ΤΖΕΝΟΑ - ΣΑΜΠΤΟΡΙΑ 1-3: Με σούπερ Γκαμπιαντίνι πήρε το ντέρμπι της Γένοβας

Πολύ σημαντική νίκη (3-1) κόντρα στη Τζένοα πήρε η Σαμπντόρια, στο ντέρμπι της Γένοβας, έχοντας έναν εκπληκτικό Γκαμπιαντινί, ο οποίος έπιασε κορυφή στη σχετική λίστα των σκόρερς στα συγκεκριμένα παιχνίδια…

Πιο εύκολο απ’ όσο περίμενε, μετέτρεψε η Σαμπντόρια το ντέρμπι της Γένοβας κόντρα στην Τζένοα, αλώνοντας την έδρα των «ροσομπλού» με σκορ 3-1. Με αυτή τη νίκη, η ομάδα του Ρομπέρτο Ντ’ Αβέρσα, ανεβαίνουν στους 18 βαθμούς και τη 14η θέση, με τη Τζένοα να παραμένει στη ζώνη του υποβιβασμού με 10 βαθμούς.

Οι φιλοξενούμενοι από την αρχή είχαν την υπεροχή στην αναμέτρηση, βρίσκοντας τον δρόμο προς τα δίχτυα, μόλις στο 7ο λεπτό με τον Γκαμπιαντίνι. Η Τζένοα, από την άλλη, μέσα στην έδρα της έμοιαζε ανήμπορη καθώς δεν κατάφερε να κάνει ούτε μία σοβαρή φάση στα καρέ τη Σαμπντόρια.

Αυτό είχε ως αποτέλεσμα οι δύο ομάδες να πάρουν την άγουσα για τα αποδυτήρια, με τη Σαμπντόρια να ξεκινά στην επανάληψη όπως άρχισε το πρώτο μέρος. Σε μία σεμιναριακή αντεπίθεση οι παίκτες της με τελικό αποδέκτη τον Καπούτο διπλασίασαν τα τέρματα, στο 49′, με τον Γκαμπιαντίνι λίγα λεπτά αργότερα να σφραγίζει το θρίαμβο της ομάδας του πετυχαίνοντας το δεύτερο προσωπικό του γκολ και συνάμα το τρίτο για τη ομάδα του.

Το πρώτο γκολ της τιμής  για τους «ροσομπλού» ήρθε από τον Ματία Ντέστρο στο 78’ ο οποίος διαμόρφωσε το τελικό 1-3.

Σημειώνεται πως με τα δύο γκολ που πέτυχε ενάντια στην Τζένοα, ο Μανόλο Γκαμπιαντίνι έφτασε τα πέντε σε “derby della lanterna” και έπιασε… κορυφή στην σχετική λίστα! Το πρώτο του γκολ ενάντια στους «ροσομπλού», το είχε πετύχει το 2014, ενώ μέτρησε άλλα δύο τη σεζόν 2019/20, μετρώντας πλέον πέντε γκολ συνολικά.