ΠΑΡΙ ΣΕΝ ΖΕΡΜΕΝ - ΜΟΝΑΚΟ 2-0: Ο Εμπαπέ «ξέκανε» την Μονακό και διατήρησε την Παρί στο +13

Η Παρί έκανε το καθήκον της απέναντι στην ομάδα του Πριγκιπάτου νικώντας με 2-0 μέσα στο «Παρκ Ντε Πρενς» με ντοπιέτα του Εμπαπέ.

Η Παρί Σεν Ζερμέν επικράτησε με 2-0 της Μονακό στο φινάλε της 18ης αγωνιστικής της Ligue 1 και επανήλθε στις νίκες διατηρώντας την διαφορά από την δεύτερη Μαρσέιγ στους 13 πόντους. Ο Κιλιάν Εμπαπέ με τα δύο τέρματα που πέτυχε καθάρισε τη… μπουγάδα για την ομάδα του Μαουρίτσιο Ποτσετίνο.

Ντι Μαρία και Μέσι κερνούσαν, Εμπαπέ έπινε!

Οι Παριζιάνοι ξεκίνησαν πολύ δυνατά και άνοιξαν το σκορ με εύστοχη εκτέλεση πέναλτι του Εμπαπέ στο 12ο λεπτό, το οποίο κέρδισε ο Ντι Μαρία από τον Σιντιμπέ μετά από ωραία ατομική ενέργεια.

Η Μονακό αφυπνίστηκε μετά το γκολ που δέχθηκε και διεκδίκησε μέτρα στο γήπεδο για να καταφέρει να απειλήσει. Είχε μία πολύ καλή στιγμή, η οποία ωστόσο δεν καταγράφηκε ως τελική, αφού η άμυνα της Παρί πρόλαβε, έστω και στο όριο, τους Μονεγάσκους.

Μετά το πρώτο «κύμα» πίεσης που δέχθηκε η Παρί πήρε και πάλι τον έλεγχο του αγώνα και φρόντισε να μην συμβεί κάτι άλλο αξιόλογο από την πλευρά της ομάδας του Νίκο Κόβατς.

Και η ομάδα του Ποτσετίνο δεν έμεινε μόνο εκεί, αφού κατόρθωσε να βρει και δεύτερο τέρμα σε μία αντεπίθεση στο φινάλε του πρώτου μέρους, όταν ο Μέσι έκανε την κούρσα και έφτασε μέχρι την μεγάλη περιοχή των Μονεγάσκων, έσπασε την μπάλα πλάγια αριστερά στον Εμπαπέ, ο οποίος με ωραίο πλασέ μέσα από την μεγάλη περιοχή έκανε το 2-0.

Ο Μέσι ήθελε, αλλά η τύχη του όχι!

Το δεύτερο μέρος του αγώνα ξεκίνησε με μία κακή είδηση για τους Παριζιάνους, που έχασαν τον Χουάν Μπερνάτ με τραυματισμό, με τον Κέρερ να περνάει στην θέση του στο 50ο λεπτό.

Η πρώτη ευκαιρία του αγώνα ήρθε με απευθείας εκτέλεση φάουλ του Λιονέλ Μέσι στο 65ο λεπτό, η οποία πέρασε πάνω από το οριζόντιο δοκάρι του Νίμπελ. Έξι λεπτά αργότερα ο Μέσι βγήκε απέναντι στον Νίμπελ, αλλά το πλασέ πέρασε ξυστά από το δεξί κάθετο δοκάρι του Γερμανού κίπερ. Στο 80ο λεπτό ο Αργεντινός σούπερ σταρ έχασε και τρίτη ευκαιρία, αφού έχασε νέο τετ α τετ απέναντι στον Νίμπελ, μιας και με το σκάψιμο που επιχείρησε δεν μπόρεσε να στείλει την μπάλα στα δίχτυα.

Παρά την διάθεσή που έδειξε ο Αργεντινός να προσθέσει το όνομά του στον πίνακα των σκόρερ και να διευρύνει το προβάδισμα των Παριζιάνων, δεν μπόρεσε τελικά να πετύχει κάποιο τέρμα.

Αυτό λίγο έλειψε να το καταφέρει στο 90+1′ ο Γκολοβίν βάζοντας… φωτιά στο παιχνίδι, αλλά το τρομερό σουτ που εξαπέλυσε έξω από την περιοχή πέρασε ελάχιστα άουτ, με την Παρί να παίρνει τελικά τη νίκη με 2-0.

Αυτή η νίκη τους διατήρησε στο +13 από την δεύτερη Μαρσέιγ ενώ παράλληλα κράτησε την ομάδα του Πριγκιπάτου στην όγδοη θέση.

Παρί Σεν Ζερμέν (πρ. Μαουρίτσιο Ποτσετίνο): Ντοναρούμα, Μαρκίνιος, Ντιαλό, Χακίμι, Μπερνάτ (50′ Κέρερ), Βαϊνάλντουμ, Βεράτι, Γκουέι (81′ Παρέδες), Ντι Μαρία (81′ Ερέρα), Εμπαπέ (87′ Ικάρντι), Μέσι

Μονακό (πρ. Νίκο Κόβατς): Νίμπελ, Ντισασί, Μαριπάν, Σιντιμπέ, Ενρίκε (47′ Γιάκομπς), Φοφανά (55′ Ζεάν Λούκας), Τσουαμενί, Ντιόπ (65′ Ματαζό), Γκολόβιν, Μαρτίνς (85′ Ισιντόρ), Μπεν Γιεντέρ (55′ Μποαντού)