ΑΝΤΒΕΡΠ - ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ 1-0: Κάτω από τη βάση στο Βέλγιο και τώρα... ραντεβού με τα θηρία! (Highlights)

Κακός ο Ολυμπιακός στην Αμβέρσα, ηττήθηκε με 1-0 από την Αντβέρπ και συνεχίζει στους «32» του Europa League

Δεν κατάφερε να πάρει κάτι καλό ο Ολυμπιακός μέσα στο Βέλγιο απέναντι στην Αντβέρπ, καθώς ηττήθηκε με 1-0, στην τελευταία αγωνιστική των ομίλων του Europa League.

Οι Πειραιώτες ήταν κακοί στην Αμβέρσα, δεν μπόρεσαν να μπουν στο κλίμα του αγώνα, αλλά από την άλλη και να έπαιρναν το «διπλό» θα ήταν μόνο μία νίκη γοήτρου και βαθμών για την Ελλάδα. Διότι η Φενέρμπαχτσε έμεινε στο 1-1 με την Άιντραχτ Φρανκφούρτης, οπότε το δεδομένο δεν θα άλλαζε, ο Ολυμπιακός στους «32» του Europa League παίρνοντας τη δεύτερη θέση του ομίλου του.

Προχωράει η ομάδα του Πειραιά στην Ευρώπη, μπαίνοντας σε μία διαδικασία όπου θα βρει απέναντί της ομάδα από το Champions League.

Μία κακή αντίδραση και μόλις στο 7′ έγινε το 1-0

Από νωρίς το ματς στην Αμβέρσα πήγε προς τη μία πλευρά και αυτή ήταν των γηπεδούχων. Η Αντβέρπ από τα πρώτα κιόλας λεπτά της αναμέτρησης κατάφερε να σκοράρει και να περάσει μπροστά.

Μόλις στο 7′ η Αντβέρπ βρήκε τον τρόπο να σκοράρει και μάλιστα με εύκολο τρόπο η αλήθεια είναι, αν κρίνουμε από τη συνολική αντίδραση της άμυνας των Πειραιωτών. Ο Μπένσον πήρε την μπάλα στη μεσαία γραμμή, έδωσε στ’ αριστερά για τον Μπαλικουίσα ο οποίος «έσπασε» το οφσάιντ του Ολυμπιακού και αφού έκανε την προσποίηση στον Σωκράτη πλάσαρε με την μπάλα να βρίσκει στο κεφάλι του Σισέ και να καταλήγει στα δίχτυα…

Έτσι έγινε το 1-0 στο ματς, με ουσιαστικά την πρώτη καλή στιγμή των γηπεδούχων.

Το ισορρόπησε, χωρίς όμως να κάνει τη διαφορά

Στη συνέχεια η Αντβέρπ για τα επόμενα λεπτά έδειχνε να έχει το πάνω χέρι. Μάλιστα στο 12′ είχε καλή στιγμή με την κεφαλιά του Γκέρκενς μετά από εκτέλεση κόρνερ και τον Βατσλίκ να διώχνει. Δέκα λεπτά μετά και συγκεκριμένα στο 22′, έγινε η μπαλιά από τ’ αριστερά, η μπάλα κατέληξε στον Μπένσον ο οποίος έκανε το σουτ με το δεξί αλλά έδιωξε και πάλι ο Βατσλίκ!

Από εκείνο το σημείο και μετά ο Ολυμπιακός άρχισε να ισορροπεί το παιχνίδι και να κρατάει την μπάλα περισσότερο στα πόδια του. Χωρίς όμως να φτάνει σε κάποια μεγάλη στιγμή και να απειλεί ιδιαίτερα την εστία του Μπουτέζ.

Έτσι έμεινε το 1-0 υπέρ των γηπεδούχων, με αρκετούς παίκτες των Πειραιωτών να μην είναι σε καλή βραδιά…

Ο Βατσλίκ το κράτησε – Κακό ματς

Στο δεύτερο ημίχρονο ο Πέδρο Μαρτίνς έκανε αμέσως τρεις αλλαγές. Έβαλε στο παιχνίδι τους Μασούρα, Αγκιμπού Καμαρά και Ελ Αραμπί, περιμένοντας να του δώσουν μία μεγαλύτερη ενέργεια.

Διότι στο πρώτο μέρος του ματς ο Ολυμπιακός επιθετικά δεν μπόρεσε να φανεί καθόλου και να απειλήσει τους Βέλγους.

Ούτε όμως και με την είσοδο των τριών μπόρεσε να αλλάξει κάτι επιθετικά ο Πέδρο Μαρτίνς στην ομάδα του. Δεν είχε την απαραίτητη ενέργεια ο Ολυμπιακός στο παιχνίδι του, με αποτέλεσμα να δώσει στην Αντβέρπ το δικαίωμα να κάνει παιχνίδι και να απειλήσει για ένα δεύτερο γκολ.

Στο 63′ ατομική ενέργεια του Μπαλικουίσα, ο οποίος πέρασε τον Βρουσάι από τ’ αριστερά, έκανε το πλασέ με το δεξί και ο Βατσλίκ έδιωξε σε κόρνερ.

Έξι λεπτά αργότερα, 69′, μακρινό σουτ του Μπένσον έξω από τη μεγάλη περιοχή, ξανά σωστή ενέργεια από τον Βατσλίκ, ενώ και πάλι ο Τσέχος γκολκίπερ μπλόκαρε την μπάλα στο μακρινό σουτ του Μπένσον στο 72ο λεπτό της αναμέτρησης.

Έμεινε το 1-0 υπέρ των γηπεδούχων, ο Ολυμπιακός δεν κατάφερε να απειλήσει ιδιαίτερα και να ισοφαρίσει τους Βέλγους, συνεχίζοντας πλέον στους «32» του Europa League.

Αντβέρπ (Μπ. Πρίσκε): Μπουτέζ, Μπατάιγ, Αλμέιδα, Ντεσολέιλ (57′ Ένγκελς), Ντε Λατ (57′ Κίρινεν), Γκέρκενς, Βερστράτε, Ντουομό, Μπαλικουίσα, Μπένσον (73′ Σαμάτα), Έγκεσταϊν (73′ Φρέι).

Ολυμπιακός (Π. Μαρτίνς): Βατσλίκ, Λαλά (66′ Ανδρούτσος), Σισέ, Παπασταθόπουλος, Ρέαμπτσιουκ, Μπουχαλάκης (46′ Αγκ. Καμαρά), Εμβιλά, Μ. Καμαρά, Ονιεκούρου (60′ Βρουσάι), Ρόνι Λόπες (46′ Μασούρας), Τικίνιο (46′ Ελ Αραμπί).