ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ Κ19: Διέλυσε τον Ατρόμητο με πέντε τέρματα

Οι «πράσινοι» διέλυσαν με 5-0 την ομάδα του Περιστερίου χάρη σε μεγάλη εμφάνιση των Μπιλάλ και Φρόκου, που σκόραραν από δύο τέρματα.

Ο Παναθηναϊκός συνεχίζει ακάθεκτος στον πρωτάθλημα Κ19 της Super League, αφού έφτασε στην τέταρτη σερί του νίκη επικρατώντας με 5-0 του Ατρομήτου στο «Γ.Καλαφάτης» για την 13η αγωνιστική της διοργάνωσης.

Το «τριφύλλι» άνοιξε νωρίς τον «χορό» των γκολ με τέρμα του Βολάκη, που σημείωσε με εκπληκτικό βολέ έπειτα από σέντρα του Φρόκου. Πέντε λεπτά αργότερα ήταν η σειρά του Μπιλάλ να βρει δίχτυα, ο οποίος πήρε το ριμπάουντ από την ασταθή απόκρουση του Δήμου στο σουτ του Κυριόπουλου και σκόραρε.

Στο 26ο λεπτό ο Κωστόπουλος θέλησε να βάλει κι αυτός το όνομά του στην λίστα των σκόρερ των «πρασίνων» με το τρομερό σουτ που έπιασε στέλνοντας τη μπάλα στο «Γ» του κίπερ του Ατρομήτου, αλλά ο βοηθός δεν είδε πως η μπάλα πέρασε τη γραμμή με αποτέλεσμα να το ακυρώσει.

Ότι δεν κατάφερε ο Κωστόπουλος, το κατόρθωσε ο Φρόκου στο 28ο λεπτό με κεφαλιά έπειτα από σέντρα του Ζαφείρη κάνοντας το 3-0. Στο 35′ ο Αιγύπτιος επιθετικός του Παναθηναϊκού, Μπιλάλ σκόραρε μετά από πάσα του Κυριόπουλου και πάλι δίνοντας διαστάσεις θριάμβου στην νίκη των «πρασίνων».

Το «τριφύλλι» έχασε ακόμη δύο ευκαιρίες με τον Κυριόπουλου (39′) και τον Προδρομίτη (42′), αλλά έπρεπε να περιμένει μέχρι το 70ο λεπτό για να πετύχει το πέμπτο του τέρμα με το εκπληκτικό σουτ του Φρόκου που έστειλε την μπάλα στο «Γ».

Οι «πράσινοι» έφτασαν έτσι τους 28 βαθμούς και παρέμειναν στο +4 από τον δεύτερο Αστέρα Τρίπολης, που είχε ρεπό αυτή την αγωνιστική.

Παναθηναϊκός: Χατζηγιαννάκης, Ζαφείρης (73′ Τσεβάς), Παυλάκης, Καρνέσης (60′ Συμεωνίδης), Προδρομίτης, Κωστόπουλος (65′ Τσιάβος), Κυριόπουλος, Λιατίφης (60′ Χαχούλης), Μπιλάλ (73′ Νταμπίζας), Φρόκου, Βολάκης.

Ατρόμητος: Δήμος, Τρόκα, Πομώνης, Σταματούλλας, Γκαμάνης, Γκίνι, Πασά, Καραμάνης, Δαλαμήτρας, Τσαντίλας, Λαγγάς.