CHAMPIONS LEAGUE Z' ΟΜΙΛΟΣ: Σοκ για Τσέλσι, πρωτιά για Γιουβέντους (highlights)

Τα πάνω κάτω ήρθαν στον τελευταίο όμιλο, αφού η Τσέλσι αν και κρατούσε την πρωτιά μέχρι το 90+4′ τελικά δέχθηκε το γκολ στις καθυστερήσεις από την Ζενίτ, με την Γιουβέντους να παίρνει την πρώτη θέση μετά το 1-0 επί της Μάλμε.

Η Τσέλσι έκανε τα εύκολα δύσκολα κόντρα στην Ζενίτ στην Αγία Πετρούπολη, αφού αν και προηγήθηκε μόλις στο 2′ με τον Βέρνερ, δέχθηκε δύο τέρματα μέσα σε τρία λεπτά στο τέλος του πρώτου ημιχρόνου και έμεινε πίσω στο σκορ. Στο δεύτερο 45λεπτο όμως σοβαρεύτηκε και με γκολ των Λουκάκου και Βέρνερ πήρε εκ νέου το προβάδισμα, όμως τίποτα δεν είχε τελειώσει, αφού οι Ρώσοι με γκολάρα του Oζντόεφ στο 90+4′ ισοφάρισαν και στέρησαν την πρωτιά από τους «μπλε».

Από την άλλη η Γιουβέντους έκανε τη δουλειά κόντρα στην Μάλμε, πήρε τη νίκη με 1-0 και πανηγύρισε την πρώτη θέση στον όμιλο αν και ο δείκτης του σκορ θα μπορούσε να είναι μεγαλύτερος.

Η Τσέλσι ήταν αυτή που πήρε κεφάλι στο σκορ κόντρα στη Ζενίτ, με τον Τίμο Βέρνερ να στέκεται τυχερός και να βάζει το γκολ εξ επαφής με πλασέ μετά από κόρνερ του Μέισον Μάουντ μόλις στο 2ό λεπτό της αναμέτρησης.

Η ομάδα του Τούχελ είχε και άλλες ευκαιρίες στα πρώτα λεπτά να σκοράρει και δεύτερο τέρμα όμως δεν τα κατάφερε, με την Ζενίτ να ισοφαρίζει τελικά με κεφαλιά του Κλαουντίνιο στο 38′.

Σαν να μην έφτανε αυτό η Ζενίτ πέτυχε και δέυτερο τέρμα κάνοντας την απόλυτη ανατροπή τρία λεπτά αργότερα, με τον Ζμούν να παίρνει την πολύ ωραία πάσα του Μάλκομ, να περνά τον Κέπα και να πλασάρει για το 2-1 στο 41′, με την ρωσική ομάδα να προηγείται.

Η Τσέλσι μπήκε στο δεύτερο μέρος με μοναδικό στόχο να ισοφαρίσει και τελικά τα κατάφερε, με τον Ρομέλου Λουκάκου να πλασάρει σε κενή εστία, μετά την πάσα πάρε – βάλε του Τίμο Βέρνερ και φανταστική ομαδική προσπάθεια στο 62′.

Τελικά η ομάδα του Τούχελ έκανε και αυτή με τη σειρά της την ανατροπή, με τον Τίμο Βέρνερ να σκοράρει στο 85′ και να αλλάζει τα δεδομένα στον όμιλο. Όμως η ομάδα του Τούχελ λογάριαζε χωρίς τον Οζντόεφ, αφού ο παίκτης της Ζενίτ με φανταστικό σουτ εκτός περιοχής εκτέλεσε τον Κέπα και στέρησε την πρωτιά από τους «μπλε».

Η Γιουβέντους ήθελε και αυτή νίκη έχοντας φυσικά πιο εύκολο έργο αφού υποδεχόταν την Μάλμε που δεν είχε κίνητρο. Η «Κυρία» ξεκίνησε με το πόδι στο γκάζι, έκανε τη μία ευκαιρία μετά την άλλη απέναντι στους αδύναμους Σουηδούς και τελικά κατάφερε να ανοίξει το σκορ με καταπληκτική κεφαλιά του Μόιζε Κεν, μετά από φανταστική σέντρα του Φεντερίκο Μπερναντέσκι.

Από εκεί και πέρα η ομάδα του Αλέγκρι έχασε ένα σωρό ευκαιρίες όμως δεν κατάφερε να σκοράρει και δεύτερο τέρμα, σε συνδυασμό όμως με το αποτέλεσμα του άλλου αγώνα πήρε την πρώτη θέση.