ΜΑΝΤΣΕΣΤΕΡ ΣΙΤΙ - ΓΟΥΛΒΣ 1-0: Απλόχερο δώρο του Μουτίνιο στη γιορτή του Στέρλινγκ (vids)

O μέσος της Γουλβς, Ζοάο Μουτίνιο με ανόητο πέναλτι έδωσε τη δυνατότητα στον Ραχίμ Στέρλινγκ να σκοράρει από την άσπρη βούλα για το 100ό του γκολ στην Premier League, που έδωσε μια πολύτιμη νίκη στη Μάντσεστερ Σίτι.

Ο Ραχίμ Στέρλινγκ και η Μάνστεστερ Σίτι πήραν απρόσμενα δώρα από τη Γουλβς σε ένα… περίεργο απόγευμα στο Έτιχαντ και πήραν μια δύσκολη νίκη με 1-0 που τους διατήρησε την κορυφή της βαθμολογίας της Premier League.

Ο Άγγλος επιθετικός ήταν ο σκόρερ του πολύτιμου γκολ στο 66’ από την άσπρη βούλα για τo 100ό του γκολ στην Premiership, κι ενώ δύο λεπτά νωρίτερα ο διαιτητής Τζόναθαν Μος είχε υποδείξει πέναλτι σε χέρι του Ζοάο Μουτίνιο στην περιοχή. Ο Πορτογάλος μάρκαρε με υψωμένα χέρια στη σέντρα του Μπερνάντο Σίλβα και μετά τη λεπτομερή εξέταση στο VAR, το πέναλτι επιβεβαιώθηκε.

Νωρίτερα, στις καθυστερήσεις του ημιχρόνου, ο Χιμένεθ είχε αποβληθεί με δύο κίτρινες μέσα σε ένα λεπτό, σε μια από τις… χαζές κόκκινες που έχουμε δει στα γήπεδα. Κάπως έτσι άνοιξε ο δρόμος για τη νίκη της Σίτι, που δυσκολεύτηκε αρκετά μέχρι να δεχτεί τα δύο δώρα.

Δυνατό ξεκίνημα, ήπια συνέχεια

Η Σίτι ήταν καταιγιστική από το πρώτο λεπτό και απείλησε με τον Στέρλινγκ στο 2’ και με τον Κανσέλο στο 7’, αλλά ο πρώτος έχασε την ισορροπία του λίγο πριν πατήσει τη μικρή περιοχή και έκανε αδύναμο πλασέ και δεύτερος αστόχησε ελάχιστα στο μακρινό σουτ που επιχείρησε. Νέο σουτ του Μπερνάντο Σίλβα στο 10’ έφυγε λίγο πιο ψηλά από το οριζόντιο δοκάρι σε σχέση με την προσπάθεια του Κανσέλο λίγο νωρίτερα.

Σταδιακά η Γουλβς, που γέμισε το κέντρο με το 3-5-2, ισορρόπησε το ματς παρατάσσοντας τα δυνατά κορμιά των παικτών της, απέναντι στην τεχνική των παικτών της Σίτι, που είχε καλύτερο παίκτη τον Κανσέλο, τον Γκρίλις άφαντο και τον Στέρλινγκ επιπόλαιο. Η απουσία του Ντε Μπράουνε, που έμεινε στον πάγκο ήταν εμφανής.

Ο τραυματισμός των συμπαικτών Κίλμαν και Νέβες στην ίδια φάση στο 29’ (χτύπησαν τα κεφάλια τους σε διεκδίκηση της μπάλας) και του Σάις στο 38’, επηρέασαν κι άλλο το ρυθμό του αγώνα, αποσυντονίζοντας τη Σίτι. Οι Cityzens δεν σταμάτησαν, πάντως, να πιέζουν τους αντιπάλους τους, αλλά χωρίς να γίνουν ιδιαίτερα επικίνδυνοι.

Η γκάφα της χρονιάς από τον Χιμένες

Όλα αυτά μέχρι τις καθυστερήσεις του πρώτου ημιχρόνου, όταν ο Ραούλ Χιμένες, διεκδικώντας προφανώς το όσκαρ ανοησίας, δέχτηκε δύο κίτρινες κάρτες σε λιγότερο από ένα λεπτό και άφησε την ομάδα του με δέκα παίκτες στο γήπεδο. Την πρώτη για παρατεταμένο φάουλ με κράτημα και κλωτσιά στον Ρόδρι και τη δεύτερη επειδή στάθηκε μπροστά από τον Ισπανό και τον εμπόδισε να εκτελέσει το φάουλ! Ο Λάζε αναψοκοκκίνησε στον πάγκο, η εξέδρα άρχισε το… δούλεμα και ο Μεξικάνος έφυγε κουνώντας το κεφάλι του απογοητευμένος από το γήπεδο.

Νέο σφυροκόπημα και γκολ με πέναλτι

Το δεύτερο ημίχρονο άρχισε με σφυροκόπημα, απανωτά κόρνερ και τον Κόουντι να διώχνει την κεφαλιά του Γκιντογκάν πριν η μπάλα περάσει τη γραμμή της εστίας. Στο 60’ η κατοχή είχε φτάσει στο 70-30 υπέρ γαλάζιων, οι «λύκοι» σπάνια πέρναγαν το κέντρο και οι προσπάθειες για γκολ στο 13-1, αλλά το 0-0 παρέμενε πεισματικά. Μέχρι που ήρθε άλλη μια στιγμή αφέλειας στο 64’ με τον Μουτίνιο να απλώνει χέρια στη σέντρα του Μπερνάντο Σίλβα και την μπάλα να σταματάει πάνω του. Ο Στέρλινγκ ανέλαβε την εκτέλεση και με ολύμπια ψυχραιμία με συρτό σουτ νίκησε τον Σα.

Στο 70’ με τη Γουλβς αναγκάζεται πια να κυνηγάει το σκορ, παραλίγο να γίνει το 2-0 με τον Γκρίλις να αστοχεί απελπιστικά μπροστά στην ανυπεράσπιστη εστία μετά τη ιδανική σέντρα του Στέρλινγκ. Από εκεί και πέρα η Σίτι έκανε συντήρηση δυνάμεων, κυνηγώντας πιο χαλαρά ένα δεύτερο γκολ. Στο 91′ ο Φόντεν έχασε την καλύτερη ευκαιρία με τον Κίλμαν να σταματά με το κορμί του το κοντινό σουτ του Φόντεν.

Κι αφού δεν έγινε το 2-0, στην επόμενη φάση παραλίγο να γίνει το 1-1 με τον Έντερσον να διώχνει με υπερένταση την κεφαλιά του Κίλμαν μετά τη σέντρα του Ποντένσε.

ΜΑΝΤΕΣΤΕΡ ΣΙΤΙ (Πεπ Γουαρδιόλα): Έντερσον, Κανσέλο, Ρούμπεν Ντίας, Λαπόρτ, Ζιντσένκο, Γκιντογκάν (56’ Φόντεν), Ρόδρι, Μπερνάντο Σίλβα, Γκρίλις (74’ Ντε Μπράουνε), Γκαμπριέλ Ζεσούς, Στέρλινγκ.

ΓΟΥΛΒΣ (Μπρούνο Λάζε): Σα, Κίλμαν, Κόουντι, Σάις, Νέλσον Σεμέδο, Ντεντόνκερ (87′ Ποντένσε), Νέβες (82’ Τρινκάο), Ζοάο Μουτίνιο, Αΐτ Νουρί, Τραορέ (67’), Χιμένες.