ΕΒΕΡΤΟΝ - ΑΡΣΕΝΑΛ 2-1: Ο επιμένων Ριτσάρλισον νίκησε το VAR και ο Γκρέι... έσωσε τον Μπενίτεθ (vids)

Πολύ σημαντική νίκη πέτυχε η Έβερτον κόντρα στην Άρσεναλ με σκορ 2-1 και τα «ζαχαρωτά» να λυτρώνονται στις καθυστερήσεις, χάρη σε τέρμα του Ντεμαράι Γκρέι στο 90’+2…

Η αναμέτρηση στο Goodison Park, εξ’ αρχής έμοιαζε να έχει mood… Δευτέρας. Βέβαια είχε κάποιες πινελιές ομορφιάς, οι οποίες δεν ήταν αγωνιστικές, αλλά εξωαγωνιστικές με πρωταγωνιστές τους φιλάθλους.

Αρχικά, στο 7ο λεπτό, όλοι όσοι βρέθηκαν στο γήπεδο της Έβερτον χειροκρότησαν για τον αδικοχαμένο μικρό φίλαθλο του συλλόγου, Άρθουρ, με το ματς να σταματά για ένα λεπτό με τους ποδοσφαιριστές να χειροκροτούν επίσης εις μνήμη του μικρού φιλάθλου των «ζαχαρωτών».

Ενώ στη συνέχεια και πιο συγκεκριμένα στο 27′, οι ίδιοι που χάρισαν ένα τόσο όμορφο στιγμιότυπο στο παιχνίδι, ξεκίνησαν να αποχωρούν από το γήπεδο εις ένδειξη διαμαρτυρίας για τα 27 χρόνια που παραμένει η ομάδα τους χωρίς τίτλο(!)

Οι στιγμές που χάρισε απλόχερα ο κόσμος από τις κερκίδες, σαφέστατα, ήταν πιο ενδιαφέρουσες από το παιχνίδι, ωστόσο στα τελευταία λεπτά του πρώτου μέρους οι δυό ομάδες βρήκαν το δρόμο προς τα δίχτυα. Πρώτα, οι γηπεδούχοι πέτυχαν τέρμα με τον Ριτσάρλισον, το οποίο δεν μέτρησε με τον Βραζιλιάνο να είναι εκτεθειμένος, με την Άρσεναλ να έχει τον τελευταίο λόγο στο παιχνίδι και να παίρνει το προβάδισμα πριν τη λήξη για του ημιχρόνους με πολύ ωραίο τέρμα του Όντεγκααρντ.

Στην επανάληψη, οι γηπεδούχοι μπήκαν στον αγωνιστικό χώρο με σκοπό να βρουν άμεσα το γκολ της ισοφάρισης. Λίγο πριν συμπληρωθεί η μία ώρα παιχνιδιού, τα «ζαχαρωτά» βρήκαν και πάλι δίχτυα με τον Ριτσάρλισον, με τον VAR να μην κάνει ξανά τη χάρη στον Βραζιλιάνο, του οποίου ακύρωσε το τέρμα για… χιλιοστά!

Ο επιμένων νικά, όμως και ο Βραζιλιάνος στην τρίτη φορά που βρήκε τα δίχτυα του Ράμσντεϊλ ξεκίνησε από κανονική θέση, διαμορφώνοντας το 1-1. Πιο συγκεκριμένα, στο 79ο λεπτό, ο Ντεμαράι Γκρέι εξαπέλυσε ένα σουτ έξω από την περιοχή, το οποίο βρήκε στο οριζόντιο δοκάρι, με τη μπάλα να γυρίζει στον Ριτσάρλισον ο οποίος με δύσκολη κεφαλιά έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα.

Οι γηπεδούχοι, μετά την ισοφάριση, έκαναν φιλότιμες προσπάθειες να πετύχουν την ολική ανατροπή στην αναμέτρηση και εν τέλει να τη βρίσκουν στα χασομέρια του παιχνιδιού με τον Ντεμαράι Γκρέι, ο οποίος είδε και πάλι το σουτ του να βρίσκει στο δοκάρι, με τη διαφορά ότι κατέληξε στα δίχτυα διαμορφώνοντας το τελικό 2-1 με γκολ «ζωγραφιά».

ΕΝΔΕΚΑΔΕΣ:

ΕΒΕΡΤΟΝ: Πίκφορντ, Κιν, Μίνα (31′ Χολγκέιτ), Γκόντφρι, Κόουλμαν, Άλαν, Γκρέι, Ντουκουρέ, Γκόρντον (87′ Ιγουόμπι), Ριτσάρλισον, Τάουνσεντ (66′ Αντρέ Γκόμες)

ΑΡΣΕΝΑΛ: Ράμσντεϊλ, Τίρνι (65′ Ταβάρες), Γουάιτ, Γκάμπριελ, Τομιγιάσου, Παρτέι, Σάκα, Όντεγκαρντ, Τσάκα, Μαρτινέλι (71′ Ενκετιά), Λακαζέτ (85′ Ομπαμεγιάνγκ)