SUPER LEAGUE 2 - ΒΟΡΕΙΟΣ ΟΜΙΛΟΣ: Μένει στο... κυνήγι της Βέροιας η Ξάνθη - νίκες για Αλμωπό και Θεσπρωτό

Αναλυτικά τα αποτελέσματα του Βορείου Ομίλου της Super League 2!

Αναίμακτα και χωρίς απώλειες για τους πρωτοπόρους του Βορείου ομίλου διεξήχθη η 7η αγωνιστική της Super League 2! Με το παιχνίδι του Απόλλων Πόντου κόντρα στη Λάρισα να αναβάλεται και τον ΠΑΟΚ Β’ να μένει στην ισοπαλία με τον Πιερικό, Βέροια, Θεσπρωτός, Αλμωπός Αριδαίας και Ξάνθη σημείωσαν σημαντικές νίκες.

Ο Αλμωπός Αριδαίας… καθάρισε από το πρώτο ημίχρονο το παιχνίδι με την Καβάλα, που συνεχίζει να μην μπορεί να φανεί ανταγωνιστική με το ρόστερ που έχει και μοιραία ήρθε το τελικό 0-6. Τα γκολ πέτυχαν οι Ρίβας (3′, 67′), Κολλάρας στο 25′, Παρασκευάς στο 32′, Ρόβας (39, 65′)

Με 5-1 επικράτησε η Βέροια του Απόλλων Λάρισας, χάρη σε χατ τρικ του Πασά (στο 17′, 48′, 52′). Το σκορ άνοιξε για τους γηπεδούχους ο Μπουκουβάλας στο 16′, ενώ ο Κανούλας πέτυχε το γκολ της τιμής στο 59′.

Με δύο γκολ στα πρώτα 20 λεπτά ο Θεσπρωτός επικράτησε της Νίκης Βόλου. Στο 10ο λεπτό ο Σαραντίδης έκανε το 1-0, ενώ στο 19′ ο Βασιλάκης διαμόρφωσε το 2-0.

Το γκολ του Διαμαντόπουλου στο 22′ ήταν αυτό που έδωσε το προβάδισμα στην Ξάνθη με τον Ολυμπιακό Βόλου στα «Πηγάδια». Oι γηπεδούχοι βρήκαν και δεύτερο γκολ στο 76′ με τον Κόλα, για να καθαρίσουν τη νίκη με 2-0. Έτσι οι Θρακιώτες έμειναν στο… κυνήγι της Βέροιας στην 1η θέση, έχοντας μάλιστα παιχνίδι λιγότερο.