LIGUE 1: «Άλωσε» την Μασσαλία με ανατροπή η Μπρεστ - Νίκη της Λιλ στο φινάλε

Η Μαρσέιγ υπέστη ήττα-σοκ στην έδρα της από την Μπρεστ ενώ οι «Λιλουά» επικράτησαν με ανατροπή 2-1 της Τρουά.

Η Μπρεστ έκανε τεράστιο διπλό και μάλιστα με ανατροπή στο «Βελοντρόμ», αφού κέρδισε με 2-1 την Μαρσέιγ για την 17η αγωνιστική της Ligue 1. Ο Γκέρσον έδωσε το προβάδισμα στους γηπεδούχους στο 29ο λεπτό από ασίστ του Παγιέτ. Στο δεύτερο μέρος οι φιλοξενούμενοι αρχικά ισοφάρισαν με πέναλτι του Φεβρ στο 53ο λεπτό ενώ ο Χονοράτ ήρθε στο 70ο λεπτό και πέτυχε το γκολ, που χάρισε την τεράστια νίκη στην ομάδα του ανεβάζοντάς την στην έκτη θέση, πίσω ακριβώς από τις πρώτες πέντε θέσεις που οδηγούν στην Ευρώπη. Οι Μασσαλοί έμεινα στην δεύτερη θέση στο -12 από την Παρί Σεν Ζερμέν, που αγωνίζεται το βράδυ απέναντι στην Λανς εκτός έδρας (22:00).

Η Λιλ τα χρειάστηκε για να κερδίσει με 2-1 την Τρουά και να φτάσει τις δύο σερί νίκες μόλις για δεύτερη φορά την φετινή σεζόν στην Ligue 1. Οι πρωταθλητές Γαλλίας βρέθηκαν πίσω στο σκορ από τους φιλοξενούμενους χάρη σε γκολ του Ντινγκομέ μόλις στο 6ο λεπτό.

Ο Γκουβερνέ πέρασε στο δεύτερο ημίχρονο στο γήπεδο τον Τζόναθα Ντέιβιντ στην θέση του Τσέκα και ο θαυματουργός Καναδός σκόραρε και ισοφάρισε σε 1-1 δύο λεπτά μετά την είσοδό του. Η «λύτρωση» άργησε λίγο να έρθει για τους «Λιλουά», αφού χρειάστηκε να φτάσει στο 85ο λεπτό και να σκοράρει ο Γκιραντόν της Τρουά με αυτογκόλ για να γίνει το 2-1 και να πάρει τη νίκη.

Οι πρωταθλητές Γαλλίας έφτασαν στην 7η θέση της βαθμολογίας μ’ αυτή τη νίκη σε ισοβαθμία με την έκτη Μπρεστ ενώ η Τρουά έμεινε στην 15η θέση.