LA LIGA: Επιστροφή στις νίκες για Βαλένθια - Ουραγός η Λεβάντε

Η Βαλένθια πέτυχε σημαντική νίκη με ανατροπή επί της Θέλτα με 2-1, η Έλτσε πήρε βαθμολογική ανάσα, ενώ η Λεβάντε δεν κατάφερε να πάρει την πρώτη της νίκη και έμεινε στην τελευταία θέση.

Με νίκη συνέχισε η Ράγιο Βαγιεκάνο στην La Liga, αφού ξεπέρασε το εμπόδιο της Εσπανιόλ με 1-0. Το μοναδικό γκολ της αναμέτρησης πέτυχε ο Καμπρέρα που έστειλε την μπάλα στα δίχτυα της ομάδας του στο ξεκίνημα του δευτέρου μέρους. Από εκεί και πέρα η Εσπανιόλ πίεσε για την ισοφάριση στα επόμενα λεπτά όμως δεν κατάφεραν να ανατρέψουν την κατάσταση, με την Βαγιεκάνο να ανεβαίνει στην έκτη θέση.

Η Έλτσε πήρε σημαντική νίκη με 3-1 απέναντι στην Κάντιθ και ξέφυγε από τη ζώνη του υποβιβασμού, σε αντίθεση με την αντίπαλό της που έμεινε στις τελευταίες θέσεις. Το σκορ για την Έλτσε άνοιξε ο Φιντέλ στο 13′ με εκτέλεση πέναλτι, ενώ λίγο αργότερα ο Φερνάντεζ έχασε την ευκαιρία να ισοφαρίσει από την άσπρη βούλα. Ο Τετέ έκανε το 2-0 στο 75′, με την Κάντιθ να μειώνει στις καθυστερήσεις με τον Φερνάντεζ και να ξαναμπαίνει στο ματς. Το γκολ του Χοσάν όμως στο 90+3′ έβαλε τέλος στις ελπίδες της Κάντιθ.

Ισόπαλο χωρίς σκορ έληξε το παιχνίδι ανάμεσα στην Λεβάντε και την και την Οσασούνα, με τις δύο ομάδες να μην έχουν και πολλές ευκαιρίες για να σκοράρουν, με την Οσασούνα να μένει ευχαριστημένη με τον βαθμό και την Λεβάντε να ψάχνει ακόμη την πρώτη της νίκη στο πρωτάθλημα, ούσα τελευταία στον βαθμολογικό πίνακα.

Ωραίο παιχνίδι έγινε στο Βίγκο ανάμεσα στη Θέλτα και την Βαλένθια. Οι γηπεδούχοι ήταν αυτοί που άνοιξαν πρώτοι το σκορ με τον Ιάγο Άσπας στο 11′, όμως λίγο αργότερα ο Ισπανός επιθετικός τραυματίστηκε και αντικαταστάθηκε. Ο Ντούρο ισοφάρισε άμεσα για τις «νυχτερίδες» και έφερε το παιχνίδι στα ίσια.

Στο δεύτερο μέρος μάλιστα η Βαλένθια κατάφερε να ανατρέψει το σκορ με τέρμα του Μαξιμιλιάνο Γκόμεθ στο 53′ και να πάρει μια σημαντική νίκη.