ΣΤΟΥΤΓΚΑΡΔΗ - ΧΕΡΤΑ ΒΕΡΟΛΙΝΟΥ 2-2: Ισοπαλία για τους Βερολινέζους με Γιόβετιτς από τα παλιά

Οι «Σουηβοί» μπορεί να πήραν προβάδισμα δύο γκολ, όμως δεν υπολόγιζαν στον Σέρβο επιθετικό.

Η Στουτγκάρδη έμεινε στο 2-2 στην έδρα της απέναντι στην Χέρτα Βερολίνου για την 14η αγωνιστική της Bundesliga, αφού παρ’ ότι προηγούταν με 2-0 μέχρι το 19′, είδε τον Στέφαν Γιόβετιτς να ισοφαρίζει σε 2-2 με δύο δικά του τέρματα για την ομάδα της πρωτεύουσας.

Ο Ομάρ Μαρμούς άνοιξε το σκορ στο 15ο λεπτό για τους «Σουηβούς» με τον Φίλιπ Φόρστερ να σκοράρει τέσσερα λεπτά αργότερα διευρύνοντας το προβάδισμά τους (2-0).

Η Χέρτα Βερολίνου αντέδρασε και μείωσε σε 2-1 πριν ολοκληρωθεί το πρώτο μέρος. Ο Ισάκ Μπελφοντίλ σκόραρε στο 34ο λεπτό, αλλά το τέρμα του ακυρώθηκε από το VAR ελέω οφσάιντ, με τον Στέφαν Γιόβετιτς να σημειώνει γκολ στο 40ο λεπτό.

Ο Σέρβος επιθετικός δεν έμεινε όμως μόνο εκεί. Στο 76ο λεπτό σημείωσε εκ νέου τέρμα και ισοφάρισε σε 2-2 γλιτώνοντας την ομάδα του από την ήττα.

Έτσι, η ομάδα της πρωτεύουσας παρέμεινε 14η με 15 βαθμούς και η Στουτγκάρδη ακριβώς από πίσω της με 14 βαθμούς.

Στουτγκάρδη (πρ. Πελεγκρίνο Ματαράζο): Μίλερ, Μαυροπάνος, Άντον, Ίτο, Μάσιμο (46′ Τίμπιντι), Σόσα, Φόρστερ, Έντο, Μανγκαλά (75′ Καραζόρ), Αλ Γκαντιουί (63′ Κατομπά Εμβουμπά), Μαρμούς

Χέρτα Βερολίνου (πρ. Ταϊφούν Κορκούτ): Σβόλοου, Μπογιατά, Τορουναρίνγκχα (72′ Μπόατενγκ), Πέκαρικ, Πλάτενχαρντ, Ασασιμπάρ, Νταρίντα, Ρίχτερ (72′ Σταρκ), Μαολιντά (63′ Εκέλεκαμπ), Μπελφοντίλ (85′ Πιόντεκ), Γιόβετιτς