ΧΑΝΙΑ - ΚΑΛΑΜΑΤΑ 1-2: «Ξέσπασε» η θύελλα... Λουκίνας

Ο Γιάννης Λουκίνας ήταν ο μεγάλος «πρωταγωνιστής» στην αναμέτρηση της Καλαμάτας με τα Χανιά, καθώς χάρη στα δύο του τέρματα η «Μαύρη Θύελλα» πήρε την εκτός έδρας νίκη

Tα Χανιά υποδέχτηκαν την Καλαμάτα για την 8η αγωνιστική της Super League 2. H oμάδα του Νίκου Παπαδόπυολου, αν και θεωρείται ένα από τα φοβορί του ομίλου, έχει σημειώσει πέντε σερί ισοπαλίες και μόλις πριν από δύο αγωνιστικές πήρε την πρώτη της νίκη επί της Κηφισιάς. Η Καλαμάτα από την άλλη, η οποία βρίσκεται στο +7 από τους Κρητικούς, έδειξε από την αρχή τις… διαθέσεις της.

Το παιχνίδι ξεκίνησε χωρίς ιδιαίτερο ρυθμό, με την «Μαύρη Θύελλα» να ανοίγει το σκορ στο 34′ με ωραίο γκολ του Λουκίνα. Οι γηπεδούχοι προσπάθησαν να ισοφαρήσουν, ωστόσο οι δύο ομάδες πήγαν στα αποδυτήρια με σκορ 0-1.

Στο δεύτερο ημίχρονο τα Χανιά μπήκαν πιο αποφασιστηκά. Το γκολ του Βασιλόγιαννη στο 58′ για το 1-1, «έβαλε» και πάλι τους γηπεδούχους στο παιχνίδι.

Το ματς κύλησε δίχως ιδιαίτερες φάσεις, με αφμότερους τους συλλόγους να αναζητούν ένα δεύτερο γκολ. Η Καλαμάτα ωστόαο, ήταν η μεγάλη…νικήτρια, αφού πέντε λεπτά πριν την λήξη του αγώνα, ο Λουκίνας – σκοράροντας ξανά-  έκανε το 2-1 για τους φιλοξενούμενους.

Αυτό ήταν και το τελικό σκορ της αναμέτρησης, με την «Μαύρη Θύελλα» να παίρνει μία σημαντική νίκη και να φτάνει στους  15 βαθμούς και να «σκαρφαλώνει» στην τρίτη θέση του βαθμολογικού πίνακα.

Χανιά (Παπαδόπουλος): Κατσιμήτρος, Καμαρά, Ζιούλης, Πατάπης, Παντεκίδης, Κάρλος, Παναγιωτούδης, Τριανταφυλλάκος, Μπαΐροβιτς, Βάρκας, Βασιλόγιαννης.

Καλαμάτα (Αναστόπουλος): Ταΐρης, Κωνσταντινόπουλος, Μπακαγιόκο, Παπατόλιος, Αναστασόπουλος, Μόζερ, Τσαγκαλίδης, Ματέους, Τάτος, Φελίπε, Λουκίνας.