EURO 2020: «Περίπατος» κόντρα στη Σλοβακία, με 5-0, και πρόκριση στην επόμενη φάση για τους Ισπανούς

Ευρεία νίκη με 5-0 πήρε η Ισπανία κόντρα στην Σλοβακία, στο πλαίσιο της τρίτης αγωνιστικής του 5ου ομίλου του EURO 2020, παίρνοντας την πρόκριση στην επόμενη φάση ως δεύτερη.

Η άνετη νίκη της με 5-0 κόντρα στην Σλοβακία, καθώς και το αποτέλεσμα (3-2) στο Σουηδία – Πολονία, έφεραν την Ισπανία στην δεύτερη θέση του 5ου ομίλου να παίρνει την πρόκριση στην επόμενη φάση του EURO 2020. Στη νίκη των Ισπανών συνέβαλαν και οι παίκτες της Σλοβακίας, αφού με δύο αυτογκόλ πέταξαν λευκή πετσέτα απέναντι στους «φούρια ρόχα». Τα υπόλοιπα γκολ της αναμέτρησης πέτυχαν οι Λαπόρτ, Σαράμπια και Τόρες.

Ο αγώνας:

Αναγνωριστικό ήταν το παιχνίδι στα πρώτα λεπτά, με τις δύο ομάδες να μπαίνουν στον αγωνιστικό χώρο με σκοπό να μην δεχθούν πρώτες γκολ. Όμως, σε ανύποπτη φάση και με την παρέμβαση του VAR η Ισπανία έφτασε πολύ κοντά στον να πάρει προβάδισμα από τα έντεκα βήματα. Μάταια, μιας και ο Μοράτα νικήθηκε από τον Ντουμπράβκα, χάνοντας το δεύτερο συνεχόμενο πέναλτι στο EURO 2020 για την χώρα του.

Η συνέχεια του ημιχρόνου βρήκε την ομάδα του Λούις Ενρίκε να παίρνει την μπάλα από τους Σλοβάκους, δημιουργώνατας αλλεπάληλες φάσεις για την επίτευξη ενός τέρματος. Οι προσπάθειες απέφερεαν καρπούς, και με τη βοήθεια της τύχης η Ισπανία με αυτογκόλ του Ντουμπράβκα πήρε κεφάλι στο σκορ, στο 25′.

Το ημίχρονο έφτανε προς το τέλος του, με τις δύο ομάδες να έχουν συμβιβαστεί με το 1-0 ως αποτέλεσμα ημιχρόνου. Βέβαια, ο Εμερίκ Λαπόρτ είχε άλλη άποψη και στα… χασομέρια του ημιχρόνου πέτυχε το παρθενικό του τέρμα με τα χρώματα της Ισπανίας, κάνοντας με κεφαλιά το 2-0 έπειτα από σέντρα του Κόκε, στο 45+3′.

Η επανάληψη δεν επεφύλασσε κάποια μεγάλη αλλαγή. Οι «φούρια ρόχα» είχαν 100% τον έλεγχο του παιχνιδιού, με τον Ισπανό τερμαοτοφύλακα να είναι θεατής στο παιχνίδι. Οι Ισπανοί, όμως, είχαν μπει στον αγωνιστικό χώρο για να «ξεμπουκώσουν» και έτσι έγινε. Χτύπησε όχι μία, αλλά τρεις φορές ακόμα χωρίς να δείχνει οίκτο στην αντίπαλο της. Στο 56′ και το 67′ με τους Σαράμπια και Τόρες αντίστοιχα έκανε το 4-0, ενώ λίγα λεπτά αργότερα με αυτογκόλ του Κούτσκα διαμόρφωσε το σκορ που έμελλε να είναι και το τελικό, 5-0.

Οι ενδεκάδες:

Σλοβακία (Στέφαν Τάρκοβιτς): Ντουμπράβκα, Πέκαρικ, Σάτκα, Σκρίνιαρ, Χούμποτσαν, Κούτσκα, Χρομάντα, Χαράσλιν, Χάμσικ, Μακ, Ντούντα

Ισπανία (Λουίς Ενρίκε): Σιμόν, Αθπιλικουέτα, Γκαρσία, Λαπόρτ, Άλμπα, Μπουσκέτς, Κόκε, Πέδρι, Σαράμπια, Μοράτα, Μορένο