ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ Κ17: Ήττα με 4-2 από τον Ατρόμητο

Οι «πράσινοι» έχασαν ένα «δικό» τους παιχνίδι με 4-2 από την ομάδα του Περιστερίου.

Ο Παναθηναϊκός ηττήθηκε με 4-2 στο Περιστέρι από τον Ατρόμητο για την 12η αγωνιστική της Super League Κ17 σ’ ένα παιχνίδι που προηγήθηκε δύο φορές, και τελικά είδε την ομάδα του Περιστερίου να γυρνάει το παιχνίδι σκοράροντας τρία τέρματα σ’ ένα εξάλεπτο.

Η ομάδα του Βασίλη Παπαδάκη μπήκε φουριόζα στο παιχνίδι και απείλησε μόλις στο δεύτερο λεπτό με τον Νικολετόπουλο. Λίγο αργότερα, ήρθε η σειρά του Νότα, που πήρε τη μπάλα από τον Σπαθάρη και σούταρε, αλλά είδε τον Σταυριανάκο να λέει «όχι». Την μεγαλύτερη ευκαρία εκείνο το διάστημα την είχε ο Ατρόμητος κόντρα στην ροή του αγώνα, όταν κέρδισε πέναλτι μετά από ασυνεννοησία της άμυνας του ΠΑΟ, αλλά ο Αμπαρτζίδης το έστειλε στο δοκάρι.

Οι «πράσινοι» έκαναν άλλες δύο τελικές με τους Διαμαντή (31′) και Νότα (36′) και ο Ατρόμητος «απάντησε» με το χαμένο τετ α τετ του Μέμα.

Τελικά το «τριφύλλι» μπόρεσε να πάρει το προβάδισμα στο 44ο λεπτό, όταν ο Νότας έκανε την κούρσα αποφεύγοντας όποιον βρήκε μπροστά του και πλάσαρε υπέροχα για το 0-1.

Στο ξεκίνημα του δευτέρου μέρους ο Ατρόμητος έχασε μία ευκαιρία με τον Μπαλάφα στο 52′ και ο Παναθηναϊκός σπατάλησε μία φάση με κεφαλιά του Νικολετόπουλου (54′) και μία διπλή ευκαιρία με τους Νότα και Σπαθάρη (58′).

Η ομάδα του Περιστερίου μπόρεσε να ισοφαρίσει στο 67ο λεπτό σε μία στατική φάση με το κοντινό σουτ του Τσαγκάρη. Ότι δεν κατάφεραν οι «πράσινοι» με το γκολ του Σπαθάρη που ακυρώθηκε ως οφσάιντ στο 68′ και το χαμένο τετ α τετ του Ναλιτζή στο 70′, που νικήθηκε από τον Σταυριανάκο, το κατάφεραν με κεφαλιά του Νικολετόπουλου έπειτα από σέντρα του Λάζαρη στο 74ο λεπτό (1-2).

Κι ενώ όλα έδειχναν πως το «τριφύλλι» είχε το ματς υπό τον έλεγχο του ένα κακό εξάλεπτο (78′-84′) οδήγησε στην ολική ανατροπή και στην μεγάλη νίκη του Ατρομήτου

Ο Σκλάβος πέτυχε ένα τρομερό γκολ με σουτ απο μακρινή απόσταση ισοφαρίζοντας σε 2-2 και ο Ευθυμίου με δύο δικά του τέρματα στο 80′ και το 82′ τελείωσε τη… δουλειά χαρίζοντας τη νίκη στον Ατρόμητο με 4-2.

Έτσι, οι Περιστεριώτες προσπέρασαν τον Παναθηναϊκό στην βαθμολογία φτάνοντας τους 22 βαθμούς αντί για τους 21 των «πρασίνων», που έχουν βέβαια κι έναν αγώνα λιγότερο.

Ατρόμητος: Σταυριανάκος, Σκλάβος, Αγγελής, Κορομηλάς, Πούλος, Δέδε (46′ Πάνου), Λέντζας (57′ Μπέκος), Κουμπάρος (46′ Κουμπάρος), Πιζανιάς, Αμπαρτζίδης, Μπαλάφας (57′ Τσαγκάρης).

Παναθηναϊκός: Μέμα, Κοκκάκης (72′ Δάμης), Διαμαντής, Κάτρης (85′ Παπατριανταφύλλου), Πιτσώτης, Νικολετόπουλος (85′ Καραγκούνης), Λιατίφης, Σπαθάρης (72′ Σταγάκης), Νότας, Λάζαρης (79′ Ορμενάι), Ναλιτζής.