SUPER LIG: Ήττα για Γαλατάσαραϊ και Φενέρμπαχτσε - Μυθική γκολάρα από την σέντρα από τον πρώην επιθετικό του ΟΦΗ Φιγκεϊρέδο (vid)

Οι ομάδες των Φατίχ Τερίμ και Βίτορ Περέιρα απογοήτευσαν έτι μία φορά την φετινή σεζόν δίνοντας ακόμα μεγαλύτερο προβάδισμα στην Τραμπζονσπόρ των Μπακασέτα και Σιώπη.

Η Γκαζιαντέπ πήρε τεράστια νίκη απέναντι στην Φενέρμπαχτσε του Βίτορ Περέιρα με 3-2 για την 16η αγωνιστική του τουρκικού πρωταθλήματος με τον πρώην παίκτη του ΟΦΗ, Ζοάο Φιγκεϊρέδο να σκοράρει δύο τέρματα, το πρώτο εκ των οποίων πέτυχε από το κέντρο του γηπέδου (!!) και μάλιστα σε κανονική ροή.

Ο Βραζιλιάνος άνοιξε το σκορ μόλις στο 8ο με το εκπληκτικό σουτ που έκανε από το κέντρο, με τον Μεσούτ Οζίλ να ισοφαρίζει για την Φενέρ στο 30ο λεπτό και τις δύο ομάδες να πηγαίνουν ισόπαλες στα αποδυτήρια για το διάλειμμα του ημιχρόνου. Ο Μαξίμ με πέναλτι που εκτέλεσε εύστοχα στο 54ο λεπτό έκανε το 2-1, με τον Ζάιτς να ισοφαρίζει και πάλι για την ομάδα του Βίτορ Περέιρα σε 2-2 στο 67′ (έξι λεπτά μετά την είσοδό του στον αγωνιστικό χώρο).

Τη νίκη στην ομάδα της Γκαζιαντέπ έδωσε ο Ζοάο Φιγκεϊρέδο που πέτυχε το δεύτερο προσωπικό του τέρμα και τρίτο της ομάδας του συνολικά στο 73ο λεπτό και διαμόρφωσε το τελικό 3-2.

Στον πάγκο έμεινε για την Φενέρμπαχτσε ο Δημήτρης Πέλκας, ενώ βασικός αγωνίστηκε για τους γηπεδούχους ο Στέλιος Κίτσιου.

Η Γαλατάσαραϊ υπέφερε στην πολύ δύσκολη έδρα της Σίβασπορ και ηττήθηκε με 1-0 χάνοντας παράλληλα με τραυματισμό, που μάλλον είναι και σοβαρός, τον βασικό της τερματοφύλακα και αρχηγό Φερνάντο Μουσλέρα. Το γκολ της νίκης για την ομάδα του Ρίζα Τσαλιμπάι απέναντι στην «τσίμ μπομ» πέτυχε ο Φαϊσάλ Φαχρ στο 80ο λεπτό.

Βασικός αγωνίστηκε για την Σίβασπορ ο Δημήτρης Γούτας σε όλη την διάρκεια του αγώνα.