ΤΙΜΠΟ ΚΟΥΡΤΟΥΑ: Του πάει καλύτερα η Ρεάλ Μαδρίτης

Ο Βέλγος τερματοφύλακας είναι αήττητος στα 7 ντέρμπι της ισπανικής πρωτεύουσας με τα γάντια των «μερένγκες», ενώ με την Ατλέτικο έχει 2 νίκες σε 9 ματς.

Ο Τιμπό Κουρτουά είναι από τους ποδοσφαιριστές που μπορούν να νιώθουν υπερήφανοι λόγω της συμμετοχής τους στα ντέρμπι της Μαδρίτης και με τη λευκή και με την ερυθρόλευκη πλευρά. Φόρεσε για πρώτη φορά τα γάντια της Ατλέτικο το 2011, αλλά η αλήθεια είναι ότι του πηγαίνουν καλύτερα αυτά της Ρεάλ Μαδρίτης.

Η ιστορία του στις μάχες της πρωτεύουσας ξεκίνησε όταν ακόμα δεν ήταν προπονητής της Ατλέτικο Μαδρίτης ο Ντιέγο Σιμεόνε. Ήταν στις 26 Νοεμβρίου του 2011, όταν ο Τιμπό Κουρτουά πήρε θέση κάτω από την εστία στο Σαντιάγο Μπερναμπέου. Ήταν ένα ματς που είχε πάρει άνετα η Ρεάλ Μαδρίτης με σκορ 4-1. Στον πάγκο της ήταν ο Ζοζέ Μουρίνιο,ενώ σ’ αυτόν της Ατλέτικο καθόταν ο Γρεγόριο Μανθάνο. Επιπλέον ο Τιμπό Κουρτουά είχε αποβληθεί μόλις στο 22ο λεπτό για ανατροπή αντιπάλου σε μία ξεκάθαρη ευκαιρία για γκολ. Πάντως και το δεύτερο ντέρμπι του στο πρωτάθλημα δεν είχε πάει πολύ καλά. Η Ρεάλ Μαδρίτης είχε νικήσει και πάλι με 4-1 στην έδρα της Ατλέτικο.

Και την επόμενη αγωνιστική περίοδο η Ατλέτικο Μαδρίτης είχε υποστεί δύο ήττες στο πρωτάθλημα από τη Ρεάλ. Ωστόσο στον τελικό του κυπέλλου είχε πανηγυρίσει μέσα στην έδρα της αιώνιας αντιπάλου της με το γκολ του Μιράντα στις καθυστερήσεις.

Τη σεζόν 2013-2014 τα πράγματα ήταν κάπως διαφορετικά. Βέβαια στα ημιτελικά του κυπέλλου η Ρεάλ Μαδρίτης είχε πάρει την πρόκριση με συνολικό σκορ 5-0. Ωστόσο στο πρωτάθλημα ο Ντιέγκο Κόστα είχε δώσει τη νίκη στην Ατλέτικο εκτός έδρας. Το ματς στην έδρα της Ατλέτικο είχε έρθει 2-2. Το ματς που σημάδεψε πάντως το 2014 ήταν ο τελικός του Champions League με τον Τιμπό Κουρτουά να δέχεται το γκολ της ισοφάρισης στις καθυστερήσεις από τον μετέπειτα συμπαίκτη του Σέρχιο Ράμος και την Ατλέτικο μα χάνει τελικά το τρόπαιο στην παράταση.

Ο Τιμπό Κουρτουά τα έχει πάει πολύ καλύτερα ως αντίπαλος της Ατλέτικο Μαδρίτης. Πρώτα με τα γάντια της Τσέλσι με μία νίκη και μία ισοπαλία στη φάση των ομίλων του Champions League την περίοδο 2017-2018. Μετά ασφαλώς υπήρξε και συνέχεια με τη Ρεάλ Μαδρίτης. Στον απολογισμό του με την Ατλέτικο δεν προσμετράται ο τελικός του ευρωπαϊκού σούπερ καπ το καλοκαίρι του 2018. Η Ρεάλ Μαδρίτης μόλις τον είχε αποκτήσει και ο Γιούλεν Λοπετέγκι δεν τον είχε στην αποστολή, επομένως ο Βέλγος δεν χρεώνεται εκείνη την ήττα.

Ο Τιμπό Κουρτουά λοιπόν από τη στιγμή που καθιερώθηκε στη Ρεάλ Μαδρίτης, δεν έχει χάσει ούτε ένα ντέρμπι κόντρα στην παλιά του ομάδα. Έχει 3 νίκες και 3 ισοπαλίες στο πρωτάθλημα, ενώ τον πρώτο τίτλο του με την τωρινή ομάδα του τον είχε κατακτήσει κόντρα στην Ατλέτικο. Ήταν το ισπανικό σούπερ καπ το 2020 με την καθοριστική απόκρουση στην εκτέλεση πέναλτι του Τόμας Παρτέι.