ΛΑΜΙΑ - ΠΑΣ ΓΙΑΝΝΙΝΑ 0-1: Τρελαίνει κόσμο ο... Άγιαξ, σκαρφάλωσε τρίτος

Με ένα εκπληκτικό γκολ του Μανώλη Σάλιακα ο ΠΑΣ Γιάννινα πέρασε και από το Πανθεσσαλικό, επικρατώντας 1-0 της Λαμίας και ανέβηκε στην 3η θέση της βαθμολογίας.

Η Λαμία υποδέχτηκε -εκτάκτως- στο Πανθεσσαλικό τον ΠΑΣ Γιάννινα, που μοιάζει με… τρένο δίχως φρένα! Ο «Άγιαξ της Ηπείρου» επικράτησε με 1-0, σε ένα κακό ποιοτικά παιχνίδι και ανέβηκε στην 3η θέση της βαθμολογίας μετά το τέλος της 12ης αγωνιστικής, ισοβαθμώντας με τον ΠΑΟΚ. Λυτρωτής για την ομάδα του Ηρακλή Μεταξά ήταν ο Μανώλης Σάλιακας, που εξαπέλυσε μία «οβίδα» στο 54ο λεπτό για να νικήσει τον Γκαραβέλη!

Ο αγώνας

Ένα παιχνίδι που ξεκίνησε χωρίς ρυθμό, με τις δύο ομάδες να ψάχνουν τα πατήματά τους στο χορτάρι. Ο ΠΑΣ Γιάννινα απείλησε στο 4′ με μία παράλληλη σέντρα του Σάλιακα, με τον Μορέιρα να μη βρίσκει καθαρή εκτέλεση.

Ο Ηρακλής Μεταξάς ήθελε να δει την ομάδα του να χτυπάει, όπως συνηθίζει, στην κόντρα αλλά η -τυπικά γηπεδούχος- Λαμία δεν επέτρεψε κάτι τέτοιο, χωρίς όμως να δημιουργεί κάτι αξιοσημείωτο επιθετικά. Η πρώτη σημαντική στιγμή στο παιχνίδι ήρθε στο 31′, όταν ο Σάλιακας και πάλι βρήκε χώρο από τα δεξιά, πέρασε την κάθετη στον Σνάιντερ που κατάφερε να γυρίσει για να σουτάρει, αναγκάζοντας τον Γκαραβέλη σε μία σπουδαία επέμβαση.

Χρειάστηκαν να περάσουν μόλις 9 λεπτά στο δεύτερο ημίχρονο, για να δράσει ο καλύτερος παίκτης του γηπέδου. Ο Σάλιακας με τρομερό, ευθύβολο σουτ εκτός περιοχής δεν άφησε κανένα περιθώριο αντίδρασης στον Γκαραβέλη, στέλνοντας την μπάλα στη δεξιά του γωνία. Μάλιστα ο ακραίος μπακ του ΠΑΣ Γιάννινα δεν πανηγύρισε το γκολ που πέτυχε, αφού είχε αγωνιστεί στη Λαμία στο παρελθόν.

Μετά και την επίτευξη του τέρματος που χώριζε τις δύο ομάδες, ο ΠΑΣ ενδιαφερόταν όλο και περισσότερο για το μηδέν στην άμυνα. Η Λαμία δεν μπορούσε να δημιουργήσει κάποια στιγμή μπροστά από τα καρέ του αντιπάλου της, έχοντας την μπάλα στα πόδια και προσπάθησε μόνο με στατικές φάσεις να προσεγγίσει την περιοχή του Λοντίγκιν, χωρίς όμως επιτυχία. Ο Γρηγορίου όσο και αν έψαξε στον πάγκο του δε βρήκε κάποιον τρόπο να αλλάξει τη μορφή του αγώνα.

Μάλιστα ο «Άγιαξ» ήταν αυτός που έμοιαζε πιθανότερο να σκοράρει σε κάποια από τις αντεπιθέσεις του, με τον Σάλιακα να μην ψάχνει την κάθετη στον Περέα και τον Μορέιρα που βρήκε την μπάλα στο διάβα του να τη στέλνει ψηλά στο 81′. Το φινάλε βρήκε τους φιλοξενούμενους να πανηγυρίζουν μία ακόμα νίκη που τους βάζει για τα καλά στο… κάδρο των play-off!

Τα highlights:

Λαμία: Γκαραβέλης, Προβυδάκης (79′ Σκόνδρας), Αντέτζο, Τζανετόπουλος, Άνχελ Μαρτίνεζ (79′ Σαραμαντάς), Γκέντσογλου, Μπεχαράνο, Νούνιεζ (59′ Ελευθεριάδης), Ταϊρόν (65′ Μανουσάκης), Ρόμανιτς, Τσούκαλος (59′ Αραμπούλι)

ΠΑΣ Γιάννινα: Λοντίγκιν, Σάλιακας, Εραμούσπε, Κάργας, Πίρσμαν, Καραχάλιος, Ντομίνγκεζ, Σνάιντερ, Μπρένερ (72′ Λώλης), Μορέιρα, Περέα (90′ Λιάσος)