ΟΦΗ – ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ 1-3: Σσσςς! Τώρα μιλάει ο πρωταθλητής! (Highlights)

Ο πιο κυριαρχικός Ολυμπιακός της φετινής σεζόν στο ελληνικό πρωτάθλημα, άλωσε δια περιπάτου το φλεγόμενο «Γεντί Κουλέ» και με πρωταγωνιστή τον Σισέ πήρε τεράστιο «διπλό»

Σημαντική νίκη πήρε ο Ολυμπιακός μέσα στην Κρήτη απέναντι στον ΟΦΗ, με 3-1! Οι «ερυθρόλευκοι» στο κυνήγι του τίτλου παίρνουν προβάδισμα εννέα βαθμών από τη δεύτερη ΑΕΚ, η οποία παίζει την Κυριακή στο ΟΑΚΑ απέναντι στον Παναθηναϊκό, στο ντέρμπι της αγωνιστικής της Super Laegue 1.

Σε ένα ματς στο οποίο πρωταγωνιστής ήταν ο Σισέ, ο οποίος σημείωσε δύο γκολ, ενώ είχε ευκαιρία ακόμη και για το χατ-τρικ!

Η ομάδα του Πειραιά έβγαλε και πάλι κενά στην άμυνά της, αλλά από την άλλη είχε σε καλή βραδιά τον Σισέ, ενώ ο Ρόνι Λόπες ο οποίος πήρε φανέλα βασικού τα πήγε καλά και έδωσε βοήθειες στον Ολυμπιακό, ενώ σκόραρε παράλληλα για το 1-3.

Από την πλευρά του ο ΟΦΗ έβγαλε το πρόσωπο που είχε μέχρι τώρα στο πρωτάθλημα, μία δυνατή ομάδα στο γήπεδό της, όμως από την άλλη η ποιότητα που έβγαλε ο Ολυμπιακός στο δεύτερο ημίχρονο ήταν αρκετά για να πάρει το «διπλό».

Ένα ημίχρονο που τα είχε όλα!

Το πρώτο ημίχρονο του ματς τα είχε όλα! Ένταση, γκολ, βροχή, απ’ όλα!

Ο ΟΦΗ όμως ήταν η ομάδα που κατάφερε να προηγηθεί και να πάρει το προβάδισμα στο ματς. Οι «ερυθρόλευκοι» έβγαλαν για μία ακόμη φορά κενά στην άμυνά τους και οι γηπεδούχοι μπόρεσαν να κάνουν το 1-0.

Στο 8ο λεπτό ο ΟΦΗ έστειλε το μήνυμά του, όταν ο Καστάνιος έκανε το κοντρόλ μέσα στη μεγάλη περιοχή, με πλάτη προς την εστία, και κατάφερε να πλασάρει με τον Βατσλίκ να μπλοκάρει με διπλή προσπάθεια.

Τέσσερα λεπτά μετά έγινε ένα ακόμη λάθος από τους Πειραιώτες. Γύρισμα του Μπα στον Βατσλίκ, όμως δεν είχε δει τον Καστάνιος ο οποίος μπήκε στη φάση και πήγε να γίνει επικίνδυνος. Όμως ο Βατσλίκ βγήκε από την εστία του και έδιωξε την μπάλα, ενώ τραυματίστηκε και στον ώμο του.

Ο Ολυμπιακός δεν… έμαθε από τα λάθη του στην άμυνα και στο 16′ έγινε το 1-0! Εκτέλεση κόρνερ των γηπεδούχων, η μπάλα κατέληξε στον Διαμαντή, ο οποίος με σουτ στην κίνηση με το αριστερό έστειλε την μπάλα στα δίχτυα του Βατσλίκ!

Οι «ερυθρόλευκοι» όμως αντέδρασαν αμέσως. Στο 24′ είχαν την πρώτη καλή στιγμή, όταν ο Ρέαμπτσιουκ έκανε τη σέντρα από τ’ αριστερά, έγινε το πλασέ στην κίνηση από τον Μασούρα και έδιωξε με τα πόδια ο Επασί.

