτη θέση της βαθμολογίας. Οι «αετοί» προηγήθηκαν με το γκολ του Ράφαελ Σάντος Μπορέ στο 15ο λεπτό, με τους γηπεδούχους να αντιδρούν και να φέρνουν… τούμπα το παιχνίδι πριν καν βγει το ημίχρονο με τα τέρματα των Γκέιγκερ (24′) και Ρίτερ (30′).

Στο 59ο λεπτό ο Σαμασεκού έκανε το 3-1, με την Άιντραχτ να καταφέρνει απλώς να μειώσει το σκορ σε 3-2 με τον Πασιένσια στο 72ο λεπτό.

Η Μάιντζ πέτυχε σημαντική νίκη απέναντι στην Βόλφσμπουργκ με 3-0 προσπερνώντας την στην βαθμολογία και φτάνοντας ένα βαθμό μακριά από τις θέσεις που οδηγούν στην Ευρώπη. Οι γηπεδούχοι πέτυχαν δύο πολύ γρήγορα τέρματα με τους Μπούρκαντ και Σταχ στο 2ο και 4ο λεπτό αντίστοιχα με τον Λακρουά με αυτογκόλ να διαμορφώνει το τελικό 3-0 στο 90ο λεπτό.

Η Μπόχουμ πέρασε με 3-2 από την έδρα της Άουγκσμπουργκ πραγματοποιώντας μια εξαιρετική εμφάνιση στα πρώτα 45 λεπτά, που στάθηκε αρκετή για να της δώσει τη νίκη.

Ο Πόλτερ έδωσε το προβάδισμα στους φιλοξενούμενους στο 23ο λεπτό, ο Χόλτμαν έκανε δύο τα τέρματα της ομάδας του και ξανά ο Πόλτερ στο 45+2′ διαμόρφωσε το 3-0 πριν ολοκληρωθεί το πρώτο μέρος. Να σημειωθεί πως η Άουγκσμπουργκ έχασε με τραυματισμό τους Φραμπέργκερ (31′ μπήκε ο Γιένσεν) και Ζεκίρι (41′ μπήκε ο Γκρεγκόριτς).

Στο δεύτερο μέρος, οι γηπεδούχοι μείωσαν με τον Γκρεγκόριτς στο 57ο λεπτό σε 1-3 και κατόρθωσαν να φτάσουν και μέχρι το 2-3 με εύστοχη εκτέλεση πέναλτι του Καλιγκιούρι στο 86ο λεπτό, αλλά τίποτα παραπάνω.

Βασικοί αγωνίστηκαν οι Βασίλης Λαμπρόπουλος και Κώστας Σταφυλίδης για την Μπόχουμ.

Αρμίνια Μπίλεφελντ και Κολωνία έμειναν στο 1-1. Ο Οζκάν έβαλε μπροστά στο σκορ τους «τράγους» στο 17ο λεπτό ενώ ο Λάσμε ισοφάρισε στο 59′ για τους γηπεδούχους, δύο λεπτά μετά την είσοδό του στον αγωνιστικό χώρο διαμορφώνοντας το τελικό αποτέλεσμα.

Στον πάγκο έμεινε ο Στέφανο Καπίνο της Αρμίνια Μπίλεφελντ ενώ εκτός αποστολής έμεινε ο Σεμπάστιαν Βασιλειάδης, που βρέθηκε θετικός στον κορωνοϊό.