ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ Κ17: Ο Ρομάνο επανέφερε το «τριφύλλι» στον δρόμο των επιτυχιών

Οι «πράσινοι» επικράτησαν του Ιωνικού με 1-0 στην Αργυρούπολη και πλησίασαν στο -4 από την ΑΕΚ.

Ο Παναθηναϊκός Κ17 κέρδισε εντός έδρας με 1-0 τον Ιωνικό χάρη στο τέρμα που σημείωσε ο Ρομάνο στο 30ο λεπτό για την 13η αγωνιστική του πρωταθλήματος της Super League K17.

Η ομάδα του Βασίλη Παπαδάκη και του Πέτρου Τασουνίδη έκανε εξαιρετική εμφάνιση, που δεν είναι αντικατοπτρίζεται από το τελικό σκορ της αναμέτρησης, αφού σπατάλησε αρκετές ευκαρίες.

Οι «πράσινοι» ξεκίνησαν ζεστά δημιουργώντας την πρώτη τους ευκαιρία μόλις στο 1ο λεπτό με την κεφαλιά του Ναλιτζή που κατέληξε στο δοκάρι. Εφτά λεπτά αργότερα απείλησαν με Λάζαρη, με τον Ιωνικό να έχει κι αυτός την πρώτη του καλή στιγμή αμέσως μετά με τον Μέμα στο 9′.

Ο Παναθηναϊκός έριξε για ένα δεκάλεπτο τον ρυθμό του και μετά επανήλθε δριμύτερος. Στο 21ο λεπτό ο Νότας έχασε την πρώτη του ευκαιρία και οκτώ λεπτά αργότερα το ίδιο έκανε και ο Νικολετόπουλος.

Η λύση για τους «πράσινους» ήρθε στο 30′. Αναπτύχθηκαν πολύ ωραία, ο Κοκκάκης πάσαρε στον Ρομάνο, ο οποίος εκτέλεσε μέσα από την περιοχή για το 1-0.

Το «τριφύλλι» προσπάθησε να βρει κι άλλο τέρμα πριν ολοκληρωθεί το πρώτο μέρος. Δύο λεπτά μετά ο Ναλιτζής αστόχησε σε τετ α τετ ενώ δεν τα κατάφερε σε αντίστοιχη ευκαιρία και στο 39′. Στο 44ο λεπτό έκανε τέσσερις τις χαμένες ευκαιρίες του, αφού η κεφαλιά που έπιασε από την σέντρα του Λάζαρη κατέληξε άουτ.

Στο δεύτερο μέρος ο Παναθηναϊκός κατέβασε ταχύτητα και είχε ελάχιστες καλές στιγμές, αλλά δεν κινδύνευσε κιόλας, πέρα από μία καλή στιγμή που είχε ο Ιωνικός στο 55ο λεπτό μ’ ένα σουτ.

Έτσι, οι «πράσινοι» πήραν τη νίκη και παρέμειναν δεύτεροι πίσω από την πρώτη ΑΕΚ με την διαφορά να είναι στους τέσσερις βαθμούς.

Παναθηναϊκός: Μέμα, Κοκκάκης (78′ Κανάκης), Διαμαντής, Δάμης, Κάτρης, Νικολετόπουλος, Νότας, Λάζαρης (70′ Παπατριανταφύλλου), Ναλιτζής (78′ Σταγάκης), Σπαθάρης, Ρομάνο (62′ Γεωργουλάκης).

Ιωνικός: Χατσατριάν, Κυρίτσης, Καραμπάγιας, Κικκίδης, Μπακαούκας, Σουλιάδης, Τσινάρη, Φαλάδος, Ντόβας, Μούσσας, Διαμαντόπουλος.