ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ Β' - ΑΣΤΕΡΑΣ ΒΛΑΧΙΩΤΗ 2-0: Αθανασακόπουλος και Σαρδέλης «καθάρισαν» για τους «πράσινους» (highlights)

Το «τριφύλλι» παρουσιάστηκε εμφανώς βελτιωμένο και κατόρθωσε να επικρατήσει με 2-0 της ομάδας της Λακωνίας χάρη στα γκολ των Αθανασακόπουλου και Σαρδέλη.

O Παναθηναϊκός επανήλθε στον δρόμο των επιτυχιών επικρατώντας με 2-0 του Αστέρα Βλαχιώτη στον Ασπρόπυργο για την 7η αγωνιστική της Super League 2 βγαίνοντας από την επικίνδυνη ζώνη.

Οι «πράσινοι» μπήκαν δυνατά στον αγώνα, πιέζοντας ψηλά και είχαν την πρωτοβουλία των κινήσεων, χωρίς ωστόσο να καταφέρουν όχι μόνο να βρουν κάποιο γκολ, αλλά να δημιουργήσουν και κάποια αξιόλογη ευκαιρία.

Στη συνέχεια o Αστέρας Βλαχιώτη ισορρόπησε το παιχνίδι. Είχε και μία καλή στιγμή στο 16’, όταν απείλησε με τη σέντρα Αναστασόπουλου και την κεφαλιά Λεωνιδόπουλου, που πέρασε πάνω από τα δοκάρια του Χριστογεώργου.

Το υπόλοιπο του πρώτου μέρους κύλησε στο ίδιο μοτίβο με τον Παναθηναϊκό να είναι μεν ο κυρίαρχος στον αγωνιστικό χώρο και να μην απειλείται σοβαρά, χωρίς όμως να καταφέρει να κάνει την ομάδα από την Λακωνία να αισθανθεί την πίεση.

Στο δεύτερο 45λεπτο ο Παναθηναϊκός εμφάνισε αρκετά καλύτερο πρόσωπο και δημιούργησε τις πρώτες του μικρές ευκαιρίες στο πρώτο τέταρτο.

Στο 60ο λεπτό οι «πράσινοι» έχασαν και την πρώτη τους καλή ευκαιρία με τον Θεοχάρη, το σουτ του οποίου σταμάτησε ο Αθανασόπουλος.

Ότι δεν καταφέρε εκεί το «τριφύλλι», το πέτυχε ο Τσιριγώτης πέντε λεπτά αργότερα. Ο σέντερ φορ του Παναθηναϊκού σούταρε μέσα από την περιοχή με την μπάλα να βρίσκει στο χέρι του Πεχλιβανόπουλου και τον διαιτητή να καταλογίζει πέναλτι και αποβάλλει με δεύτερη κίτρινη τον παίκτη των Λακώνων. Ο Αθανασακόπουλος ανέλαβε την εκτέλεση και σκόραρε από την άσπρη βούλα για το 1-0.

Δύο λεπτά μετά ο Ηλιάδης αντίκρισε δεύτερη κίτρινη για μαρκάρισμα και αποβλήθηκε κι εκείνος επαναφέροντας την αριθμητική ισορροπία στο παιχνίδι.

Η αποβολή αυτή δεν πτόησε την ομάδα του Γιάννη Βονόρτα που διατήρησε το προβάδισμά της χωρίς να απειληθεί ιδιαίτερα και κατάφερε μάλιστα να βρει και δεύτερο τέρμα με τον Σαρέλη στο 83ο λεπτό. Ο Κρυπαράκος διείσδυσε στην περιοχή του Αστέρα, οι αμυντικοί κατόρθωσαν να τον κόψουν, αλλά όχι και να απομακρύνουν, με τον Σαρδέλη να εκμεταλλεύεται την ανισορροπία της άμυνας και να σκοράρει με σουτ για το 2-0.

Έτσι, οι «πράσινοι» επέστρεψαν τις νίκες πετυχαίνοντας μόλις την δεύτερή τους την φετινή σεζόν με τον Αστέρα να ηττάται και να παραμένει στην επικίνδυνη ζώνη.

Oι συνθέσεις των ομάδων:

Παναθηναϊκός Β’ (πρ. Γιάννης Βονόρτας): Χριστογεώργος, Βαγιαννίδης, Σιδεράς, Θεοχάρης (87′ Αντωνίου), Αθανασακόπουλος (90+1′ Καρβούνης), Κρυπαράκος (90+1′ Τουρκοχωρίτης) Σαρδέλης, Ρόμπι, Μαρτίνς, Τσιριγώτης (84′ Σέχου), Ηλιάδης.

Αστέρας Βλαχιώτη (πρ. Κώστας Βελιτζέλος): Αθανασόπουλος, Αναστασόπουλος, Πεχλιβανόπουλος, Μουϊσουράντζε (82′ Ρόδης), Λάμτσε, Λεωνιδόπουλος, Σοκολάροφ, Παπούλης (68′ Τουλίκας), Χριστόπουλος (68′ Ντούνης), Τσίπρας (58′ Σάνι), Ζαΐμι (82′ Οφόλι).