ΝΤΟΡΤΜΟΥΝΤ - ΜΠΑΓΕΡΝ ΜΟΝΑΧΟΥ 2-3: Το «Klassiker» έχει την... υπογραφή του Λεβαντόφσκι!

Η Μπάγερν Μονάχου ήταν η θριαμβεύτρια ενός φανταστικού ντέρμπι απέναντι στην Μπάγερν Μονάχου, με τον Λεβαντόφσκι να σκοράρει δύο φορές, χαρίζοντας τη νίκη στους Βαυαρούς με 3-2!

Σε ένα από τα πιο χορταστικά «Klassiker» των τελευταίων ετών που τα είχε όλα, τρομερό ρυθμό, ένταση, μονομαχίες και δύο σπουδαίους σκόρερ να δίνουν την παράστασή τους, με τον Λεβαντόφσκι εν τέλει να επικρατεί στο άτυπο μπρα-ντε-φερ, δίνοντας τη νίκη στην Μπάγερν με 3-2!

Κιτρινόμαυρη… καταιγίδα και λάθη στην άμυνα

Δε χρειάστηκαν παρά μόνο 5 λεπτά για να ανοίξει το σκορ η Ντόρτμουντ. Ο Τζουντ Μπέλινγχαμ έφερε τον Τζούλιαν Μπραντ σε θέση βολής και αυτός «εκτέλεσε» από τα δεξιά της περιοχής τον Νόιερ. Ακόμα πιο γρήγορα ήρθε η απάντηση της Μπάγερν Μονάχου στο 9ο λεπτό, με ποιον άλλον, τον Ρόμπερτ Λεβαντόφσκι. Ο Πολωνός είδε τον Μίλερ να κλέβει την μπάλα στο κέντρο του γηπέδου και όταν βρέθηκε απέναντι στον Κόμπελ δε συγχώρησε.

Η άμυνα των γηπεδούχων συνέχισε να δίνει… δώρα, όπως αυτό στου 21ου λεπτού, με την μπάλα να χάνεται μέσα στην περιοχή αλλά τον Κομάν αυτήν τη φορά να δέχεται το μπλοκ και η μπάλα πέρασε κόρνερ. Ο Κομάν δεν κατάφερε να σκοράρει ούτε στη φάση του 26ου λεπτού, όπου πάλι το σουτ που επιχείρησε από τα δεξιά σταμάτησε στον Κόμπελ.

Ο Χάαλαντ έκανε την άμυνα της Μπάγερν να τη νιώσει για πρώτη φορά, βγαίνοντας στην αντεπίθεση με το πλασέ του να γλείφει το αριστερό κάθετο δοκάρι του Νόιερ στο 30′. Ο ρυθμός του παιχνιδιού ήταν… καταιγιστικός με τον Κομάν να πετυχαίνει ό,τι δεν κατάφερε στις προηγούμενες δύο ευκαιρίες του. Στο 44ο λεπτό βρήκε την μπάλα στα πόδια του, μετά την αναστάτωση στην περιοχή των Βεστφαλών και νίκησε τον Κόμπελ για το 1-2.

Λάθη γίνονται και από τους Βαυαρούς, αλλά έχουν Λέβα!

Η άμυνα της Μπάγερν ζήλεψε τα δώρα της Ντόρτμουντ και όπως ο Λεβαντόφσκι στο πρώτο ημίχρονο, έτσι και ο Χάαλαντ δε γίνεται να αρνηθεί. Ο Ουπαμεκανό έκανε κακό κοντρόλ στην περιοχή, ο Μπέλινγχαμ πάσαρε στον Νορβηγό και αυτός με φανταστικό πλασέ στην απέναντι γωνία νίκησε τον Νόιερ για να ισοφαρίσει σε 2-2 στο 48′.

Οι γηπεδούχοι πήραν τα πάνω τους μετά την ισοφάριση και βρήκαν με περισσότερη ευκολία στιγμές στην αντίπαλη περιοχή. Ο Ρόις ζήτησε πέναλτι στο 53ο λεπτό αλλά ο διαιτητής έδειξε συνέχεια στο παιχνίδι, με τον Χάαλαντ να χάνει μία ακόμα ευκαιρία να σκοράρει στο 58′, όταν το σουτ του βρήκε στα σώματα.

Για να έρθει στο 75ο λεπτό η στιγμή που έκρινε το ντέρμπι. Ο Χούμελς έκανε χέρι σε εκτέλεση κόρνερ και ο Τσβάιερ έδωσε την παράβαση μετά από παρέμβαση του VAR. Ο Λεβαντόφσκι φυσικά ευστόχησε για να ξαναδώσει το προβάδισμα στην Μπάγερν! Ο Τσβάιερ μάλιστα απέβαλε τον Ρόζε, με τον προπονητή της Ντόρτμουντ να γίνεται ο πρώτος στην ιστορία των «Klassiker» που δέχεται κόκκινη κάρτα!

Οι Βαυαροί διατήρησαν το προβάδισμά τους ως το φινάλε, αφού ο Νόιερ μπλόκαρε το σουτ του Μενιέ στο 90+5′ και παρά τα 10 λεπτά καθυστερήσεων δεν απειλήθηκαν ξανά, με τους Βεστφαλούς, μοιραία, να παραδίνονται στον… τυφώνα Λεβαντόφσκι, αφού ο Τολισό δεν κατάφερε να ευστοχήσει σε κενό τέρμα, όταν όλη η Ντόρτμουντ ήταν ψηλά για στατική φάση στο 90+9′!

Μπορούσια Ντόρτμουντ: Κόμπελ, Μενιέ, Ακάνζι, Χούμελς, Γκερέιρο (82′ Σουλτζ), Μπέλινγχαμ, Τσαν, Νταού (60′ Μάλεν), Μπραντ, Ρόις, Χάαλαντ (82′ Τιγκς)

Μπάγερν Μονάχου: Νόιερ, Παβάρ, Ουπαμεκανό, Λούκας Eρναντέζ (72′ Ζίλε), Ντέιβις, Γκορέτσκα (65′ Μουσιάλα), Τολισό, Κομάν (88′ Νιανζού), Μίλερ, Σανέ, Λεβαντόφσκι