EURO 2020: Πορτογαλία και Γαλλία πήραν από ένα βαθμό και την πρόκριση

Από δύο γκολ σημείωσαν στη Βουδαπέστη Ρονάλντο και Μπενζεμά με τον Πορτογάλο σταρ να ισοφαρίζει μεγάλο ρεκόρ τερμάτων σε επίπεδο εθνικών ομάδων.

Η νέα συναρπαστική αναμέτρηση μεταξύ Πορτογαλίας και Γαλλίας στο «Puskas Arena» της Βουδαπέστης δεν ανέδειξε νικητή, αλλά βόλεψε και τις δύο ομάδες. Με τον έναν βαθμό η Γαλλία ήρθε 1η στον 6ο όμιλο, η Πορτογαλία προκρίθηκε ως 3η (πίσω από την ισόβαθμη Γερμανία) κι έτσι δύο ακόμη πρωταθλήτριες Ευρώπης θα είναι παρούσες στο τελικό στάδιο των «16» στο EURO 2020.

Χάρισε σασπένς και θέαμα ο αγώνας, που έγινε μπροστά σε 67.000 φιλάθλους και κατέγραψε και ρεκόρ με τρία πέναλτι εύστοχα για πρώτη φορά στα χρονικά σε ένα ματς του Euro! Επιπλέον, ο …τίτλος του αγώνα θα μπορούσε να είναι επίσης Ρονάλντο – Μπενζεμά 2-2, καθώς ο Πορτογάλος ευστόχησε σε δύο πέναλτι και ο πρώτος είχε χαρίσει προσωρινά ισοφάριση και προβάδισμα στη Γαλλία. Μισή ώρα απέμενε μέχρι το τέλος μετά το 4ο γκολ, φάνηκε ότι ήθελαν και οι δύο ομάδες την ισοπαλία κι έτσι δεν φόρτσαραν για κάτι παραπάνω… Η Γαλλία πάντως, ήταν πιο επιθετική και είχε δοκάρι σε σουτ του διακριθέντα Πογκμπά.

Με 4-3-3 παρέταξε την Πορτογαλία ο Φερνάντο Σάντος, με 4-2-3-1 «κατέβασε» τη Γαλλία ο Ντιντιέ Ντεσάν. Ο ρυθμός δεν έλειπε, αλλά είχε ελάχιστες καλές φάσεις το πρώτο μέρος. Οι Πορτογάλοι μπήκαν με πιο επιθετική διάθεση, όμως η πρώτη μεγάλη φάση άνηκε στους Γάλλους. Στο 16΄ο Εμπαπέ βγήκε απέναντι από τον Ρουί Πατρίσιο αλλά δεν μπόρεσε να τον νικήσει.

Στο 28’ οι Πορτογάλοι κέρδισαν πέναλτι όταν ο Ντανίλο πρόλαβε τον Γιορίς στον αέρα και ο Γάλλος τερματοφύλακας τον βρήκε στο κεφάλι. Ο διαιτητής έδειξε την άσπρη βούλα και δύο λεπτά αργότερα ο Ρονάλντο άνοιξε το σκορ.

Στο τέλος του πρώτου μέρους και την αρχή του δευτέρου τα “χτυπήματα” του Μπενζεμά

Ο Μουτίνιο είχε δύο επικίνδυνα σουτ του Μουτίνιο άουτ και στο κλείσιμο του 45λεπτου ήταν η …σειρά της Γαλλίας να πάρει πέναλτι. Ο Εμπαπέ πήρε με ορμή στην περιοχή κι έπεσε σε μαρκάρισμα του Σεμέδο, ο οποίος τον βρήκε και με το χέρι. Ο Μπενζεμά έστειλε την μπάλα στη δεξιά γωνία κι έγραψε το 1-1.

