ΠΑΣ ΓΙΑΝΝΙΝΑ - ΠΑΟΚ 0-4: Γκολάρες, μπαλάρα και επιτέλους... ΠΑΟΚάρα!

Με ένα πέναλτι, δυο μεγάλα σουτ από Κούρτιτς και Αουγκούστο και το… κερασάκι από τον Άκπομ, ο ΠΑΟΚ πήρε εμφατικό διπλό στα Γιάννινα

Ένα ματς που αναμενόταν με μεγάλο ενδιαφέρον καθώς θα ήταν από τα πλέον αμφίρροπα της αγωνιστικής, λόγω της ανοδικής πορείας του ΠΑΣ Γιάννινα και των διαδοχικών σκαμπανεβασμάτων του ΠΑΟΚ, μετατράπηκε σε παράσταση με… κανονιές από τον Δικέφαλο του βορρά, που επικράτησε με 0-4. Ο Γιάσμιν Κούριτς άνοιξε τον δρόμο για το νέο «τρίποντο» των «ασπρόμαυρων» με πέναλτι και με τη συμπλήρωση μιας ώρας, δυο σουτ από το ύψος της γραμμής της μεγάλης περιοχής, ένα από τον Σλοβένο και ένα από τον Αουγκούστο, έδωσαν στον ΠΑΟΚ μια νίκη ουσίας αλλά κυρίως ψυχολογίας, με τον Άκπομ να βάζει το κερασάκι στην τούρτα.

Ο ΠΑΟΚ μπήκε με διάθεση να προσέξει, να ελέγξει τον ρυθμό και να ψάξει τους διαδρόμους προς την εστία του Λοντίγκιν. Με την συμπλήρωση 23 λεπτών, η καταγραφή μόλις δυο τελικών προσπαθειών στην αναμέτρηση κατέδειξαν τα όσα (δεν) έγιναν στην αναμέτρηση, με τις τελικές να ανήκουν αμφότερες στον ΠΑΟΚ, χωρίς όμως  να είναι ιδιαίτερα απειλητικές. Ο Δικέφαλος του βορρά άνοιξε το σκορ με την συμπλήρωση μισής ώρας, με τον Γιάσμιν Κούρτιτς να ευστοχεί στο πέναλτι που υπέδειξε ο Φωτίας (μετά από εξέταση της φάσης στο VAR) μετά από χέρι του Μιλιντσεάνου.

Ακολούθησε ένα τετράλεπτο στο οποίο ο ΠΑΣ έψαξε την άμεση απάντηση με τρία διαδοχικά κόρνερ, ένα εκ των οποίων ήρθε από την δύσκολη απόκρουση του Πασχαλάκη σε σουτ του Μορέιρα.

Το δεύτερο ημίχρονο ξεκίνησε με την εικόνα του αγώνα να μην αλλάζει, Ο ΠΑΟΚ είχε την κατοχή αλλά δεν απειλούσε, την ώα που ο ΠΑΣ έψαχνε τρόπο να πάρει τη μπάλα και να τρέξει προς την εστία του Πασχαλάκη. Στο 63’ και σε μια επίθεση που εκδηλώθηκε από τον άξονα, ο ΠΑΟΚ βρήκε δεύτερο γκολ και πάλι με τον Κούρτιτς, με τον Σλοβένο να πιάνει ένα «ύπουλο» σουτ μετά από στρώσιμο της μπάλας από τον Ζίβκοβιτς, και τον Λοντίγκον να μένει ακίνητο και να παρακολουθεί… το μοιραίο.

Πέντε λεπτά αργότερα, ένα ακόμα σουτ των παικτών του ΠΑΟΚ κατέληξε στα δίκτυα. Ο ΠΑΣ ανέβηκε στο γήπεδο, ο ΠΑΟΚ έκλεψε τη μπάλα με τον Άκπομ να την κουβαλά, να την περνάει στον Αουγκούστο, με τον Βραζιλιάνο να πιάνει ένα συρτό διαγώνιο σουτ από τα αριστερά και να γράφει στο 68’ το 0-3. Ο ΠΑΟΚ, μέσα σε λίγα λεπτά «τελείωσε» ένα ματς, το οποίο ο ΠΑΟΚ προσπάθησε να αφήσει ανοικτό αλλά εκτέθηκε τις όποιες φορές προσπάθησε να πάρει μέτρα στο γήπεδο.

Προς το φινάλε της αναμέτρησης, και συγκεκριμένα στο 89′ ο Τσούμπα Άκπομ έβαλε το κερασάκι στην τούρτα του θριάμβου για τον ασπρόμαυρους, μετά από ασίστ του Μπίσεσβαρ.

ΠΑΣ: Λοντίγκιν, Σάλιακας, Εραμούσπε, Κάργας, Πίρσμαν, Λιάσος (71’ Λόλης), Ντομίνγκεθ, Γκαρντάφσκι (71’ Σιόντης), Σνάιντερ, Μιλιντσεάνου (71’ Μπρένερ), Μορέιρα (59’Μίνα)

ΠΑΟΚ: Πασχαλάκης, Λύρατζης, Μιχάι, Κρέσπο (65’ Ίνγκασον), Σίντκλεϊ, Κούρτιτς(74’ Σβαμπ), Τσιγγάρας, Μουργκ (59’ Μπίσεσβαρ), Αουγκούστο, Ζίβκοβιτς, Άκπομ