ΜΑΝΤΣΕΣΤΕΡ ΓΙΟΥΝΑΪΤΕΝΤ - ΚΡΙΣΤΑΛ ΠΑΛΑΣ 1-0: Λυτρωτής Φρεντ στην πρεμιέρα του Ράνγκνικ (highlights)

Μία γκολάρα από τον Φρεντ στο 77′ χρειάστηκε η Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ για να επικρατήσει 1-0 της Κρίσταλ Πάλας στην πρεμιέρα του Ραλφ Ράνγκνικ!

Στο ντεμπούτο του Ραλφ Ράνγκνικ στην άκρη του πάγκου, η Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ είχε διάθεση, πίεσε για ένα ημίχρονο και βρήκε τον τρόπο να… ξεκλειδώσει την άμυνα της Κρίσταλ Πάλας με μία φοβερή εκτέλεση του Φρεντ, με τον Γερμανό να πανηγυρίζει έτσι την πρώτη του νίκη ως προπονητής των «διαβόλων».

Ο αγώνας

Η αλήθεια είναι πως ο Ράνγκνικ δεν μπορούσε να αλλάξει πολλά πράγματα στην πρεμιέρα του, με την ενδεκάδα να είναι η ίδια με αυτήν του παιχνιδιού κόντρα στην Άρσεναλ. Η Κρίσταλ Πάλας περίμενε στο δικό της μισό, περιμένοντας τη δική της στιγμή στην αντεπίθεση.

Η Γιουνάιτεντ είχε τις δικές της απόπειρες, με το σουτ του Μπρούνο εκτός περιοχής να αποκρούεται από τον Γκουάιτα στο 26′ και τον Ρονάλντο να μην προλαβαίνει να «εκτελέσει» όπως θα ήθελε από το ύψος του πέναλτι, λίγα λεπτά αργότερα.

Η καλύτερη στιγμή των γηπεδούχων ήρθε μετά από 45 λεπτά αγώνα, όταν ο Νταλό συνεργάστηκε με τον ΜακΤόμινεϊ αλλά το πλασέ του με το αριστερό πέρασε άουτ.

Οι «κόκκινοι διάβολοι» είχαν διάθεση να πιέσουν περισσότερο ψηλά, κάτι που πέτυχαν σε αρκετά κομμάτια του παιχνιδιού. Ο Κουγιατέ έκανε αισθητή την παρουσία της Πάλας με μία κεφαλιά που πέρασε άουτ στο 56′. Το δοκάρι του Τέλες από απευθείας εκτέλεση φάουλ ήταν η απάντηση της Γιουνάιτεντ σε εκείνο το σημείο, αλλά η ένταση της ομάδας του Ράνγκνικ είχε αρχίσει να πέφτει.

Για να έρθει το δίλεπτο που έκρινε το παιχνίδι. ο Αγιού παίρνει την κεφαλιά πάσα του Τόμκινς αλλά αστοχεί εξ επαφής στο 75′, με τον… ανεβασμένο Φρεντ να πιάνει ένα φανταστικό πλασέ εκτός περιοχής, στέλνοντας την μπάλα στο παραθυράκι του Γκουάιτα για το 1-0 της Μάντσεστερ στο 77′.

Η Πάλας προσπάθησε στο φινάλε με στατικές φάσεις να γεμίσει την περιοχή του Νταβίντ Ντε Χέα, αλλά δεν κατάφερε να απειλήσει και οι γηπεδούχοι κράτησαν το 1-0 ως το φινάλε!

Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ: Ντε Χέα, Νταλό, Λίντελοφ, Μαγκουάιρ, Τέλες, ΜακΤόμινεϊ, Φρεντ, Σάντσο (62′ Γκρίνγουντ), Μπρούνο Φερνάντεζ (86′ Φαν Ντε Μπεκ), Ράσφορντ (75′ Ελάνγκα), Ρονάλντο

Κρίσταλ Πάλας: Γκουάιτα, Κλιν, Τόμκινς, Γκουέι, Μίτσελ, Σλουπ, Κουγιατέ (82′ Έζε), Γκάλαχερ, Αγιού (82′ Ολίσε), Ζαχά, Μπεντέκε (67′ Έντουαρντ)