Δευτερόλεπτα μετά, επίσης στο 24′, ο Ολυμπιακός έκανε το 1-1. Σέντρα του Εμβιλά από τα δεξιά, κεφαλιά του Σισέ και η μπάλα στα δίχτυα για την ισοφάριση!

Στη συνέχεια οι «ερυθρόλευκοι» ήταν αυτοί οι οποίοι συνέχισαν να πιέζουν, χωρίς όμως να φτάνουν στη μεγάλη ευκαιρία για να σημειώσουν το δεύτερο γκολ, ενώ ο ΟΦΗ έψαξε την αντίδραση με τις αντεπιθέσεις και στημένες μπάλες.

Αποφασισμένος να το τελειώσει και το έκανε

Στο δεύτερο ημίχρονο της αναμέτρησης ο Ολυμπιακός μπήκε στον αγωνιστικό χώρο αποφασισμένος να το τελειώσει και πραγματικά αυτό έκανε. Μέσα σε λίγα λεπτά τελείωσε το παιχνίδια.

Στο 49′ ο Σισέ έγινε ο απόλυτως πρωταγωνιστής του αγώνα. Κέρδισε το κόρνερ ο Ολυμπιακός, εκτελέστηκε με την μπάλα να καταλήγει στον Εμβιλά, ο οποίος έκανε το γύρισμα και ο Σισέ από το ύψος της μικρής περιοχής με πλασέ έκανε το 1-2, σημειώνοντας έτσι το δεύτερό του γκολ στην αναμέτρηση!

Στο 58′ οι «ερυθρόλευκοι» είχαν φάση διαρκείας. Γύρισμα του Ρέαμπτσιουκ από τ’ αριστερά, ο Αγκιμπού έκανε το πλασέ, με τον Επασί να διώχνει και στην επαναφορά ο Εμβιλά σούταρε από το ύψος της μεγάλης περιοχής με την μπάλα να καταλήγει πάνω από την εστία του ΟΦΗ!

Και δύο λεπτά μετά, στο 68′, από κόντρες η μπάλα κατέληξε στον Ρόνι Λόπες από τα δεξιά, έκανε το κοντρόλ μπήκε στην περιοχή και με σουτ με το δεξί έστειλε την μπάλα στα δίχτυα του Επασί για το 1-3!

Στο 72′ λίγο έλειψε ο Σισέ να κάνει χατ τρικ, προφανώς για πρώτη φορά στην καριέρα του! Σέντρα του Μαντί Καμαρά από τα δεξιά, ο Σισέ έκανε από κοντά την κεφαλιά, ο Επασί έδιωξε, ενώ στην επαναφορά δεν μπόρεσε να πλασάρει σε κενή εστία ο Σισέ και στη συνέχεια από κόντρες η μπάλα σταμάτησε στο δοκάρι!

Στη συνέχεια ο Ολυμπιακός έψαξε ένα ακόμη γκολ, ενώ ο ΟΦΗ από την πλευρά του προσπαθούσε να αντιδράσει χωρίς όμως επιτυχία. Έτσι έμεινε το 3-1 για τους «ερυθρόλευκους», οι οποίοι πήραν ένα σημαντικό «διπλό» για το κυνήγι του τίτλου!

ΟΦΗ (Ν. Νιόπλιας): Επασί, Μαρινάκης, Βούρος, Διαμαντής (74′ Σελίμοβιτς), Μπαλογιάννης, Μεγιάδο, Τοράλ, Ντε Γκουζμάν, Λάμπρου (68′ Καμάου), Φαν Ντάινεν (68′ Τσιλιανίδης), Καστάνιος (68′ Γιάννου).

Ολυμπιακός (Π. Μαρτίνς): Βατσλίκ, Ρέαμπτσιουκ, Σισέ, Μπα, Λαλά, Μπουχαλάκης (61′ Μ. Καμαρά), Εμβιλά, Αγκιμπού Καμαρά, Μασούρας (80′ Ονιεκούρου), Ρόνι Λόπες (89′ Βαλμπουενά), Ελ Αραμπί (89′ Τικίνιο).