ΔΙΑΓΟΡΑΣ - ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ Β' 1-2: Τσιριγώτης και Σιδέρας έφεραν το διπλό με ανατροπή

Το «τριφύλλι» έφτασε για πρώτη φορά φέτος τις δύο σερί νίκες επικρατώντας με 2-1 στην Ρόδο του Διαγόρα με ανατροπή.

Ο Παναθηναϊκός επικράτησε με 2-1 του Διαγόρα στην Ρόδο για την 8η αγωνιστική του Νότιου Ομίλου της Super League 2 και έφτασε τα δύο σερί θετικά αποτελέσματα για πρώτη φορά τη φετινή χρονιά. Μπορεί οι «πράσινοι» να βρέθηκαν πίσω στο σκορ μόλις στο 3ο λεπτό, ωστόσο μπόρεσαν να γυρίσουν το παιχνίδι πριν καν ολοκληρωθεί το πρώτο μέρος και να πάρουν τελικά τη νίκη.

Η ομάδα του νησιού των… ιπποτών σόκαρε το «τριφύλλι» με το γκολ του Κουϊρουκίδη μόλις στο 3’, μετά από σέντρα από αριστερά από τον Πίσπα. Ο Παναθηναϊκός έβγαλε άμεσα αντίδραση και έφερε το ματς στα ίσα στο 12ο λεπτό, όταν από λάθος του Σινγκ, ο Τσιριγώτης πήρε την μπάλα και με μια λόμπα νίκησε τον Μπίντση, διαμορφώνοντας το 1-1.

Από εκεί και πέρα, οι φιλοξενούμενοι είχαν τον έλεγχο του αγώνα και στο 20’ έφτασαν κοντά και σε δεύτερο γκολ, αλλά η μπάλα μετά το δυνατό σουτ του Κρυπαράκου έξω από τη μεγάλη περιοχή, έφυγε άουτ. Ο Σιδεράς τελικά ήταν αυτός που ολοκλήρωσε την ανατροπή των «πρασίνων», όταν με τη συμπλήρωση του ημιώρου της αναμέτρησης, σκόραρε με κεφαλιά, μετά από εκτέλεση κόρνερ του Αθανασακόπουλου, για το 1-2 στέλοντας το «τριφύλλι» μπροστά στο σκορ στο διάλειμμα του ημιχρόνου.

Στο δεύτερο μέρος του αγώνα, ο Παναθηναϊκός Β’ ήταν που δημιούργησε την πρώτη μεγάλη ευκαιρία στο 64′, όταν ο Σαρδέλης βγήκε απέναντι στον Μπίντζη, αλλά προτού εκτελέσει, επενέβη ο Ρουγκάλας τελευταία στιγμή σώζοντας την ομάδα του.

Εφτά λεπτά αργότερα, οι παίκτες του Διαγόρα απάντησαν με μία ακόμη μεγαλύτερη ευκαιρία, όταν ο Σινγκ σούταρε έξω από την μεγάλη περιοχή του Χριστογεώργου, αλλά ο Θεοχάρης έδιωξε την μπάλα πριν περάσει τη γραμμή.

Στο 74ο λεπτό ο Σαρδέλης έκανε την ατομική ενέργεια, αλλά το σουτ του κατέληξε στο οριζόντιο δοκάρι της εστίας του Μπίντζη, με τους νησιώτες να έχουν μία ακόμη καλή στιγμή ένα λεπτό μετά με την κεφαλιά του Κουιρουκίδη να περνάει άουτ.

Μετά την αλληλουχία των φάσεων αυτών, οι Ροδίτες πήραν τον έλεγχο του αγώνα και προσπάθησαν να βρουν το γκολ της ισοφάρισης, όμως δεν κατόρθωσαν να δημιούργησουν καλές προϋποθέσεις με αποτέλεσμα η ομάδα του Γιάννη Βονόρτα να πάρει τη νίκη με 2-1 στην Ρόδο.

Έτσι, οι «πράσινοι» με τους τρεις αυτούς βαθμούς έφτασαν τους 10 όντας πλέον στην ένατη θέση της βαθμολογίας σε ισοβαθμία με την 8η Κηφισιά και τον 7ο Εργοτέλη. Ο Διαγόρας παρέμεινε ακριβώς πάνω από τις θέσεις του υποβιβασμού με οκτώ βαθμούς.

Οι συνθέσεις των ομάδων:

Διαγόρας Ρόδου (Σ. Θεοδοσιάδης): Μπίντζης, Τοπάλ, Σινγκ, Τάτσης (82′ Μπούμπα), Ρουγκάλας, Μουμίν, Πίσπας, Λαμπίρης (61′ Ραφίνια), Κουϊρουκίδης, Ζούνης (82′ Παραστατίδη), Μπαστιάνος.

Παναθηναϊκός Β’ (Γ. Βονόρτας): Χριστογεώργος, Βαγιαννίδης, Σιδεράς, Θεοχάρης, Αθανασακόπουλος, Κρυπαράκος (91′ Τουρκοχωρίτης), Σαρδέλης (91′ Μαραθωνίτης), Ρόμπι (72′ Αντωνίου), Μαρτίνης (72′ Γκούτσιας), Φρόκου και Τσιριγώτης (72′ Σέχου).