Ο επιθετικός της Ρεάλ έβαλε το πρώτο γκολ στις καθυστερήσεις του ημιχρόνου και «χτύπησε» δεύτερη φορά στην αρχή του δευτέρου μέρους (48’)! Πήρε την μπάλα στην πλάτη της άμυνας από τον Πογκμπά και με υπέροχο πλασέ νίκησε τον Ρουί Πατρίσιο φέρνοντας… τούμπα το ματς.

Έγραψε ιστορία ο Ρονάλντο για μία ακόμη φορά

Στο επόμενο λεπτό ο Ρονάλντο είχε κεφαλιά άουτ, αλλά στο 60’ ευτύχησε να σκοράρει ξανά από το σημείο του πέναλτι! Έκανε το γύρισμα, η μπάλα βρήκε στο χέρι του Κουντέ, πέναλτι χωρίς χρονοτριβή από τον Λαόθ για να έρθει το 2-2

Οι συγκινήσεις είχαν άμεση συνέχεια. Στο 68’ ο Πατρίσιο έκανε τρομερή διπλή επέμβαση πρώτα σε δυνατό σουτ του Πογκμπά, με την μπάλα να βρίσκει και στο δοκάρι κι αμέσως μετά στο τελείωμα του Γκριεζμάν!

* Δύο …απλά γκολ με πέναλτι έβαλε αυτή τη φορά ο Ρονάλντο, αλλά ήταν σημαδιακά. Πρώτον γιατί ο επιθετικός της Πορτογαλίας δεν είχε σκοράρει σε 6 ματς κόντρα στη Γαλλία. Δεύτερον γιατί ο CR7 έφτασε τα 109 γκολ και ισοφάρισε τον Ιρανό Αλί Ντάεϊ στην κορυφαία επίδοση στην ιστορία όλων των εθνικών ομάδων.

* Μόνο για ένα διάστημα μετά το 1-0 έδειχναν να έχουν αγωνιστική κοιλιά οι Γάλλοι. Φάνηκε να τα έχουν χαμένα, έβγαλαν έντονο εκνευρισμό σε αρκετές στιγμές και δυσκολεύονταν να διαχειριστούν το αποτέλεσμα. Ενδεικτικές και οι κίτρινες κάρτες που δέχτηκαν.

* Ο Πογκμπά είχε μεγάλη συμβολή, με πολλή δουλειά στον χώρο του κέντρου και πέρα από την έξοχη ασίστ στον Μπενζεμά για το 2-1 μπορούσε να βάλει ξανά μπροστά τη Γαλλία με το δυνατό σουτ στο 68’. Μας χάρισε χάι λαίτ πάντως εκεί, η διπλή απόκρουση του Πατρίσιο.

* Μετά το 2-2 και οι δύο ομάδες πρόσεξαν βασικά να μην χάσουν. Ήθελαν και οι Γάλλοι την πρωτιά και την εξασφάλιζαν όσο η Γερμανία ήταν πίσω στο σκορ ή ισόπαλη με την σκληροτράχηλη Ουγγαρία. Ειδικά οι Πορτογάλοι έπαιξαν αμυντικά και προσπαθούσαν βασικά να κλείσουν τους διαδρόμους στη Γαλλία.

Τον αγώνα διαιτήτευσε ο Ισπανός Ματέου Λαόθ

Πορτογαλία (Φερνάντο Σάντος): Ρουί Πατρίσιο, Σεμέδο (80’ Σεμέδο), Πέπε, Ντίας, Γκερέιρο, Ντανίλο (46΄Παλίνια), Μουτίνιο (73’ Νέβες), Σάντσες (87’ Σέρτζιο Ολιβέιρα), Μπερνάρντο Σίλβα (73’ Μπρούνο Φερνάντες), Ζότα, Ρονάλντο

Γαλλία (Ντιντιέ Ντεσάν): Γιορίς, Κουντέ, Βαράν, Κιμπεμπέ, Ερναντέζ (46’ Ντίνιε και 52’ λ.τ Ραμπιό), Καντέ, Πογκμπά, Τολισό (67’ Κομάν), Γκριεζμάν (86’ Σισοκό), Εμπαπέ, Μπενζεμά