MAΝΤΣΕΣΤΕΡ ΣΙΤΙ - ΛΙΝΤΣ 7-0: Τρομακτική Σίτι διέλυσε την Λιντς και... έστειλε μήνυμα στους διώκτες της (vids)

Η Μάντσεστερ Σίτι ήταν η απόλυτη κυρίαρχος στο Έτιχαντ και διέλυσε την Λιντς του Μαρσέλο Μπιέλσα με 7-0, με την ομάδα του Πεπ Γκουαρδιόλα να προκαλεί τρόμο και να στέλνει μήνυμα τίτλου.

Τον απόλυτο εφιάλτη έζησε στο ‘Ετιχαντ η Λιντς, αφού πέτυχε μια δαιμονισμένη Μάντσεστερ Σίτι που την διέλυσε με επτά τέρματα παραδίδοντας μαθήματα ποδοσφαίρου, με το σύνολο του Πεπ Γκουαρδιόλα να προκαλεί τρόμο.

Οι «Πολίτες» δεν συνάντησαν κανένα πρόβλημα κόντρα στην ομάδα του Μαρσέλο Μπιέλσα και καθάρισαν το παιχνίδι από το πρώτο μέρος σκοράρωντας τρία τέρματα σε 32′ λεπτά, ενώ πέτυχαν ακόμη τέσσερα γκολ στο δεύτερο ημίχρονο.

Με το πόδι… πατημένο στο γκάζι

Η Σίτι μπήκε με το πόδι πατημένο στο γκάζι στο ματς με την Λιντς και κατάφερε να επιβάλλει τον ρυθμό της από τα πρώτα λεπτά της αναμέτρησης, με τον Μελιέ να νιώθει από την αρχή μεγάλη πίεση.

Το σκορ για τους «Πολίτες» άνοιξε μόλις στο 8ό λεπτό ο Φιλ Φόντεν, με τον νεαρό μέσο να ξεκινά ο ίδιος τη φάση και να πλασάρει για το 1-0 παίρνοντας το ριμπάουντ μετά από την κόντρα πάνω στο Ρόντρι.

Η ομάδα του Πεπ Γκουαρδιόλα συνέχισε στο ίδιο τέμπο και θέλησε να τελειώσει το ματς από νωρίς χωρίς να μπει σε περιπέτειες. Η Λιντς δεν μπορούσε να κρατήσει την μπάλα, με τους παίκτες της Σίτι να κλέβουν την μπάλα σε επικίνδυνους χώρους και να βγάζουν τελικές για γκολ.

Τελικά η Σίτι βρήκε και δεύτερο τέρμα με την κεφαλιά του Τζακ Γκρίλις στο 14′, μετά από γλυκιά σέντρα του Μάχρεζ.

Η Λιντς δεν μπορούσε να προβάλει καμία αντίσταση κόντρα στην ορμή των παικτών της Σίτι, δέχθηκε και άλλες φάσεις, με την ομάδα του Πεπ να βρίσκει και τρίτο γκολ στο 32′ μετά από ωραία συνεργασία, με τον Ντε Μπρόινε να γίνεται ο τελικός αποδέκτης και να πλασάρει τον Μελιέ για το 3-0.

Συνέχισε να γράφει το κοντέρ στο δεύτερο

Οι παίκτες του Πεπ ήταν καταιγιστικοί και μπήκαν και στο δεύτερο μέρος ορεξάτοι και δεν σταμάτησαν ούτε δευτερόλεπτο, με το κοντέρ να συνεχίσει να γράφει. Στο 49′ ο Ριγιάντ Μαχρέζ έκανε το 4-0 με πλασέ, με την μπάλα να καταλήγει αργά στα δίχτυα.

Στα επόμενα λεπτά η Σίτι πέτυχε και πέμπτο γκολ με τον Φιλ Φόντεν με το γκολ να ακυρώνεται όμως ως οφσάιντ. Ένα λεπτό αργότερα όμως ο Κέβιν Ντε Μπρόινε σκόραρε το καλύτερο γκολ της βραδιάς με μια βολίδα εκτός περιοχής, με τον Μελιέ να εκτινάσεται χωρίς όμως να μπορεί να μπορεί να αποσοβήσει το 5-0 στο 62′.

Λίγο αργότερα ήρθε και το 6-0 με τον Στόουνς να εκτελεί τον Μελιέ μετά από διπλή προσπάθεια και ενώ πρώτα ο τερματοφύλακας της Λιντς είχε αποκρούσει την κεφαλιά του Λαπόρτ.

Στο 78′ ο Νέιθαν Άκε που είχε περάσει ως αλλαγή στο ματς πέτυχε το έβδομο και τελευταίο γκολ από στημένη φάση, με τον Ολλανδό να πιάνει την κεφαλιά διαμορφώνοντας το τελικό σκορ.

Έτσι η Σίτι μετά από αυτή τη διαστημική εμφάνιση πήρε μεγαλύτερο προβάδισμα στην κούρσα του τίτλου και έστειλε μήνυμα στους επίδοξους μνηστήρες του τίτλου.

Μάντσεστερ Σίτι: Έντερσον, Ντίας, Λαπόρτ, Ζιντσένκο, Στόουνς, Φόντεν, Ρόδρι, Ντε Μπρόινε, Γκρίλις, Σίλβα Μάχρεζ

Λιντς: Μελιέ, Ντάλας, Γιορέντε, Έιλινγκ, Φίρπο, Σάκλετον, Φόρσο, Ραφίνια, Ρόμπερτς, Χάρισον, Τζέιμς