ΑΕΚ – ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ 1-0: Νίκη – χρυσάφι… με το βλέμμα στον ουρανό!

Η ΑΕΚ πήρε σπουδαίο τρίποντο με 1-0 απέναντι στον ανταγωνιστικό Παναθηναϊκό, αλλά το ποδόσφαιρο πέρασε σε δεύτερη μοίρα στο ΟΑΚΑ…

Σε κάποιο τοίχο στα Σπάτα ο Αργύρης Γιαννίκης έγραφε όλη την προηγούμενη εβδομάδα με κεφαλαία: “ΜΗ ΦΑΜΕ ΓΚΟΛ ΣΤΑ ΠΡΩΤΑ ΛΕΠΤΑ”. Στο Κορωπί ο Ιβάν Γιοβάνοβιτς στην ίδια λούπα: “ΜΗ ΦΑΜΕ ΓΚΟΛ ΣΤΑ ΠΡΩΤΑ ΛΕΠΤΑ”. Αμφότερες οι ομάδες είχαν παθήματα σε προηγούμενα παιχνίδια. Με Ολυμπιακό και ΠΑΣ Γιάννινα η ΑΕΚ, με ΠΑΣ Γιάννινα και Άρη ο Παναθηναϊκός.

Η ΑΕΚ τον σόκαρε νωρίς

Ένας από τους δύο θα το ξαναγράψει στον τοίχο και την επόμενη εβδομάδα: ο Γιοβάνοβιτς. Η ΑΕΚ μπήκε στο ντέρμπι του ΟΑΚΑ όπως μπήκε ο Ολυμπιακός στο ντέρμπι του ΟΑΚΑ πριν από λίγες εβδομάδες, με γκολ από τα αποδυτήρια. Ιδανικό το ξεκίνημα για την Ένωση μόλις στο 2ο λεπτό, “σκότωσε” κάθε πλάνο του Παναθηναϊκού, με τον Σιμάνσκι ανενόχλητο στην καρδιά της αντίπαλης άμυνας με κεφαλιά (μετά από σέντρα του Μοχαμαντί με το δεξί) να νικάει εύκολα τον Μπρινιόλι.

Το 1-0 έδωσε ώθηση στην ΑΕΚ που είχε ένταση και ευκαιρίες στα υπόλοιπα λεπτά του ντέρμπι και τουλάχιστον μέχρι το 20λεπτο όταν ο Παναθηναϊκός άρχισε να συνέρχεται. Αν οι παίκτες του Γιαννίκη ήταν πιο προσεκτικοί θα μπορούσαν να σκοράρουν και δεύτερη φορά και να βάλουν γερές βάσεις για τη νίκη, αλλά αυτό που έκαναν ήταν να αφήσουν τους “πράσινους” να πάρουν την κατοχή.

Το μούδιασμα με το τραγικό νέο για τον Γέλοβατς

Μη νομίζετε τίποτα σπουδαίο, φλύαρος ήταν ο Παναθηναϊκός, χωρίς αξιόλογη φάση με μοναδικό αξιοσημείωτο η σοκαριστική αναγγελία του θανάτου του Στέφαν Γέλοβατς που επισκίασε τα πάντα και άπλωσε ένα μαύρο σύννεφο πάνω από το ΟΑΚΑ. Κι αυτό το καταλάβαινες από το μούδιασμα στις εξέδρες, με τον κόσμο της ΑΕΚ να μη μπορεί να πιστέψει το κακό μαντάτο.

Το ευχάριστο για την ΑΕΚ εκτός από το σημαντικό προβάδισμα ήταν το γεγονός πως δεν δέχθηκε καθαρή φάση για τον Παναθηναϊκό κι αυτό ήταν το δεύτερο δυσάρεστο για τους “πράσινους” εκτός από το γρήγορο γκολ του Σιμάνσκι.

Έχασε το άχαστο ο Αϊτόρ

Στο δεύτερο μέρος η ΑΕΚ πήγε να ντουμπλάρει τη ζημιά στον Παναθηναϊκό προσπαθώντας να σκοράρει νωρίς-νωρίς, αλλά την ευκαιρία του αγώνα -και ίσως της χρονιάς- την έχασε ο Αϊτόρ, αφού πρώτα ο Παλάσιος από κοντά νικήθηκε από τον Στάνκοβιτς. Στο ριμπάουντ ο παίκτης του τριφυλλιού προσπάθησε να σκοράρει με το… γόνατο, σε κενό τέρμα, η μπάλα πήρε ύψος και χτύπησε δύο φορές στο οριζόντιο δοκάρι προτού καταλήξει άουτ!

Η πίεση του Παναθηναϊκού συνεχίστηκε, ο Γιοβάνοβιτς τραβούσε τα πυκνά άσπρα του μαλλιά στην ευκαιρία του Παλάσιος λίγο αργότερα και ο Γιαννίκης στο 69′ είδε τον Τσούμπερ, τέσσερα λεπτά μετά την είσοδό του, να σκοράρει, αλλά το γκολ να ακυρώνεται ως οφσάιντ του Αραούχο μετά από έλεγχο του VAR.

Στο τελευταίο 15λεπτο του αθηναϊκού ντέρμπι ο προπονητής του Παναθηναϊκού έκανε ακόμα πιο επιθετική την ομάδα του με τις αλλαγές, συνεχίζοντας να έχει την κατοχή και την ΑΕΚ να έχει την αγωνία να κρατήσει το υπέρ της 1-0.

Στο θρίλερ των τελευταίων λεπτών ο Γιαννίκης γύρισε το σύστημα σε 4-3-3 και ο Γιοβάνοβιτς έριξε στο ματς και τον Αλεξανδρόπουλο με τη δράση να παραμένει στην περιοχή της ΑΕΚ.

Αφιερωμένη εκεί ψηλά

Παρά την πίεση των φιλοξενούμενων και το χιτσκοκικό φινάλε, η Ένωση κράτησε το υπέρ της αποτέλεσμα -διατηρώντας στους 6 τη διαφορά από τον πρωτοπόρο της βαθμολογίας Ολυμπιακό- ενώ στο 6ο λεπτό των καθυστερήσεων της ακυρώθηκε, ως οφσάιντ, για δεύτερη φορά γκολ του Τσούμπερ. Η ΑΕΚ πέτυχε σπουδαία νίκη στο αθηναϊκό ντέρμπι, αφιερωμένη σε μία ψυχή εκεί ψηλά…

ΟΙ ΣΥΝΘΕΣΕΙΣ:

ΑΕΚ: Στάνκοβιτς, Μισελέν, Βράνιες, Μήτογλου, Μοχαμάντι, Σιμάνσκι (65′ Σάκχοφ), Σιμόες, Μάνταλος (84′ Λε Ταλέκ), Λιβάι Γκαρσία (65′ Τσούμπερ), Άμραμπατ, Αραούχο (93′ Χατζισαφί)

ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ: Μπρινιόλι, Χουάνκαρ, Βέλεθ, Σάρλια, Κώτσιρας, Πέρεθ, Αϊτόρ (61′ Βιτάλ), Μαουρίσιο (73′ Χατζηγιοβάνης), Βιγιαφάνιες (84′ Αλεξανδρόπουλος), Παλάσιος (73′ Καρλίτος), Μακέντα