ΝΤΕΜΗΣ ΝΙΚΟΛΑΪΔΗΣ: Η τύχη της ΑΕΚ, ο «μαγκωμένος» Λουτσέσκου, αυτό που «κοστίζει» στον ΠΑΟΚ

Ο Ντέμης Νικολαΐδης σχολίασε τον αγώνα ΑΕΚ – Παναθηναϊκός, και αναφέρθηκε στην Ένωση, την οποία χαρακτήρισε τυχερή.

Ο παλαίμαχος επιθετικός και πρώην πρόεδρος της Ένωσης, Ντέμης Νικολαΐδης, μίλησε στο «Monday FC» της NOVA και για τον ΠΑΟΚ.

Για την ΑΕΚ είπε: «Η ΑΕΚ έπαιξε για το αποτέλεσμα κόντρα στον Παναθηναϊκό και το πήρε από τύχη. Γύρισε πολύ γρήγορα πίσω. Βγήκε στο γήπεδο πολύ καλά, στα πρώτα δέκα λεπτά κι από κει και πέρα δεν έπαιξε μπάλα. Δεν είδα κάτι μελετημένο το “καθόμαστε πίσω, περιμένουμε και βγαίνουμε στην αντεπίθεση”. Θα το έλεγα αυτό, αν δεν έκανε ευκαιρίες ο Παναθηναϊκός, ο οποίος θα μπορούσε να κάνει κάτι παραπάνω. Άρα το “παίζω πίσω και δίνω χώρο στον Παναθηναϊκό” δεν έπιασε. Δικαιούτο ένα γκολ ο Παναθηναϊκός. Μπορεί να δικαιούτο και η ΑΕΚ. Περίμενα να βάλει δεύτερο γκολ η ΑΕΚ και μετά να δώσει χώρο. Αν έτρωγε ένα γκολ στο 85′ πως θα αντιδρούσε μετά;

Κινδύνεψε η ΑΕΚ και αν έτρωγε γκολ στο τέλος δεν θα προλάβαινε να αντιδράσει. Δεν ξέρω αν ήταν εντολή του Γιαννίκη να κάτσει πίσω ή όχι. Αυτά που βλέπουμε στο γήπεδο σχολιάζουμε. Από τα χειρότερα ματς της ΑΕΚ, όσον αφορά τη δημιουργία».

Μόνο που υπάρχει ο Βιεϊρίνια μέσ’ την ομάδα…

Για τον ΠΑΟΚ σχολίασε: «Μαγκωμένο τον είδα (σημ.: τον Λουτσέσκου). Στηρίχτηκε σε παίκτες που ήξερε, αλλά δεν του κάνουν τη δουλειά που πρέπει μάλλον. Λείπει η προσωπικότητα στον ΠΑΟΚ. Δεν πρέπει να παραιτείται. Ο ΠΑΟΚ όταν είναι πίσω στο σκορ παίζει καλύτερα. Αρκετά ματς που έχω δει. Και με τον Άρη, μετά το 1-0. Είναι κάτι παρόμοιο. Τον Άρη 25 λεπτά στο δεύτερο ημίχρονο, τον έβαλε μέσα στην περιοχή. Στο 3-1 με τον Ιωνικό, έπαιξε καταπληκτικά. Δηλαδή, αν έβλεπες το ματς από το 3-1 και μετά θα έλεγες τι ομάδα είναι αυτή Ήθελα να καταλήξω ότι ο Βιεϊρίνια, κοστίζει που λείπει. Μόνο που υπάρχει ο Βιεϊρίνια μέσ’ την ομάδα. Ανεβάζει την αξία, την αυτοπεποίθηση των συμπαικτών του.