ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ - ΑΤΡΟΜΗΤΟΣ 2-0: Χορεύοντας... σάλσα στη βροχή!

Ο Παναθηναϊκός ‘χόρευε’ στη βροχή και νίκησε δίκαια τον Ατρόμητο στο γήπεδο της Λεωφόρου με τα γκολ των Καρλίτος και Παλάσιος να ‘υπογράφουν’ το 2-0.

Δύο ομάδες με προβληματικές πορείες στο εφετινό πρωτάθλημα και καθόλου σταθερότητα. Αυτές είναι ο Παναθηναϊκός και ο Ατρόμητος που κλήθηκαν να κοντραριστούν στη Λεωφόρο, με τους “πράσινους” να προέρχονται από την ήττα στο αθηναϊκό ντέρμπι από την ΑΕΚ και ό,τι αυτή άφησε. Κυρίως σε ό,τι αφορά την περίφημη πλέον επίσκεψη του Γιάννη Αλαφούζου στο Κορωπί, μιλώντας με σκληρή γλώσσα στους ποδοσφαιριστές.

Από τους ποδοσφαιριστές που τα άκουσαν έχοντας αγωνιστεί στο παιχνίδι με την ΑΕΚ, ελάχιστοι βρέθηκαν στην ενδεκάδα. Ο Ιβάν Γιοβάνοβιτς προχώρησε σε αλλαγές (με μοναδικό Έλληνα τον Χατζηθεοδωρίδη) και σημαντικότερη αυτή του Καρλίτος που επέστρεψε στο αρχικό σχήμα και “ξεκλείδωσε” την άμυνα των φιλοξενούμενων.

Η μετατόπιση του Αϊτόρ έφερε τη λύση

Μέχρι να έρθει το 1-0, ο Παναθηναϊκός είχε μία κυριαρχική κατοχή απέναντι στον φοβικό Ατρόμητο, αλλά χωρίς τη μεγάλη φάση. Η πρώτη ευκαιρία ήταν και το τέρμα του Καρλίτος στο 31′, ένατο εφετινό στο πρωτάθλημα. Ο Γιοβάνοβιτς πήγε στα δεξιά τον Αϊτόρ μπας και δει προκοπή και αυτός τον δικαίωσε βγάζοντας τη σέντρα για το γκολ-κεφαλιά του Καρλίτος (που βρέθηκε ανενόχλητος ανάμεσα στα δύο στόπερ). Αυτός ήταν που λίγο μετά ήταν ο δημιουργός της μεγάλης ευκαιρίας στην παράλληλη σέντρα προς τον Παλάσιος που νικήθηκε από τον Γιαννιώτη.

Κακό δεν τον λες τον Παναθηναϊκό στο πρώτο ημίχρονο. Κακός ήταν ο Ατρόμητος που μπήκε για να παίξει όλος πίσω από τη σέντρα μπας και βρει κενούς χώρους στην αντεπίθεση. Κακό λες τον Ατρόμητο που έπαιξε φοβισμένα από την ανάγκη για βαθμούς λόγω της απογοητευτικής πορείας του.

Αυτό ήθελαν να αλλάξουν, στο δεύτερο ημίχρονο, οι Περιστεριώτες, αυτό ήθελαν να διατηρήσουν οι “πράσινοι”. Την ίδια κατοχή, την ίδια διάθεση και την ίδια αντιμετώπιση συνολικά στην αναμέτρηση. Αντίπαλος, βέβαια, για αμφότερες τις ομάδες η δυνατή βροχή που δυσκόλευε τις προσπάθειές τους.

O Aτρόμητος, πάντως, στα πρώτα λεπτά προσπάθησε να πατήσει περιοχή και είχε την πρώτη του τελική στο σουτ του Σπιριντόνοβιτς που μπλόκαρε ο Μπρινιόλι. Γενικότερα το παιχνίδι ζωήρεψε, ανέβηκε ο ρυθμός του και ο Ατρόμητος άφησε στην άκρη το… κατενάτσιο προσπαθώντας να απειλήσει.

Με την υπογραφή… Παλάσιος

Φάσεις έγιναν, από πλευράς γηπεδούχων, αλλά και αλλαγές έγιναν, με τον Γιοβάνοβιτς να φρεσκάρει την ομάδα του με τρεις αλλαγές θέλοντας το δεύτερο γκολ που θα έδιωχνε το άγχος και τον οποιοδήποτε κίνδυνο. Αυτό ήρθε στο 75ο λεπτό με τον Παλάσιος να συγκλίνει στην περιοχή -κάτι που έκανε αρκετές φορές στο παιχνίδι- και με σουτ να νικάει τον Γιαννιώτη για το (δίκαιο) 2-0.

Το δεύτερο γκολ του Παναθηναϊκού και δεύτερο του Παλάσιος φέτος (πρώτο σε κανονική ροή αγώνα) ουσιαστικά ήταν και η ταφόπλακα στα όποια όνειρα του Ατρόμητου. Οι γηπεδούχοι διαχειρίστηκαν το υπέρ τους αποτέλεσμα και αν ήταν πιο αποτελεσματικοί στην τελική προσπάθεια θα μπορούσαν να δώσουν διαστάσεις θριάμβου στη νίκη. Μία νίκη που φέρνει τους “πράσινους” στους 20 βαθμούς και -προσωρινά- στην τέταρτη θέση.

OI ΣΥΝΘΕΣΕΙΣ:

ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ: Μπρινιόλι, Σάντσες, Βέλεθ, Σάρλια (81′ Σένκεφελντ), Χατζηθεοδωρίδης, Πέρεθ, Μαουρίσιο (65′ Αλεξανδρόπουλος), Βιγιαφάνιες, Παλάσιος (84′ Βιτάλ), Αϊτόρ (65′ Χατζηγιοβάνης), Καρλίτος (65′ Μακέντα).

ΑΤΡΟΜΗΤΟΣ: Γιαννιώτης, Βασιλαντωνόπουλο, Καστελάνο, Στρούγγης (68′ Μπεντινέλι), Χατζηισαϊας, Μαυρομμάτης, Σάλομον (79′ Ντένιτς), Χαρίσης (68′ Νάτσος), Μουνίθ (79′ Γκαλβάο – λ.τ. 88′ Τζαβίδας), Κουλούρης, Σπιριντόνοβιτς.