CHAMPIONS LEAGUE (Ζ' ΟΜΙΛΟΣ): Πρώτη η Λιλ, στους «16» η Σάλτσμπουργκ (vids)

Η Λιλ πήρε το «διπλό» επί της Βόλφσμπουργκ (1-3) και κατέκτησε την πρώτη θέση στον έβδομο όμιλο του Champions League, με τους Γερμανούς να μένουν στην τελευταία, ενώ η Σάλτσμπουργκ νίκησε την Σεβίλλη με 1-0 και κατέκτησε την δεύτερη θέση του ομίλου, με τους Ισπανούς να τερματίζουν τρίτοι.

Η Λιλ νίκησε μέσα στην Γερμανία την Βόλφσμπουργκ με 1-3, ενώ η Σάλτσμπουργκ πήρε μία πάρα πολύ δύσκολη νίκη με 1-0 επί της Σεβίλλης.

Βόλφσμπουργκ – Λιλ 0-3

Η Λιλ ήταν ανώτερη και έπαιξε σαν πρωταθλήτρια απέναντι στην Βόλφσμπουργκ. Ο Μπουράκ Γιλμάζ άνοιξε το σκορ μόλις στο 11ο λεπτό, όταν ο Ικονέ έκανε μία τρομερή κούρσα και βρήκε τον Τούρκο στράικερ στο ύψος του πέναλτι, με εκείνον να πλασάρει σωστά τον Κάστελς για το 0-1.

Το πρώτο ημίχρονο έκλεισε στο 0-1, με την γερμανική ομάδα να μπαίνει με περισσότερη ενέργεια στην επανάληψη και να προσπαθεί να φέριε το παιχνίδι σε ισορροπία.

Ωστόσο, η γαλλική ομάδα δεν αστειευόταν. Στο 72ο λεπτό ο Ντέιβιντ έκανε το 0-2, ενώ πέντε λεπτά αργότερα ο Γκόμεζ έβαλε την υπογραφή του στην αναμέτρηση και χάρισε τόσο την νίκη όσο και την πρωτιά στην Λιλ.

Το μόνο που κατάφερε να κάνει η Βόλφσμπουργκ ήταν να μειώσει σε 1-3 με τον Στέφεν στο 89ο λεπτό.

Σάλτσμπουργκ – Σεβίλλη 1-0

Σε ένα αμφίρροπο παιχνίδι, Σάλτσμπουργκ και Σεβίλλη πάλεψαν μέχρι τελικής πτώσης για τη νίκη, αφού αμφότερες έψαχναν τους τρεις βαθμούς για να πάρουν την πρόκριση στην επόμενη φάση του Champions League.

Το πρώτο ημίχρονο δεν είχε πολλές ευκαιρίες και φάσεις, με τις δύο ομάδες να αρέσκονται στο 0-0.

Στην επανάληψη όμως η εικόνα άλλαξε άρδην. Η Σεβίλλη με τον Μουνίρ προειδοποίησε την Σάλτσμπουργκ, αλλά ο Οκαφόρ στο 50ο λεπτό άνοιξε το σκορ για τους Αυστριακούς.

Στο 64 η Σεβίλλη έμεινε με 10 παίκτες, αφού ο Τζοάν Τζόρνταν δέχθηκε την κόκκινη κάρτα. Μέχρι το τέλος δεν άλλαξε κάτι και έτσι η Σάλτσμπουργκ πήρε μία σπουδαία πρόκριση.