ΣΩΚΡΑΤΗΣ ΟΦΡΥΔΟΠΟΥΛΟΣ: «Συγχαρητήρια στα παιδιά για την εμφάνιση και τη νίκη» (vid)

Οσα δήλωσε ο Σωκράτης Οφρυδόπουλος μετά τη νίκη της ΑΕΚ επί των Χανίων

Η ΑΕΚ Β’ κέρδισε με 1-0 τα Χανιά για την 7η αγωνιστική της Super League 2 με τον Σωκράτη Οφρυδόπουλο να τονίζει πως η Ενωση κέρδισε δίκαια τα Χανιά ενώ συνεχάρη και τους ποδοσφαιριστές του.

Αναλυτικά όσα δήλωσε ο προπονητής της Ενωσης:

«Πολύ δύσκολο παιχνίδι το σημερινό, απέναντι σε μια ομάδα που είναι πολύ έμπειρη, πολύ ποιοτική, με έναν καλό προπονητή που πρωταγωνιστεί στο πρωτάθλημα της Super League 2 τα τελευταία χρόνια και φέτος πιστεύω θα είναι στην τετράδα. Η αξία του αντιπάλου δίνει μεγαλύτερη σημασία στη νίκη μας.

Ξεκινήσαμε το παιχνίδι αρκετά καλά, είχαμε την κατοχή, κυκλοφορήσαμε καλά την μπάλα. Μετά το 15ο λεπτό το παιχνίδι ισορρόπησε, ο αντίπαλος πήρε κάποια μέτρα, άνοιξαν λίγο οι γραμμές μας, είχαν αποστάσεις οι παίκτες μας. Δίκαια το 0-0 στο ημίχρονο.

Στο δεύτερο μέρος διορθώσαμε κάποια πράγματα, ελαττώσαμε τις αποστάσεις των γραμμών μας, χαμηλώσαμε στο γήπεδο για να δούμε περισσότερους χώρους. Με τη σέντρα στο δεύτερο ημίχρονο πήραμε τον έλεγχο του αγώνα, κρατήσαμε την μπάλα, ήμασταν επικίνδυνοι, δεν κινδυνεύσαμε σχεδόν καθόλου, σκοράραμε γρήγορα και μέχρι το 80ο λεπτό κρατούσαμε το αποτέλεσμα με αρκετή ευκολία, όντας και πιο επικίνδυνοι για να κάνουμε το 2-0.

Στο τέλος του αγώνα τα Χανιά φόρτωσαν με επιθετικούς την περιοχή, ο αγωνιστικός χώρος ήταν δύσκολος και για τις δυο ομάδες. Αμυντικά ήμασταν πολύ καλοί στο τελευταίο δεκάλεπτο. Συνολικά νομίζω πως και σήμερα νικήσαμε δίκαια.

Θα ήθελα να τονίσω κάτι που είναι πολύ σημαντικό στο ποδόσφαιρο. Μεγάλο μέρος του ποδοσφαίρου είναι οι αλλαγές και είμαστε πολύ τυχεροί καθώς και στα έξι παιχνίδια μας οι αλλαγές που κάνουμε μας δίνουν ενέργεια, δύναμη, ταχύτητα και καλή τακτική προσέγγιση μέσα στο γήπεδο.

Συγχαρητήρια σε όλα τα παιδιά, ήταν μια σπουδαία και σημαντική νίκη, θα ξεκουραστούμε και θα προετοιμαστούμε για το επόμενο ματς, σε τρεις μέρες με την Ζάκυνθο».