ΡΕΑΛ ΣΟΣΙΕΔΑΔ - ΡΕΑΛ ΜΑΔΡΙΤΗΣ 0-2: Απέδειξε πως μπορεί και χωρίς Μπενζεμά

Νίκη με την οποία διευρύνει ακόμα περισσότερο τη διαφορά της από τους βασικούς της διεκδικητές για το πρωτάθλημα στο βαθμολογικό πίνακα πήρε η Ρεάλ Μαδρίτης κόντρα στη Ρεάλ Σοσιεδάδ, με σκορ 2-0…

Αν και το παιχνίδι δεν ξεκίνησε με τους καλύτερους οιωνούς για την Ρεάλ Μαδρίτης, η «Βασίλισσα» κατάφερε να πάρει μία σημαντική νίκη, εκμεταλλευόμενη τη «γκέλα» της Ατλέτικο Μαδρίτης κόντρα στην Μαγιόρκα, με 2-1.

Η ομάδα του Κάρλος Αντσελότι, από νωρίς στο παιχνίδι ήρθε αντιμέτωπη μ’ ένα τεράστιο πρόβλημα. Στο 16ο λεπτό ο Καρίμ Μπενζεμά τραυματίστηκε, με αποτέλεσμα να πάρει την άγουσα για τ’ αποδυτήρια και στη θέση του να περνά ο έτερος επιθετικός των Μαδριλένων, Λούκα Γιόβιτς

Το γεγονός αυτό κράτησε πίσω τη Ρεάλ Μαδρίτης, η οποία έχοντας σε καλή μέρα τον Έντερ Μιλιτάο, στάθηκε εξαιρετικά στο αμυντικό κομμάτι, βρίσκοντας λύσεις στις επιθέσεις των Βάσκων. Το 0-0 ήταν το αποτέλεσμα του ημιχρόνου.

Το δεύτερο μέρος ξεκίνησε ιδανικά για τους Μαδριλένους. Δύο λεπτά μετά τη σέντρα κατάφεραν και πήραν το προβάδισμα χάρης σε ωραία συνεργασία των Γιόβιτς και Βινίσιους με τον πρώτο να στρώνει εντός της περιοχής και τον Βραζιλιάνο να πλασάρει τον Ρεμίρο και ν’ ανοίγει το σκορ.

Ο παίκτης που δημιούργησε το πρώτο γκολ της Ρεάλ Μαδρίτης έγινε ο σκόρερ για το δεύτερο τέρμα της «Βασίλισσας». Στο 57′, μετά από κόρνερ ο Κασεμίρο πήρε την κεφαλιά και βρήκε τον Σέρβο επιθετικό, ο οποίος με κεφαλιά από κοντά διπλασίασε τα τέρματα της ομάδας του, κάνοντας της πιο εύκολη τη δουλειά από νωρίς στο δεύτερο μέρος.

Από εκεί και πέρα, ο ρυθμός έπεσε στο παιχνίδι, με τους γηπεδούχους να μοιάζουν απογοητευμένοι με τα δύο γρήγορα γκολ που δέχτηκαν. Η ομάδα που δημιούργησε ευκαιρίες για γκολ ήταν μόνο η Ρεάλ Μαδρίτης, η οποία έψαξε το τρίτο γκολ, άλλοτε με τον Γιόβιτς, άλλοτε με τον πολύ καλό σήμερα Βινίσιους.

ΕΝΔΕΚΑΔΕΣ:

ΡΕΑΛ ΣΟΣΙΕΔΑΔ: Ρεμίρο, Λε Νορμάντ, Ρίκο, Ζουμπελντία, Γκοροσάμπελ (68′ Ζαλντούα), Ζουμπιμέντι, Ογιαρθάμπαλ, Γκουεβάρα (61′ Tουριέντες), Γιανουζάι (68′ Πορτού), Σορλόθ (61′ Μπαρενετσέα), Ίσακ

ΡΕΑΛ ΜΑΔΡΙΤΗΣ: Κουρτουά, Καρβαχάλ, Αλάβα, Μιλιτάο, Μεντί, Κρόος (81′ Βαλβέρδε), Μόντριτς, Κασεμίρο (65′ Καμαβινγκά), Ροντρίγκο (81′ Ασένσιο), Μπενζεμά (17′ Γιόβιτς), Βινίσιους