ΚΡΙΣΤΑΛ ΠΑΛΑΣ - ΕΒΕΡΤΟΝ 3-1: Ο Γκάλαχερ την επανέφερε στην πραγματικότητα

Μια εκπληκτική Κρίσταλ Πάλας κατάφερε να συντρίψει με 3-1 την Έβερτον, στο Σέλχερστ Παρκ επαναφέροντάς την στα αρνητικά αποτελέσματα.

Στις ήττες επέστρεψε η ομάδα του Ράφα Μπενίτεθ, με τα «ζαχαρωτά» να δέχονται 3 γκολ από την, σαφώς ανώτερη τους, καθ’ όλη τη διάρκεια της αναμέτρησης, Κρίσταλ Πάλας.

Οι γηπεδούχοι ήταν καλύτεροι από το πρώτο λεπτό της αναμέτρησης και κατάφεραν να έχουν την πρωτοβουλία των κινήσεων, μέσω της οποίας έβγαλαν και αρκετές ευκαιρίες.

Το γκολ έδειχνε να μην έρχεται παρά τις προσπάθειες των «αετών», τον γόρδιο δεσμό όμως, έκοψε ο Γκάλαχερ μετά από ασίστ του Αγιού στο 41ο λεπτό, κάνοντας το 1-0, σκορ με το οποίο έκλεισε και το ημίχρονο.

Ακόμα και στο δεύτερο μέρος και παρότι η Πάλας είχε το προβάδισμα, αυτή ήταν η ομάδα η οποία έδειχνε μεγαλύτερη διάθεση να πιέσει και να βρει το δεύτερο γκολ, το οποίο και κατάφερε να βρει με τον Τόμκινς στο 62’.

Μετά το 2-0 η Έβερτον έδειχνε να συνέρχεται και βγήκε από τα καρέ της ψάχνοντας το γκολ που θα την έβαζε ξανά στο παιχνίδι και το βρήκε με το πρώτο του Ροντόν στο 70’.

Την χαριστική βολή στους «μπλε» του Μέρσεϊσαϊντ έδωσε ο Γκάλαχερ με γκολ στο 90+3’, επαναφέροντάς τους στην πραγματικότητα, μετά την αναπάντεχη, σύμφωνα με την εικόνα της, νίκη απέναντι στην Άρσεναλ.

Κρίσταλ Πάλας (4-3-3): Γκουαίτα, Γουάρντ, Τόμκινς, Γκουεγί, Μίτσελ (90+1’ Κλάιν), Χιούγκς (73’ Σούλπ), Κουγιατέ, Γκάλαχερ, Αγιού, Ζαχά, Έντουαρντ (74’ Μπεντέκε)

Έβερτον (4-2-3-1): Πίκφορντ, Κόουλμαν, Χολγκέιτ, Κιν, Γκόντφρει, Ντουκουρέ, Ντελφ (58’ Γκόρντον), Τάουνσεντ, Γκόμες, Γκρέι, Ριτσάρλισον (58’ Ρόντον)