ΓΙΟΥΒΕΝΤΟΥΣ - ΤΖΕΝΟΑ 2-0: Επιτέλους έπαιξε σαν «Κυρία» (vid)

Η Γιουβέντους επικράτησε εύκολα της Τζένοα με 2-0, μην αφήνοντας τους φιλοξενούμενους να κάνουν ούτε μία τελική, στο πλαίσιο της 16ης αγωνιστικής της Serie A.

Η Γιουβέντους ήταν ανώτερη από την Τζένοα από την αρχή της αναμέτρησης. Η ομάδα του Αλέγκρι είχε την κατοχή της μπάλας και την πρωτοβουλία των κινήσεων, «πολιορκώντας» τους φιλοξενούμενους.

Η πίεση της Γιούβε απέδωσε καρπούς αρκετά νωρίς μέσα στο πρώτο ημίχρονο, αφού στο 9ο λεπτό ο Κουαρδάδο είχε μία φοβερή έμπνευση. Οι γηπεδούχοι κέρδισαν κόρνερ και ο Κολομβιανός δεξιός οπισθοφύλακας το εκτέλεσε απευθείας, αιφνιδιάζοντας τον Σιρίγου, ο οποίος εκτινάχθηκε αλλά δεν μπόρεσε να αποτρέψει το γκολ.

Στην συνέχεια η Γιουβέντους πίεσε ακόμα περισσότερο την Τζένοα, αλλά το πρώτο ημίχρονο έκλεισε με το σκορ στο 1-0, παρά το γεγονός ότι οι γηπεδούχοι είχαν κλείσει τους φιλοξενούμενους στα καρέ τους και δεν τους άφηναν να πάρουν… ανάσα.

Οι «μπιανκονέρι» και στο δεύτερο ημίχρονο συνέχισαν στον ίδιο ρυθμό. Η Τζένοα ήταν σαν να μην υπάρχει στο γήπεδο, αφού δεν μπόρεσε να σημειώσει ούτε ένα σουτ.

Η «Γηραιά Κυρία» κατάφερε να βρει και δεύτερο γκολ στο 89ο λεπτό και να κλειδώσει ουσιαστικά την υπόθεση νίκη, όταν ο Πάουλο Ντιμπαλά έκανε ένα εξαιρετικό σουτ και έστειλε την στην γωνία του Σιρίγου.

Τελικά η Γιουβέντους πήρε τη νίκη και ανέβηκε στην 5η θέση του βαθμολογικού πίνακα της Serie A, έχοντας 27 βαθμούς. Από την άλλη η Τζένοα έμεινε στους 10 βαθμούς και στην 18η θέση.

Οι ενδεκάδες

Γιουβέντους (Αλέγκρι): Σέζνι, Κουαρδάδο, Ντε Λιχτ, Κιελίνι, Πελεγκρίνι (45′ Άλεξ Σάντρο), Μπεντακούρ, Λοκατέλι, Κουλουσέφσκι, Ντιμπαλά (89′ Κάιο Ζόρζε), Μπερναρντέσκι (83′ Ραμπιό), Μοράτα (72′ Κιν)

Τζένοα (Σεβτσένκο): Σιρίγκου, Βάσκες, Μπάνι (73′ Βανχέουσντεν), Μπιράσκι, Καμπιάσο (85′ Μελεγκόνι), Ερνάνι, Μπεχράμι, Τουρέ (59′ Πορτανόβα), Γκιλιόνε, Εκούμπαν, Μπιάνκι (58′ Πάντεφ)