CHAMPIONS LEAGUE (Γ' - Δ' ΟΜΙΛΟΣ): Πρωτιά για Ρεάλ, «αεράτος» στους «16» ο Άγιαξ (vids)

Στην 6η και τελευταία αγωνιστική των ομίλων του Champiosn League Ρεάλ Μαδρίτης, Άγιαξ, Σαχτάρ Ντόνετσκ και Μπορούσια Ντόρτμουντ έκλεισαν με τον καλύτερο τρόπο την φάση των ομίλων της διοργάνωσης.

Η Ρεάλ Μαδρίτης έκλεισε με νίκη τις υποχρεώσεις της στο Champions League αφού νίκησε την Ίντερ με 2-0, όπως το ίδιο έκαναν ο Άγιαξ νικώντας την Σπόρτινγκ Λισαβόνας με 4-2 και η Μπορούσια Ντόρτμουντ, η οποία πήρε τη νίκη επί της Μπεσίκτας με 5-0, ενώ η Σέριφ πήρε την ισοπαλία από την Σαχτάρ Ντόνετσκ (1-1).

3ος ΟΜΙΛΟΣ

Στον αγώνα στην Ολλανδία, ο Άγιαξ δεν δυσκολεύτηκε είναι η αλήθεια κόντρα στην Σπόρτινγκ Λισαβόνας. Ο Αλέ μόλις στο 5ο λεπτό άνοιξε το σκορ και έφτασε τα 10 γκολ στην φάση των ομίλων του Champions League, ένα γκολ μακριά από το ρεκόρ του Κριστιάνο Ρονάλντο.

Οι Πορτοφάλοι, ωστόσο, δεν τα παράτησαν και ισοφάρισα στο 22′ με τον Νούνο Σάντος, αλλά το πρώτο ημίχρονο έκλεισε στο 2-1 υπέρ των γηπεδούχων, αφού ο Άντονι έστειλε την μπάλα στα δίχτυα του Ζοάο Βιρτζίνια

Στο δεύτερο ημίχρονο ο «Αίαντας» μπήκε το ίδιο δυνατά και ανταμείφτηκε άμεσα για την επιμονή του, αφού ο Νέρες στο 58′ έκανε το 3-1 και ο Μπέργκχαους στο 62ο λεπτό έκανε το 4-1.

Μέχρι το τέλος του αγώνα η Σπόρτινγκ το μόνο που κατάφερε ήταν να μειώσει σε 4-2 με τον Μπρούνο Ταμπάτα στο 78ο λεπτό. Ο Άγιαξ με την σημερινή του επίδοση έγινε η πρώτη ομάδα που φτάνει τα 20 γκολ στους ομίλους της φετινής διοργάνωσης.

Από εκεί και πέρα, η Μπορούσια Ντόρτμουντ είχε επίσης πολύ άνετο βράδυ στην Βεστφαλία, αφού νίκησε την Μπεσίκτας με 5-0.

Το σκορ για τους Γερμανούς άνοιξε στο 29ο λεπτό ο Μάλεν, με το πρώτο ημίχρονο να κλείνει στο 2-0 μετά από εύστοχη εκτέλεση πέναλτι του Ρόις.

Ο Γερμανός εξτρέμ μπήκε κεφάτος στην επανάληψη και στο 53 έκανε το 3-0, για να έρθει ο Έρλινγκ Χάαλαντ στο 68 και στο 81 να κάνει το τελικό 5-0.

Η τελική βαθμολογία

1. Άγιαξ 18
  2. Σπόρτινγκ Λισαβόνας 9
  3. Μπορούσια Ντόρτμουντ 9 (Συνεχίζει στο Europa League)
  4. Μπεσίκτας 0

4ος ΟΜΙΛΟΣ

Στον τέταρτο όμιλο η Ίντερ ήθελε τη νίκη για να βγει εκείνη πρώτη στην κατάταξη, αλλά η Ρεάλ Μαδρίτης δεν… αστειευόταν. Μπορεί οι «νερατζούρι» να ξεκίνησαν πιο δυναμικά έχοντας δύο πολύ καλές ευκαιρίες, η Ρεάλ ήταν εκείνη όμως που βρήκε το γκολ, αφού στο 17ο λεπτό της αναμέτρησης, ο Τόνι Κρόος έπιασε ένα εξαιρετικό σουτ και εκτέλεσε τον Χαντάνοβιτς. Το πρώτο μισό ολοκληρώθηκε με τον Βινίσιους να ζητά πέναλτι και τον Ροντρίγκο να σημαδεύει το δοκάρι της ιταλικής ομάδας.

Στη συνέχεια δεν άλλαξαν και πολλά. Η Ρεάλ παρέμεινε με ευκολία μπροστά στο σκορ, χωρίς η Ίντερ να κάνει κάποια μεγάλη ευκαιρία, με τον Μάρκος Ασένσιο να διπλασιάζει τα γκολ της ομάδας του, με ένα τρομερό γκολ στο 79ο λεπτό. Έτσι, η Ρεάλ περνά στην επόμενη φάση ως πρώτη στον 4ο όμιλο, με την Ίντερ να μένει δεύτερη.

Τέλος, η Σέριφ Τίρασπολ… έκλεψε την ισοπαλία στο Κίεβο από την Σαχτάρ. Το σκορ άνοιξε για τους Ουκρανούς Πέντρο στο 42′, ενώ για τους Μολδαβούς ισοφάρισε ο Νικόλοφ στις καθυστερήσεις της αναμέτρησης. Αυτό σημαίνει ότι η Σέριφ θα είναι υποψήφια αντίπαλος του Ολυμπιακού, στο Europa League, αφού βγήκε τρίτη στον όμιλό της.