LA LIGA: «Λύτρωσε» τη Βαλένθια ο Πιτσίνι - Πέρασε από την Βασκονία η Σεβίλλη

Η Βαλένθια κέρδισε την Έλτσε κι έφτασε μία ανάσα από τις ευρωπαϊκές θέσεις ενώ η Σεβίλλη επικράτησε με 1-0 της Αθλέτικ Μπιλμπάο μέσα στο «Σαν Μαμές».

Η Βαλένθια δυσκολεύτηκε έκανε τη… δουλειά της απέναντι στην Έλτσε επικρατώντας τελικά με 2-1 με τον Πιτσίνι (είχε μπει στον αγώνα στο 20ο λεπτό ως αναγκαστική αλλαγή στην θέση του Λάτο) να σκοράρει στο 86ο λεπτό για τις «νυχτερίδες» και να δίνει τη λύση.

Ο Γκουέδες έδωσε το προβάδισμα στην ομάδα του Μορένο στο 23ο λεπτό με τον πρώην παίκτη της ΑΕΚ, Λούκας Μπογιέ να ισοφαρίζει προσωρινά, όπως αποδείχθηκε, σε 1-1 στο 75ο λεπτό. Έτσι, η Βαλένθια ανέβηκε στην 7η θέση, ακριβώς πίσω από τις πρώτες έξι θέσεις που οδηγούν στην Ευρώπη.

Η Σεβίλλη κέρδισε μέσα στην έδρα της Αθλέτικ Μπιλμπάο με 1-0 χάρη σε γκολ που πέτυχε ο Ντιλέινι στο 38ο λεπτό και χάρισε τη νίκη στους «Ανδαλουσιάνους».

Έτσι, η ομάδα του Τζουλιέν Λοπετέγκι παρέμεινε στην δεύτερη θέση και στους πέντε βαθμούς από την Ρεάλ ενώ οι Βάσκοι έμειναν στην 10η θέση απέχοντας έξι βαθμούς από τις ευρωπαϊκές θέσεις.

Η Εσπανιόλ επικράτησε με 4-3 της Λεβάντε και επέστρεψε στις νίκες. Ο Νταρντέρ άνοιξε το σκορ μόλις στο 6ο λεπτό για τους Καταλανούς, με την ομάδα από την Βαλένθια να αντιδρά ισοφαρίζοντας αρχικά σε 1-1 με τον ντε Φρούτος στο 11′ και ολοκληρώνοντας την ανατροπή με γκολ του Σον στο 26′.

Ο Ραούλ Ντε Τομάς έκανε το 2-2 τέσσερα λεπτά μετά το ξεκίνημα του δευτέρου μέρους, όμως ο Μοράλες σκόραρε ξανά στο 57′ δίνοντας εκ νέου το προβάδισμα στην Λεβάντε.

Η Εσπανιόλ δεν είχε πει την τελευταία της λέξη με τον Χάβι Πουάδο να φέρνει… τούμπα το παιχνίδι με τα δύο τέρματα που πέτυχε στο 60ο και 76ο λεπτό αντίστοιχα.

Αλαβές και Χετάφε έμειναν στο 1-1. Ο Ενές Ουνάλ έκανε το 0-1 για τους φιλοξενούμενους στο 20ο λεπτό και ο Χοσελού ισοφάρισε για την ομάδα του Καγιέχα στο 86ο λεπτό. Μάλιστα, οι Βάσκοι ολοκλήρωσαν το παιχνίδι με δέκα παίκτες, αφού αποβλήθηκε ο Λεζέν στο 90+2′ με δεύτερη κίτρινη κάρτα.