ΑΤΑΛΑΝΤΑ - ΒΙΓΙΑΡΕΑΛ 2-3: Μια θριαμβευτική πρόκριση εξελίχθηκε σε... χτυποκάρδι (highlights)

Η Βιγιαρεάλ νίκησε στο Μπέργκαμο την Αταλάντα 3-2 και πήρε το τελευταίο εισιτήριο για τη φάση των «16» του Champions League.

Με δυο γκολ που σημείωσε στο πρώτο ημίχρονο η Βιγιαρεάλ «έκλεισε το σπίτι» της Αταλάντα (3-2) και προκρίθηκε στις «16» του Champions League. Η ιταλική ομάδα «έπεσε» στο Europa League και είναι υποψήφια αντίπαλος του Ολυμπιακού στην κλήρωση της Δευτέρας (13/12).

Ψυχρολουσία

H Βιγιαρεάλ έκοψε την ορμή της Αταλάντα σκοράροντας στο 3΄. Ο Παρέχο τροφοδότησε τον Ντανζούμα ο οποίος τελείωσε ιδανικά τη φάση με σουτ (0-1).

Η Αταλάντα είχε σκοράρει στο πρώτο 20λεπτο στα 9 από τα τελευταία 12 παιχνίδια της αλλά αυτή τη φορά δεν τα κατάφερε. Πίεσε μετά το γκολ που δέχθηκε, δίχως ωστόσο αποτέλεσμα.

Στο 9΄ο Τολόι αστόχησε στην κεφαλιά που επιχείρησε. Ο Ντανζούμα στο 26΄παραλίγο να κάνει κι άλλη ζημιά αλλά ο Μούσο αυτή τη φορά τον σταμάτησε. Τον μιμήθηκε ο Ρούλι στο 37΄αποκρούοντας την μπάλα σε κεφαλιά του Ντεμιράλ.

Η Βιγιαρεάλ ξαναχτύπησε λίγο πριν από τη λήξη του ημιχρόνου. Στο 42΄ξεδίπλωσε ωραία την επίθεσή της και ο Καπού με σουτ έστειλε την μπάλα στα δίχτυα (0-2).

Το 2ο ημίχρονο

Ο Γκασπερίνι έκανε δυο αλλαγές στο β΄ημίχρονο ρίχνοντας στο ματς τους Μαλινόφσκι και Τζιμσίτι στις θέσεις των Πεσίνα και Ντεμιράλ. Οι οπαδοί με τις φωνές τους προσπάθησαν να «σπρώξουν» την Αταλάντα αλλά οι παίκτες της Βιγιαρεάλ δεν επηρέαστηκαν.

Μάλιστα στο 51΄ ο Ντανζούμα σημείωσε το δεύτερο του γκολ στην αναμέτρηση αξιοποιώντας την πάσα του Μορένο (0-3). Η Αταλάντα στάθηκε άτυχη στο 58΄όταν ο Μαλινόφσκι με φάουλ έστειλε τη μπάλα στο δοκάρι του Ρούλι.

Ωστόσο ο Ουκρανός κατάφερε να βρει τον δρόμο προς τα δίχτυα στο 71΄. Η μπάλα κόντραρε κάπου μετά το σουτ που επιχείρησε και «τρύπησε» τον Ρούλι (1-3). Το γκολ έδωσε κουράγιο στους Ιταλούς που τα έπαιξαν όλα για όλα. Στο 80΄ο Ζαπάτα μείωσε κι άλλο (2-3) και το ματς στα τελευταία λεπτά έγινε… ροντέο.

Στο 86΄ο Μουριέλ σούταρε στο δοκάρι και ο Τολόι αστόχησε απέναντι σε άδεια εστία! Και οι τελευταίες ελπίδες της Αταλάντα για ανατροπή εξανεμίστηκαν…

AΤΑΛΑΝΤΑ (Τζαν Πιέρο Γκασπερίνι): Μούσο, Τολόι, Ντεμιράλ (46’Ντζιμσίτι), Παλομίνο, Χάτεμπερ, Ντε Ρουν (53’Μουριέλ), Φλόιερ, Μέλε (90’Τζαπακόστα), Πεσίνα (46’Μαλινόφσκι), Ίλιτσιτς, Σαπάτα.

ΒΙΓΙΑΡΕΑΛ (Ουνάι Έμερι): Ρούλι, Φόιθ, Αλμπιόλ, Πάου Τόρες, Εστουπινιάν, Καπουέ, Παρέχο (94’Τριγκέρος), Αλμέρτο Μορένο (88’Πέντράθα), Μόι Γκόμεθ (93’Πένια), Ντανζουμά (88’Ντιά), Ζεράρ Μορένο (81’Ιμπόρα)