ΜΠΡΕΝΤΦΟΡΝΤ - ΓΟΥΟΤΦΟΡΝΤ 2-1: Ολική ανατροπή μετά το 85'

Ο Εμπουέμο υπέγραψε με πέναλτι στο 90+6′ την απόλυτη ανατροπή της Μπρέντφορντ με 2-1 επί της Γουότφορντ, για τη 16η αγωνιστική της Premier League!

Για 85′ λεπτά η Γουότφορντ κρατούσε στα χέρια της ένα σημαντικό «διπλό» που θα τη βοηθούσε στην κούρσα της παραμονής, αλλά η Μπρέντφορντ όχι μόνο μπόρεσε να ισοφαρίσει μετά από στατική φάση, αλλά έφυγε και νικήτρια με το πέναλτι του Εμπουεμό στπ 90+6′!

Ο αγώνας

Η Μπρέντφορντ μπήκε πιο δυνατά στο παιχνίδι, χάνοντας ευκαιρία στο 3ο λεπτό με τον Μπαπτίστ να πλασάρει από το ύψος του πέναλτι και τον Μπάχμαν να επεμβαίνει. Μετά από 20 λεπτά η Γουότφορντ μπόρεσε να ισορροπήσει και να απαντήσει με τον Κινγκ στο 24′, όταν σημάδεψε το δοκάρι. Ένα λεπτό αργότερα ο Ντένις έδωσε το προβάδισμα στους φιλοξενούμενους, αφού νίκησε την άμυνα των «μελισσών» στον αέρα για το 0-1!

Οι γηπεδούχοι δεν κατάφεραν να βρουν κάτι αξιόλογο μέχρι το 85′, όπου ο Γιάνσον έφερε τις δύο ομάδες στα ίσια. Με κεφαλιά απάντησε στο γκολ της Γουότφορντ, αφού ο Σουηδός βρέθηκε στην αντίπαλη περιοχή μετά από κόρνερ και «εκτέλεσε» τον ανίκητο μέχρι εκείνο το σημείο Μπάχμαν.

Το κερασάκι στην τούρτα έβαλε ο Εμπουεμό στο 96′. Ο Τρουστ-Εκόνγκ ανέτρεψε τον Γκόγκος και ο Γάλλος επιθετικός δεν έχασε την ευκαιρία να ολοκληρώσει την ανατροπή για την Μπρέντφορντ!

Ενδεκάδες

Μπρέντφορντ: Φερνάντεζ, Γκούντε, Γιάνσον, Ζανέλτ, Ράσμουσεν, Μπαπτίστ, Νόργκαρντ, Γιένσεν (69′ Γκόντος), Χένρι (77′ Ονιέκα), Εμπουεμό, Γουίσα (69′ Φορς)

Γουότφορντ: Μπάχμαν, Κίκο, Τρούστ-Εκόνγκ, Κάθκαρτ, Ν’Γκάκια, Κούτσκα, Σισόκο, Κούτσο (, Κλέβερλι (58′ Ζοάο Πέδρο), Κινγκ, Ντένις (90+3′ Τουφάν)